Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Internet je síť plná zábavy a informací, ale také toho zlého aneb bezpečnost dětí na internetu

Datum přidání: 4. 12. 2019

V dnešní době jsou naše děti čím dál tím více na síti. Již od nejmladšího věku používají mobilní telefony s internetem, počítače, tablety nebo herní konzole. Ale jsou při jejich používání v bezpečí?

Pokud je zařízení správně vybaveno a dítě je poučeno, pak ano. Pokud si s dítětem o rizicích internetu nepromluvíte a jeho zařízení nezabezpečíte, pak rozhodně ne. Měli bychom si uvědomit, že internet je síť plná zábavy a informací, ale také toho nejbrutálnějšího násilí (např. popravy zajatců ISIS), tvrdého porna (ne, to není stejné jako, když jsme si prohlíželi potají tátův Playboy).

A v neposlední řadě predátorů, kteří se budou snažit z vašich dětí vylákat intimní fotografie nebo je jinak zneužít (podívejte se na upoutávku k dokumentárnímu filmu V síti, otevře vám oči).

Důvěřuj, ale prověřuj... 

Ale všemu tomuhle se dá předejít. Jen musíte se svým dítětem mluvit a zařízení, ke kterým má přístup zabezpečit. Berte to jako stejnou samozřejmost, jakou je autosedačka v autě. My je jako děti taky neměli a nikdo to neřešil, ale dnes je svět jiný a už si bez ní jízdu v autě s dítětem nedovedeme představit.

Je důležité vašemu dítěti vysvětlit, že ne vše, co si přečte na internetu je pravda. Ta 12letá holčička, se kterou si píše na Facebooku může být klidně padesátiletý muž. Je důležité jim říct, že tím, že jim blokujete přístup na některé stránky (sociální sítě atp.) je chráníte, stejně jako je nenecháte jít ze školy s cizincem nebo se o půlnoci dívat na horor.

Děti a internet: Jak je udržet v bezpečí?

Na rozdíl od naší generace už dnešní děti neznají svět bez internetu. Neumějí si takový „pravěk“ vůbec představit. Ale i když je pro ně počítač naprosto přirozenou součástí života, neznamená to, že se umějí ubránit nebezpečím a rizikům, která na ně na síti mohou číhat.

Zabezpečte vše, co je online

Po této rozmluvě je třeba zabezpečit zařízení, ke kterým mají děti přístup.

Podle mne je nejjednodušší využít speciální programy k tomu určené jako je:

  • Kaspersky Safe Kids,
  • Qustodio,
  • Norton Family,
  • případně jednodušší rodičovská kontrola ve Windows, ale tu nevyužijte v mobilu či tabletu.

Některé tyto programy jsou v základní verzi zdarma, další jsou placené, či nabízejí rozšířené funkce za příplatek. Umí například najít polohu dítěte podle GPS v telefonu, monitorovat SMS, hovory atp. To hlavní na co se je potřeba zaměřit umí většina zdarma v základní verzi, omezit přístup na internet (nevhodné stránky), omezit přístup na sociální sítě (Víte, že minimální věk pro přístup na Facebook je třináct let a doporučený patnáct let?), hazardní hry atp. Snad jedinou nevýhodou těchto aplikací je, že z pravidla nejsou v českém jazyce, ale opravdu se vyplatí tuto bariéru překonat a používat je.

Anketa

Řešíte zabezpečení el. přístrojů?

ano
25% hlasů
ne
25% hlasů
začnu
50% hlasů

Další důležitou funkcí je omezení pouze na určitou dobu, například zabrání používání telefonu po 10 hodině večer či po dosažení vámi nastaveného denního limitu používání. Toto lze využívat i jako výchovný instrument.

Spoustu užitečných informací, jak být v bezpečí na internetu, pro vás i vaše děti, najdete na https://www.budsafeonline.cz/ nebo www.jaknainternet.cz  . Budeme moc rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti a názory v diskusi.

Podobné články

Píše Michaela Kocourková

Jak vychovat dítě znalé finanční gramotnosti?

Děti a finance, kdy bychom měli s dětmi začít řešit finance, peníze, hodnotu a celkově finanční gramotnost? Je potřeba, aby se s výukou finanční gramotnosti začalo již v dětství, protože v dospělosti už pak dítě opakuje jen návyky, Celý článek

Spála u dětí: Začíná jako angína, vyrážka se objeví až později

Zima je rizikovým obdobím spály. Mezi nejohroženější skupinu patří děti mezi druhým a dvanáctým rokem. Jaké jsou její projevy a jaká je léčba? Věděli jste, že spálu můžete prodělat i několikrát během života? Celý článek

Poznejte sílu Nienhuis pomůcek aneb ruku v ruce s Montessori

Také patříte k rodičům, kteří se snaží dětem kupovat hračky, které je nenásilně učí, trénují jejich trpělivost, zlepšují logické myšlení? Ale také přivedou malé zvědavky k poznání, že je potřeba se o hračky starat, zacházet s nimi šetrně…? Celý článek

Komentáře