Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Home office s dětmi doma aneb jak se co nejlépe organizovat

Datum přidání: 13. 4. 2020

Píše Michaela Kocourková

V minulosti bylo home office zaměstnání výsadou jen menšiny vyvolených zaměstnanců, kterým bylo toto pracovní uspořádání umožněno nebo těch, kteří si svou kancelář zařídili u sebe doma a jsou si sami sobě nadřízenými. Tito zaměstnanci vědí, jak nejlépe a efektivně pracovat v home office režimu. Nyní, v době koronavirové epidemie, velké množství zaměstnavatelů rozhodlo o tom, že jejich zaměstnanci budou svou práci vykonávat z domu, pokud to je alespoň trochu možné, protože ne všechna zaměstnání práci z domu umožňují. Tím bylo mnoho z nás postaveno do naprosto nové situace a musíme se přizpůsobit home office pracovnímu režimu.

Níže naleznete tipy, jak si nejlépe a nejefektivněji zorganizovat práci v home office režimu v kombinaci s dětmi, které jsou nyní doma, protože mateřské, základní, střední i vysoké školy byly až do odvolání uzavřeny. Tento stav může trvat i několik měsíců, proto je důležité se mu přizpůsobit a maximálně času využít.

Co je home office zaměstnání?

V současnosti se home office zaměstnání neobejde bez počítače a spolehlivého připojení k internetu, aby byla možná pravidelná komunikace s nadřízenými a dalšími kolegy. Velmi často se také využívá VPN připojení, aby zaměstnancům byly k dispozici všechny firemní dokumenty a informace. Zaměstnavatel musí všechny tyto formality zařídit a umožnit, poté už nic nebrání tomu začít s home office prací. 

V režimu home office se nepočítá s tím, že budete u počítače sedět od 8:00 do 17:00, není důležitý čas, který u počítače budete sedět, důležitá je odvedená práce. Pokud vám váš nadřízený zatelefonuje, zašle e-mail, počítá se s tím, že budete ve vaší pracovní době reagovat. Pokud ale máte všechnu práci hotovou, nemusíte u vašeho počítače sedět a na další práci čekat a tím neefektivně využívat váš čas. 

Nyní, kdy jsou zavřené všechny školy a předškolní zařízení v České republice, musí navíc většina rodičů řešit péči o své děti nebo jim zařídit hlídání, protože mladší děti nemohou zůstat doma samotné bez dozoru. Dále jim je potřeba pomáhat s domácí výukou a zabavit je, když jsme nuceni většinu času trávit mezi zdmi našich domovů. Ve většině případů se tedy nejedná o klasický home office, ale je potřeba ho kombinovat s péčí o děti a rodinu.

Jaké jsou výhody home office zaměstnání?

Největší výhodou práce z domu je fakt, že jste pánem svého času. Celý den je plně ve vaší režii. Velké pozitivum vidíme také v tom, že ušetříte nemalý čas za cestování do a z práce. Doma si můžete obléknout pohodlné oblečení, ženy nemusí řešit make-up, apod. 

  • úspora času
  • pohodlí domova
  • home office v kruhu rodinném

Poslední bod se může zdát překážkou, home office v kruhu rodinném, nemějte ale strach, protože v případě, že budete dobře organizovaní a váš čas si dobře rozložíte, bude pro vás a celou vaši rodinu práce z domu jen přínosem.

Doporučujeme vám si den rozfázovat do několika částí a v rámci možností dodržovat vámi zvolené rozložení dne. Potřebujete obstarat své děti, musíte jim pomoct s domácí výukou, chcete jim dopřát čas na zábavu. Máte povinnosti a práci vůči svému zaměstnavateli, se kterým jste se domluvili na home office režimu. Je potřeba, abyste se postarali o vaši domácnost a uvařili, apod. Nakonec je důležité, abyste si našli čas i sami pro sebe, kdy si např. přečtete oblíbený časopis nebo knihu, vypijete si v klidu kávu, poslechnete si muziku nebo se jen podíváte na díl vašeho oblíbeného seriálu.

  • čas, který budete věnovat dětem
  • čas, který budete věnovat zaměstnání
  • čas, který budete věnovat domácnosti
  • čas, který budete věnovat sami sobě

Čas strávený doma kvůli karanténě bychom si měli co nejvíce užít

Odevšud se na nás valí negativní zprávy týkající se koronaviru, který doslova válcuje jednu zemi za druhou. Není však dobré pro naši psychiku, abychom se zatěžovali jen touto situací. I když je těžká a mnohé z nás vyděsila a děsí, průběh nemoci je u většiny lidí mírný.

Jaké jsou nevýhody home office zaměstnání? 

Home office zaměstnání může být náročné pro neorganizované, nesamostatné a nedisciplinované zaměstnance. Jak jsme řekli výše, je nezbytné, abyste si den rozdělili do několika částí a přesně si definovali, čemu a kdy se budete věnovat. Mohlo by se zdát, že s home office režimem můžete vypnout budík a vstávat podle fyziologických potřeb, ale nedoporučujeme vám to. Nastavte si každý den budík na pevně stanovenou hodinu, děti nechte spát a vy začněte s prací. 

Mnoho zaměstnanců pracuje za normálních okolností v týmu a se svými kolegy, všechny pracovní postupy konzultují se svými nadřízenými a najednou sedíte doma, ve svém provizorním kancelářském koutě a očekává se, že budete pracovat sami. Není třeba zaleknout se, očekává se od vás, že budete vykonávat práci, kterou jste dělali většinou po dobu několika měsíců, často i let. Obrňte se sebevědomím a vykonávejte zaměstnání, které jste si vybrali. 

Posledním a velmi častým problémem home office režimu může být nedisciplinovanost. Méně disciplinovaní zaměstnanci se mohou nechat strhnout volností, kterou jim práce z domu nabízí, mohou se cítit nedostatečně motivovaní, neumí pracovat bez kontroly a zpětné vazby a čas vyplňují volnočasovými aktivitami a práce jde do pozadí. S tímto problémem vám mohou pomoci přesné seznamy úkolů a povinností, které si na začátku každého dne sestavíte a úkoly následně splníte. Po jejich splnění se můžete věnovat svým aktivitám.

Home office neznamená 24/7

Nezapomínejte na to, že v home office režimu se od vás nevyžaduje, abyste se své práci věnovali bezpodmínečně a kdykoliv. Toto pravidlo je důležité si nastavit ihned od samého začátku. Nastavte si přesný čas, kdy začnete každý den pracovat, nastavte si také čas, kdy každý den s prací skončíte, poté se věnujte sobě, své rodině a nezapomínejte také odpočívat. 

Práce z domu je ideální příležitostí k tomu získat více kontroly nad svým zaměstnáním, během které se naučíte lépe kombinovat vaši kariéru s rodinným životem. Je potřeba využít této situace, která v naší zemi nastala, ku našemu prospěchu a užitku.

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

Píše Michaela Tilton

Porozumět dítěti je důležité

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Celý článek

Komentáře