Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Intimní potíže mohou trápit i v těhotenství. Víme jaké a jak je řešit

Datum přidání: 9. 6. 2019

Píše Jana Kantorová

V období těhotenství se hodně věcí mění, přicházejí nové věci a zkušenosti, bohužel se občas objeví i nemilé překvapení. Intimní potíže jsou individuální. Některou maminku trápí zvýšený poševní výtok, další nemá naopak problém vůbec žádný.

Pokud se ale nějaký problém objeví, vždy o tom informujte svého lékaře, aby mohl vyloučit případnou infekci.

Kvasinková infekce

Ať už jste těhotná nebo ne, nejspíše se u vás při tomto problému objeví tyto příznaky: svědění, zarudnutí a bolest ve vaginální oblasti spolu s nezapáchajícím mléčným výtokem. Některé ženy si stěžují také na bolest při pohlavním styku nebo pálení při močení.
Riziko: Tohle je v podstatě normální. Zpravidla za to mohou velké hormonální změny, a proto kvasinkovou infekcí trpí téměř většina těhotných žen. 
Jak se ní vypořádat: Řekněte o potížích svému lékaři, u nás jsou dostupná homeopatika či vaginální globule, které jsou vhodné po celou dobu těhotenství. Pomoci upravit poševní mikroflóru mohou také probiotika a úprava stravy – vynechte bílé pečivo a sladké. Pokud problémy neustupují je potřeba vyloučit bakteriální nebo pohlavně přenosné choroby.

Bakteriální infekce

Je způsobena nerovnováhou bakterií, které se v pochvě za normálních okolností běžně vyskytují a nezpůsobují žádné potíže. Může někdy proběhnout bezpříznakově nebo se může objevit kyselý „rybí“ zápach, svědění a pálení. 
Riziko: Tyto obtíže už je nutné řešit a rozhodně bychom je nezařadili do kolonky normální. Existuje totiž riziko, že prvotně vaginální infekce postoupí výše až k děloze. A tam už může způsobit pořádné potíže – třeba zapříčit předčasný porod. 
Jak se s ní vypořádat: Jedině po domluvě s lékařem, který vám předepíše účinné léky.

Sexuálně přenosné choroby

Chlamydie mohou probíhat bez příznaků nebo způsobit lehce zapáchající výtok. Zabarveným výtokem a svěděním se může projevovat také kapavka nebo trichomoniáza. Tyto tři infekce mohou způsobovat bolest při sexu nebo při močení. 
Riziko: Velké! Pohlavně přenosná nemoc může v těhotenství vést k předčasnému porodu nebo děložní infekci po porodu. Některé organismy způsobující sexuálně přenosné choroby mohou mít také negativní vliv na plod, jiné jsou na dítě při porodu přenášeny. 
Jak se s nimi vypořádat: Rozhodně se nestyďte a jděte k lékaři. Pomocí antibiotik se můžete problému včas zbavit a neohrožovat tak své dítě.

Únik moči

U tohoto problému nejdříve, ještě před návštěvou lékaře, zjistěte, za jakých okolností a jak často k úniku dochází. Je-li to pouze příležitostné jako třeba při kýchání nebo kašli, pak nejde o dlouhodobý problém, ale jen potíže spojené s těhotenstvím a rostoucím tlakem dělohy na močový měchýř. 
Riziko: Je to úplně normální. Zbystřete ve chvíli, kdy se mění zápach nebo zabarvení. 
Jak se s tím vypořádat: Pomohou Kegelovy cviky – tedy procvičování a zpevňování svalů v oblasti pochvy. Mnohým ženám pomáhají dirigovat také močový měchýř. Může pomoci také častější, tzv. preventivní vyprazdňování, a to zvláště ke konci těhotenství. Ať je to, jak je to, nepřestávejte pít hodně vody. Tím byste si mohly přivodit mnohem horší potíže.

Únik plodové vody

Plodová voda by měla být jasná tekutina, ale může být zelená, žlutá, hnědá i červená. Na rozdíl od moči, tento únik není jen sporadický, ale pravidelný. Pokud si nejste jistá, zda jde o moč nebo plodovou vodu, pak zajděte do porodnice, kde to zjistí porodní asistentka pomocí speciální kontrastní tekutiny. 
Riziko: Plodová voda by až do porodu nikdy unikat neměla.
Jak se s tím vypořádat: Vždy kontaktujte odborníka, gynekologa nebo porodní asistentku.

Krev

Ano i krev se sem tam v těhotenství může objevit. Zvláště pak v prvním trimestru. Někdy se tak děje třeba po sexu. Nemusí se dít nic, ale také může jít třeba o počínající potrat. Proto je vždy potřeba vnímat krev jako varovnou červenou vlajku!

Podobné články

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Lymská borelióza přichází často pár týdnů po napadení přenašečem

Mezi infekční onemocnění, kterých je velká řada, patří i lymská borelióza. Vyvolávají ji bakterie Borrelia burgdorferi a do našeho těla se dostává ze zvířat. Nejčastějším přenašečem je klíště, ale i blecha, ovád, komár nebo bzikavka. Celý článek

Komentáře