Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Hrajeme si společně. Pravidla her pro rodiče s dětmi

Datum přidání: 6. 6. 2019

V dnešní době existuje nespočet možností, jak se můžou děti zabavit a zároveň rozvíjet své schopnosti. Interaktivní hračky, ke kterým dítě nepotřebuje žádného parťáka, zájmové kroužky, kde na ně čeká vedoucími pečlivě připravený program.

Aktivit je hodně, ale rozhodně by se nemělo zapomínat na obyčejnou hru se zrovna vymyšlenými pravidly a reálným parťákem k sobě. Vítaným a důležitým parťákem bývají kromě sourozenců a kamarádů i rodiče. A ačkoliv je taková hra často velmi instinktivní záležitostí, není na škodu zamyslet se nad pravidly, které je dobré při hře dodržovat.

Dítě jako hlavní aktér hry

Dítě je na prvním místě tím, koho hra rozvíjí, proto je dobré, nechat mu při hře co nejvíce prostoru. Může vymýšlet pravidla hry a určovat role, dospělý by měl pouze korigovat, aby se hra odehrávala v bezpečném prostředí. A ačkoliv může obyčejná hra strhnout i dospělého, ten by měl vždy myslet na dítě, jeho pocity a potřeby.

Méně je více

Rodiče mají často tendence zásobit děti drahými hračkami se stovkami certifikátů. Zároveň však zapomínají, že dítě se ve velkém počtu hraček nedokáže dobře soustředit a vydržet u jedné hry delší dobu. Velké množství hraček ho jednoduše rozptyluje, což samozřejmě není dobře. Nebojte se jednou za čas hračky protřídit, něco odnést a po čase zase obměnit.

Nepřerušujte hru

Sami určitě nemáte rádi, když nemůžete dokončit něco, co jste začali. Stejně tak dítě nemá šanci přijmout v klidu a bez emocí informaci, že hra se nemůže z nějakého (pro vás důležitého důvodu) dohrát. Pokud už přeci jenom dojde na to, že se hra musí utnout v průběhu, připravte dítě na to, co bude následovat. Stanovte si čas, např. deset minut, po kterých budete hru ještě hrát a pak se půjde třeba večeřet. Zároveň se nebojte být důslední a pokud stanovený čas uplyne, hru šetrně, ale důrazně ukončete.

Úklid jako týmová práce

Dítěti jste byli po dobu hry parťákem, tedy jen na něm nenechávejte ani úklid. Děti je samozřejmě dobré vést k samostatnosti a odpovědnosti za pořádek mezi jeho hračkami, ale v tomto případě je prostě fér zapojit se do úklidu také. Stejně tak ale můžete navrhnout, že dítě uklidí a vy mezitím nachystáte večeři či obstaráte něco jiného prospěšného všem. Výsledná dohoda by však měla vyhovovat jak vám, tak dítěti, proto jej, pokud možno, respektujte v jeho názoru a zkuste se na postupu společně domluvit.

Čas jen pro vás

Poslední a snad nejdůležitější pravidlo se týká vaší pozornosti. Hry s dětmi rodiče často nebaví, a tak sklouznou k paralelnímu sledování zpráv na mobilu či jiné činnosti. Zkuste se překonat a opravdu věnovat celou svou pozornost dětem, protože to je to nejvíc, co jim můžete ze sebe dát. Buďte nápadití, naslouchejte dítěti a společně se smějte. Takto strávený čas bude ve výsledku obohacením pro všechny zúčastněné.

Podobné články

Píše Míša Škrabálková, Baby Office

Vánoční tvoření pro děti i dospělé

Z vyprávění našich babiček často slýcháme, jak se dříve celá rodina sešla v teple domova, kde vyráběli vánoční ozdoby, zdobili perníčky nebo tvořili adventní věnce - vůně svařeného vína, staré rodinné historky a domácí tvoření k Vánocům patřilo Celý článek

Vánoční zdobení stromku. DIY aktivita pro nejmenší

Jednoduchá vánoční aktivita pro nejmenší dětičky, které by rády zdobily stromek, ale ještě je čas. Vyrobte jim jejich vlastní stromeček, který si mohou zdobit podle svého a stále znovu a znovu. Celý článek

Ze zápisků matky manažerky aneb změna je život

Se svým manželem jsem se potkala relativně pozdě. Měla jsem slušně rozběhnutou kariéru, cestovala jsem, sportovala, věnovala se svým kamarádům. Necítila jsem potřebu to nějak měnit. Ale znáte to, člověk míní, … Celý článek

Komentáře