Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

I maminky musí umět pracovat s procenty

Datum přidání: 24. 10. 2019

Píše Michaela Kocourková

Matematika, matematické propočty a výpočty, ekonomika, bankovní sektor, další finanční odvětví a operace s čísly jsou pro mnoho maminek a žen obecně tzv. španělskou vesnicí. Jsou mezi námi i výjimky, ale vyšší procento žen s čísly pracovat neumí. V České republice ale poslední roky probíhá osvěta finanční gramotnosti, která nás učí pracovat s financemi a čísly. My vám dnes ukážeme, jak jednoduše se dá pracovat s procenty a k čemu mohou být procenta užitečná. 

S číselnými údaji v procentech se setkáváme dnes a denně i jako rodiče a měli bychom být schopní s nimi snadno pracovat a lehce se jich dopočítat. 

Věděli jste například, že byste měli každý měsíc 10 % svých příjmu ukládat stranou a budovat si z toho svou finanční rezervu? Příklad: Pokud máte 20 000 CZK čistý měsíční příjem, měli byste si 2 000 CZK měsíčně dávat stranou a šetřit si je. A jakou minimální výši by měla mít vaše finanční rezerva? Finanční rezerva každého pracujícího jedince by měla být ve výši 3. násobku Vašeho čistého měsíčního příjmu, v našem případě 20 000 CZK platu by se jednalo o 60 000 CZK měsíčně. 

Dopočítat se procent potřebujeme i při jednodušších početních úkonech (nákupy), ale také u bankovních služeb (spořící účty, půjčky, úvěry, hypotéky, pojištění, aj.) a při dopočtu RPSN (Roční procentní sazby nákladů). Samozřejmě nám s jejich výpočty mohou pomoct volně dostupné internetové online kalkulačky na výpočet procent nebo si můžete vypomoct při komplikovanějších početních příkladech s klasickou kalkulačkou. 

Myslíme si ale, že nebude na škodu trochu si výpočet procent osvěžit, abychom byli schopní základní početní úkony také spočítat. Co jsou to vlastně procenta? Procenty vyjadřujeme část celku, např. 45 % je 45 ze 100, atd. Procenta jsou úzce provázána se zlomky, protože náš příklad znázorňuje zlomek 45/100. 

Trojčlenka

Na základních a středních školách jsme se učili počítat procenta pomocí tzv. trojčlenky. Tento způsob nám přijde jako jeden z nejtěžších, ale je možné, že někteří z nás mají ještě střípky postupu v paměti a budou schopní pomocí trojčlenky procenta vypočítat. Pomocí trojčlenky jsme nejčastěji počítali tzv. přímou a nepřímou úměrnost, kdy jsme znali 3 na sobě závislé číselné údaje a potřebovali jsme dopočítat 4. 

Příklad: 60 % …. 20 000 CZK, 100 % … ? CZK

Na tomto příkladu vidíme, že potřebujeme zjistit, kolik CZK je 100 %, když víme, že 60 % je 20 000 CZK. Jak se můžeme 100 % dopočítat? Musíme vydělit 20 000 : 60 = 333,333. Částku 333,333 vynásobíme 100, 333,333 * 100 = 33 333,33, a dostaneme výslednou částku, které se rovná 100 %. Takto funguje tzv. trojčlenka.

Výpočet procent z paměti

Jednodušší početní příklady můžeme počítat jednoduše z hlavy a nepotřebujeme žádné pomocníky. Stačí nám k tomu trocha matematické představivosti. Pokud například víme, že kalhoty, které se nám líbí stojí 1 000 CZK a víme, že o víkendu budou probíhat 30 % speciální slevy na všechno, jsme schopní se finální částky dopočítat sami. 1 000 CZK = 100 %, 1 % = 10 CZK, 30 % = 300 CZK. Po slevě tedy budou kalhoty stát 700 CZK (1 000 - 300 = 700). 

Jak můžeme spočítat procenta? 

  • pomocí online kalkulačky na procenta
  • pomocí klasické kalkulačky
  • pomocí trojčlenky
  • z paměti


Matematika je hravá a nesmíme se jí bát. Navíc s Vašimi dětmi, až budou na základní škole, budete muset matematiku znovu postupně procházet a procvičovat a bude jen dobře, pokud už na procenta budete připravení. 

Podobné články

Píše Michaela Kocourková

Jak se připravit na pracovní pohovor po mateřské dovolené?

Mateřská dovolená v kombinaci s rodičovskou dovolenou většinu maminek, v některých případech i tatínků, na několik let naprosto odstřihne od kariérního světa. Celý článek

MámyDoPráce

Píše MámyDoPráce

Pracující maminky, zbavte se výčitek svědomí!

Být mámou není vůbec lehké. Stále jste pod drobnohledem okolí, jestli se o dítě příkladně staráte, zda kojíte příliš krátce nebo naopak moc dlouho a podobně. A co teprve když si dovolíte být mámou a k tomu pracovat?! Ať už do práce musíte nebo Celý článek

Vnučka miluje přítele mé dcery. Ta si to ale nechce připustit

„Já jí věřím,“ odsekla mi dcera, když jsem se už po několikáté zmínila, že se mi nelíbí vztah mé vnučky s jejím přítelem. Se svým trápením se nám svěřila babička Terezie, která už neví, jak situaci řešit. Celý článek

Komentáře