Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Hrajeme si společně. Pravidla her pro rodiče s dětmi

Datum přidání: 6. 6. 2019

V dnešní době existuje nespočet možností, jak se můžou děti zabavit a zároveň rozvíjet své schopnosti. Interaktivní hračky, ke kterým dítě nepotřebuje žádného parťáka, zájmové kroužky, kde na ně čeká vedoucími pečlivě připravený program.

Aktivit je hodně, ale rozhodně by se nemělo zapomínat na obyčejnou hru se zrovna vymyšlenými pravidly a reálným parťákem k sobě. Vítaným a důležitým parťákem bývají kromě sourozenců a kamarádů i rodiče. A ačkoliv je taková hra často velmi instinktivní záležitostí, není na škodu zamyslet se nad pravidly, které je dobré při hře dodržovat.

Dítě jako hlavní aktér hry

Dítě je na prvním místě tím, koho hra rozvíjí, proto je dobré, nechat mu při hře co nejvíce prostoru. Může vymýšlet pravidla hry a určovat role, dospělý by měl pouze korigovat, aby se hra odehrávala v bezpečném prostředí. A ačkoliv může obyčejná hra strhnout i dospělého, ten by měl vždy myslet na dítě, jeho pocity a potřeby.

Méně je více

Rodiče mají často tendence zásobit děti drahými hračkami se stovkami certifikátů. Zároveň však zapomínají, že dítě se ve velkém počtu hraček nedokáže dobře soustředit a vydržet u jedné hry delší dobu. Velké množství hraček ho jednoduše rozptyluje, což samozřejmě není dobře. Nebojte se jednou za čas hračky protřídit, něco odnést a po čase zase obměnit.

Nepřerušujte hru

Sami určitě nemáte rádi, když nemůžete dokončit něco, co jste začali. Stejně tak dítě nemá šanci přijmout v klidu a bez emocí informaci, že hra se nemůže z nějakého (pro vás důležitého důvodu) dohrát. Pokud už přeci jenom dojde na to, že se hra musí utnout v průběhu, připravte dítě na to, co bude následovat. Stanovte si čas, např. deset minut, po kterých budete hru ještě hrát a pak se půjde třeba večeřet. Zároveň se nebojte být důslední a pokud stanovený čas uplyne, hru šetrně, ale důrazně ukončete.

Úklid jako týmová práce

Dítěti jste byli po dobu hry parťákem, tedy jen na něm nenechávejte ani úklid. Děti je samozřejmě dobré vést k samostatnosti a odpovědnosti za pořádek mezi jeho hračkami, ale v tomto případě je prostě fér zapojit se do úklidu také. Stejně tak ale můžete navrhnout, že dítě uklidí a vy mezitím nachystáte večeři či obstaráte něco jiného prospěšného všem. Výsledná dohoda by však měla vyhovovat jak vám, tak dítěti, proto jej, pokud možno, respektujte v jeho názoru a zkuste se na postupu společně domluvit.

Čas jen pro vás

Poslední a snad nejdůležitější pravidlo se týká vaší pozornosti. Hry s dětmi rodiče často nebaví, a tak sklouznou k paralelnímu sledování zpráv na mobilu či jiné činnosti. Zkuste se překonat a opravdu věnovat celou svou pozornost dětem, protože to je to nejvíc, co jim můžete ze sebe dát. Buďte nápadití, naslouchejte dítěti a společně se smějte. Takto strávený čas bude ve výsledku obohacením pro všechny zúčastněné.

Podobné články

Rady a tipy při koupi nemovitosti. Nejčastější úskalí...

Otázku bydlení musí mít vyřešenou každý z nás. Pro někoho je nepředstavitelný život na vesnici, pro jiného v bytě, každý máme o bydlení jiné představy a požadavky. Pokud se rozhodneme jít do možnosti pořízení vlastního bydlení, je dobré vědět... Celý článek

Omezujeme plasty a začínáme u potravin

Mezi čím dál diskutovanější témata patří v posledních letech jednoznačně ta ekologická. Mnohem více lidí si začíná uvědomovat dopad současného životního stylu lidstva na přírodu a velká část z nich se také rozhodne omezit stopu... Celý článek

Píše Michaela Černá

Proč je důležité číst recenze zaměstnavatelů?

Hledáte novou práci? Doporučujeme zjistit si co nejvíce informací o firmě, kam hodláte nastoupit. Jaké benefity společnost nabízí, jak vypadá pracovní prostředí, nebo jaké jsou vztahy na pracovišti a tak dále. Pokud ovšem ve firmě nikoho neznáme... Celý článek

Komentáře