Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Ideální pleny pro novorozence. Podle čeho vybírat a na co si dát pozor

Datum přidání: 15. 4. 2018

Ještě, než se nám narodí miminko je potřeba, abychom pro něj přichystali vše potřebné. Nakupujeme oblečení, kočárek, nábytek, osušky, chrastítka, chůvičku… Doma by nám neměly chybět ani novorozenecké pleny.

Rozhodnutí mezi jednorázovými plenami a látkovými plenami je jedna věc, ale pozor... Na první nákup pořiďte jen menší množství plen. Můžete se stát, že miminko bude na pleny špatně reagovat a pak nezbyde než zkoušet další a další (to se může stát i u látkových).

Nejmenší velikost jednorázových plen

Vybíráme-li jednorázové pleny, snadno mezi velkým množstvím v obchodě najdeme ty, které potřebujeme. Většinou mají označení novorozenecké (newborn), nebo jsou očíslovány číslem „0“ či „1“. Všechny jednorázové pleny jsou značeny dle váhy dětí, ty nejmenší pleny jsou pro váhovou kategorii dětí 2 – 5 kg.

U novorozeneckých plen je brán ohled na hojící se pupíček, proto bývají na lemu, jež obepíná pas mírně vykrojeny. Protože jsou miminka po narození často hubená, pružné gumičky, jež obepínají nožičky a zabraňují nechtěnému protečení jsou nařaseny až ve 3 – 4 řadách.

Jemnost a péče

Novorozenecká pokožka je velmi citlivá na podráždění a opruzení, proto jsou jednorázovky vyráběny z extra jemných materiálů s vysokou savostí. Pleny dokonce umí znázornit, že se miminko počůralo. Na přední straně se u některých nachází proužek, který změní barvu po navlhčení a ihned víme, že je plenu potřeba vyměnit.

Zásoby na chvilku

Při kupování novorozeneckých plen do zásoby myslete na to, že budete potřebovat jenom pár balení. Z těch nejmenších totiž děti velmi rychle vyrostou a dětem, které se narodí větší, jsou velikostně vyhovující ihned pleny o velikosti „2“.

Jednorázové Newborn pleny

Muumi Baby dětské jednorázové pleny 25 ks Newborn 2-5 kg - ultra měkké a skvěle padnoucí, šetrné k pokožce, novorozenecké a nejmenší velikosti jsou dvojitě skládané, šetrné k životnímu prostředí. Vyvinuto ve spolupráci s pediatry a s Federací pro alergie a astma, plenky pro novorozeňata.

Bella Happy Before Newborn 46ks - plenky jsou vytvořeny speciálně pro předčasně narozené děti a pro novorozence s nízkou porodní váhou. Tvar plenek je přizpůsoben tělíčku miminka o váze do 2 kilogramů. Vpředu pleny je extra výřez na pupeční pahýl chránící před podrážděním tohoto citlivého místa a urychlující hojení.

Pampers Premium Care 0 Newborn do 2,5kg, 30ks - Indikátor vlhkosti: zmodrá, když je plenka vašeho děťátka mokrá. Pružné boky: pro pohodlí a ochranu před protečením.
Tvar přizpůsobený pupíku děťátka: navržené pro první dny života dítěte.

Pampers New Baby-Dry 1 Newborn, 43 ks (2-5 kg) - Pro až 12 hodin klidného spánku a jen veselá, ubreptaná rána. Plenky Pampers jsou v porovnání s jinými plenkami až 2x sušší.

Magics Premium Newborn - Přestože jsou plenky Magics nejtenčí plenky na trhu vynikají svou zvýšenou savostí díky nové technologii Drylock. 

Panda Newborn 58ks - Samozřejmostí je vysoká prodyšnost, anatomický tvar. Boční elastické volánky zajišťující volný přístup vzduchu k dětské pokožce a zmenšují tak riziko vzniku jejího podráždění.

