Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

I zdravé svačiny mají děti rády, když víte, jak na ně

Datum přidání: 11. 6. 2019

Dokud děti chodí do školky, nebo je máme doma, vždy někdo pohlídá, jaké jídlo si dávají k dopolední či odpolední svačině. Jakmile ale děti nastoupí do školy je obtížnější správný režim dodržet. Inspirujte se, jak svačinu připravit, aby dětem chutnala.

Připravujte svačiny společně

Určitě nemá smysl snažit se v dítku najít zálibu v surovině, kterou nemá rádo. Jestli ji nejedlo doma, nebude ji jíst ani ve škole. Proto chystejte svačinu jen z ingrediencí, které jí, volte takové suroviny, na které se dítě bude těšit.

V ideálním případně svačinu připravujte společně. Nechte výběr na malém kuchaříčkovi, nejen, že vy budete vědět, co volit, ale i taková příprava svačiny udělá své. Vlastnoručně připravená svačina určitě nezmizí v koši.

Vybírejte kvalitní suroviny

V každodenní svačině by neměly chybět sacharidy, bílkoviny, vitamíny v podobě ovoce a zeleniny. Samozřejmostí je nápoj, nejlépe bez zbytečného cukru. Volte kvalitní suroviny, náhražky nejsou vůbec zdravé.

Zeleninu a ovoce můžete nakrájet do krabičky, menší kousky, budou více lákat ke snědení.

Pokud pečete, jsou dobrou variantou i buchty, bublanina, vánočka… Jde jen o to prokládat s tímto druhem pečiva svačiny jen občas kvůli jejich výživové hodnotě nebo je připravovat zdravěji.

Ke svačince můžete připravit i domácí jogurt s müsli, domácí marmeládou, ovocem, oříšky, semínky, medem… Vynikající je i zeleninová varianta s rajčaty, nastrouhanou okurkou a mrkví s trochou pažitky.

Co si dáme dobrého

  • Sendvič s avokádovou pomazánkou, sýrem, šunkou a rajčátky.
  • Wrap s pažitkovou pomazánkou/tvarohovo-sýrovou, kuřecím masem a ledovým salátem.
  • Pečivo s tuňákovou/lososovou pomazánkou a zeleninou.
  • Zapečený toust se sladkou nebo slanou náplní.
  • Tvaroh/ovesná kaše s ovocem, oříšky a medem nebo domácím müsli.
  • Různé druhy smoothie nebo domácích ovocných přesnídávek.

Krásné provedení děti naláká

Důležitý je i vzhled svačiny. Napadlo vás udělat z ovoce např. barevné špízy? Nebo vykrájet z tvrdého sýru tvary vykrajovátky na cukroví? I toastový chléb se s nimi dá vykrojit a dětem dát chléb např. ve tvaru zvířátka, auta…

Vzhled můžete využít i při balení svačiny. K dostání jsou plastové dózičky různých velikostí a barev s oblíbenými postavičkami děti, se zvířátky, hrdiny ze seriálů a podobně. Dítko pak bude pyšně vytahovat dózičku z aktovky a jíst svačinu.

Možná už jste viděli nebo slyšeli o barevných ubrouscích na opakované použití. Papírové se často ke svačině nalepí, což se vám s těmito nestane. Jsou pokryty voskem, nepřilnou, snadno se čistí.

I nápoje můžete dávat dětem do lahví, které se jim budou líbit. Plastové jsou lehké, nerozbitné, větší děti rády používají i skleněné, na kterých může být potisk věnovaný ročnímu období, emo stylu, parkuru…

Závěrem lze říci, že pokud k přípravám svačiny zapojíte fantazii, dopřejete dětem to, co mají rády a tu a tam do krabičky přiložíte malé překvapení, nebo hezký vzkaz, svačiny budou otvírat a jíst rády.   

Podobné články

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Komentáře