Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Datum přidání: 26. 5. 2020

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď na nejednu otázku ohledně dětského hraní.

Pro rodiče není většího štěstí než vidět úsměv na tváři svého dítěte. Soustředěný výraz s radostnými jiskřičkami v očích přichází velmi brzy a už na malých kojencích velmi snadno rozpoznáme, když je něco zaujme. Na co je ta hrkátka a proč ten plyšák tak zvláštně šustí? Už při těchto jednoduchých úkonech se rodiče zapojují do dětských her a většinou nepřestávají, ani když se nároky kladené na zabavení dítěte stupňují.

Hraní však není podstatné jen pro dobrý vývoj dětí, nový výzkum spojený s kampaní Fisher Price ukazuje, že hry s dětmi zbavují dospělé jedince přemíry stresu a napomáhají lepším vztahům v rodině.

Já prostě nevím, jak na to!

Ne pro každého rodiče je společné hraní přirozené. Můžeme si připadat příliš staří, můžeme mít strach, že hra dítě nebude bavit, hra se nám může zdát jako prokrastinace vlastního času – nic z toho by nám však nemělo zabránit v samotné hře. Sedněte si k dítěti, abyste si viděli do očí a nechte se vtáhnout do hry podle pravidel dítěte. Vzpomeňte si, jak důležité pro vás jako dítě bylo vědět, že druhé straně na vás záleží a že vás bere jako sobě rovného. Najednou jste vnitřně vyrostli o tisíc centimetrů! Dopřejte tento pocit také svému dítěti, odložte telefon i všechny dospělácké trable a třeba jen na malou chvíli tu buďte jen pro své dítě.

DIY pexeso se zvířátky

Vyrobte si s dětmi veselé pexeso se zvířátky. Zvířátka jsme pro vás připravili, stačí jen vytisknout, vystřihnout a nalepit na karton. „Voilà“ máte hotovo a hra může začít.

Pravidla pro hraní? Neexistují!

Rodiče někdy mají pocit, že hra by měla mít pravidla a oni by měli dodržování těchto pravidel vyžadovat. Jistě, je dobré vést děti k respektování hranic, ale nemusíte na tom lpět při každé hře. Podpořte kreativitu svého dítěte, nechte jej vytvořit si vlastní pravidla hry a nechte jej také změnit nebo jednoduše nedodržet nastolený pořádek. Prožijte spolu hry, jejichž cílem bude prostá vzájemná blízkost a společná zábava. Nic víc, nic míň.

Nechte hru vyvíjet se vlastní cestou

I když se to nemusí stát pokaždé a někdy vás dětská hra samozřejmě bude i nudit, tím nejlepším, co se může při společné hře stát je ztratit pojem o čase. Nechte se hrou pohltit – čím radostnější bude vaše dítě, tím lepší pocity se dostaví také vám. Jakmile hormony štěstí zaplaví vaše dítě a dostanou ho do kreativního rozpoložení, i vám se dostaví benefit v podobě snížené hladiny stresu. A proč to celé absolvovat nejen kvůli dítěti, ale i kvůli sobě? Výzkum společnosti Fisher Price ukázal, že hraví dospělí jsou kreativní, více pozorní a také podávají lepší výkony při řešení problémů. A to se vyplatí!

Nestyďte se hrát si se svými dětmi a zapojte do her i prarodiče – bude to ta nejlepší investice do společně stráveného času.

DIY domácí sliz

Návodů na tuto hmotu je na internetu opravdu hodně. Vyzkoušeli jsme 3 možné postupy výroby slizu. Jeden je s jedlou sodou, na druhý je třeba tekutý škrob a třetí je s boraxem. Proč se do toho pustit? Fajn zábava pro děti a hra s ním příjemně uklidňuje.

Podobné články

Plazení, lezení, otáčení okolo své osy: Kdy to děti zvládají a pár tipů, jak je v jejich snažení podpořit

Aby se děti mohly správně vyvíjet a měly naučené správné pohybové vzorce, je důležité s nimi správně manipulovat. Jak na to, vám ve videu ukáže lektorka a zakladatelka Babyogy Lenka Gajdoštíková. Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak rozpoznat opožděný vývoj řeči

V předchozích článcích na téma logopedie jsme se seznámili s různými vadami řeči. Dnes se budeme věnovat tématu opožděného vývoje řeči. Jedná se o velmi rozšířenou vadu řeči. Počet dětí s tímto problémem prudce narůstá. Proč je tomu tak? Celý článek

Boty na cvičení nebo do bazénu? Slipstop capáčky i pro školáčky

Školní rok je již v plném proudu a s ním začínají i různé kroužky, kam děti chodí, aby na chvíli odložily tablety a jiné technické vymoženosti. Gymnastika, judo, plavání, … Na vše je třeba výbava, legíny, plavky, dres a boty. Celý článek

Komentáře