Jednorázové Newborn pleny

Ekologičnost s bambusovými plenami (látkové pleny)

Stále více maminek se rozhoduje pro látkové pleny, a ty jednorázové používá pro své dítko jen občas. Někomu se mohou zdát „látkovky“ nepraktické, ale není tomu tak. Jsou složeny ze tří vrstev, kdy dvě vrstvy tvoří bambus a polyester a jednu bavlněný úplet z bavlny a elastenu. Do pleny se vkládá další plena z bambusového froté, viskózy a polyesteru. Tu není nutné vkládat, ale použijete-li ji, zajistíte tak vyšší savost.

Díky praktickému zapínání (suchý zip, patentky), se dokonale přizpůsobí novorozeňátkům. Ty nejmenší typy jsou určeny pro miminka s váhou od 2-8 kg. Velikost plenky nereguluje pouze zapínání v pase (suchý zip, patentky), ale i patentky, které jsou v řadách za sebou.

I látkové pleny/kalhotky mají kolem nožiček gumičky, čímž je zabráněno protečení.

Pořizovací cena látkovek je sice vyšší, ale použití je opakované a investice se vrátí. Především je tento typ plen ekologický a nevznikají tuny odpadu. Údržba je snadná, perou se dle návodu podle toho, jsou-li barevné (pestrost je tady velmi lákavá, vybrat si můžete z mnoha provedení), nebo bílé.

Látkové pleny

Unuo chobotová plena NEWBORN - látková plena, vhodná do 6 měsíců. Jedná se o český výrobek, na který byly použity jen certifikované materiály. Vyrobeno z velmi kvalitního bambusového froté, možno prát na 60 stupňů a sušit v sušičce. Vnější vrstva je vyrobena z bavlněného froté, aby na něm lépe držela snappi sponka.

T-tomi bambusová kalhotková plena AlO - Tyto pleny jsou vhodné jak pro novorozence, tak i pro batolata a to díky jednoduchému systému patentek pomocí kterých se požadovaná velikost snadno nastavuje. Součástí AIO pleny jsou 2 vysoce savé vkládací 4vrstvé bambusové pleny. 

Bamboolik AI2 denní testovací sadaPlenky typu All-In-Two (AI2, vše ve dvou) se skládá ze dvou částí, které se k sobě připínají patentky: svrchních kalhotek a vkládacích plen. 
Po každém použití se perou pouze vkládací plenky. Svrchní kalhotky stačí vyvětrat, perou se jen při zašpinění stolicí nebo jednou za 2–3 týdny.

Bamboolik svrchní kalhotky - moderní materiál membránového typu propouští vzduch ke kůži děťátka, ale nepropouští vlhkost ven. Kalhotky jsou lemovány měkoučkým flísem, který umožňuje správné utažení kalhotek bez vzniku otlačenin. Systém zmenšovacích patentů a zapínání na suchý zip umožňuje jednoduché přizpůsobení kalhotek proporcím dítěte.

Látkové pleny

Pleny, jaké používaly naše babičky a maminky

Poslední variantou jsou klasické bavlněné pleny, nejčastěji o rozměru 80 x 80 cm. Pro novorozeňátka se však používají menší s rozměrem 60 x 60 cm. I tyto jsou ekologické, používají se opakovaně, stačí je vyprat a opakovaně použít. Dají se pořídit bílé nebo s obrázky. Jsou levnější než bambusové pleny, ale nejsou tak savé a musí se měnit ihned po počůrání.

K zabalení dítka se používají 2 – 3 pleny, podle potřeby šířky balení a na svrchní část se použijí nepromokavé svrchní kalhotky se zapínáním na suchý zip nebo patentky. 

Všechny tři typy splňují požadavky na zdraví a pohodlí dětí, procházejí přísnými kontrolami na nezávadnost a splnění všech potřebných norem. Předností prvního typu je pohodlí a levnější pořizovací cena, další dva typy ukáží, že vám není lhostejná naše příroda a snažíte se žít ekologicky.

Je jen na vás, pro který typ se rozhodnete. Ze zkušenosti je ideální zkoušet, zkoušet a zase zkoušet, co miminku a vám bude vyhovovat.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře

E Eliška napsal(a)

musím říct, že článek mi pomohl, hledala jsem pleny s tvarem na pupík a koupila jsem jen jeden balík a vyšlo to uplně dobře