Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

IVF. Co vás čeká na klinice pro léčbu neplodnosti?

Datum přidání: 5. 9. 2019

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Není to tak dlouho, co umělé oplodnění neboli IVF bylo považováno za veřejné tabu. Každý tušil, o co se jedná, ale nesetkal se s nikým, kdo by něco takového podstoupil.  Dnes tuto zkratku, tato 3 písmena, vidíme všude kolem sebe, lidé se už nebojí svoji situaci řešit, ani o ní mluvit. 

Kdy je ten správný moment pro návštěvu kliniky?

Pokud se s partnerem pokoušíte o miminko více než rok a ono stále nepřichází, nastává ten správný čas na to zajít si pro radu k vašemu gynekologovi, v případě ženy starší 33 let je vhodné vyšetření provést již po půl roce snažení.

Váš gynekolog vám může provést základní vyšetření, navrhnout léčbu, předepsat léky na úpravu menstruačního či ovulačního cyklu. Pokud se však jedná o nějaký závažnější problém (endometrióza, PCOS aj.) nebo zkrátka chcete vědět na čem jste, navštivte raději rovnou kliniku reprodukční medicíny. Někdy za vaším neúspěchem může stát jen malý, bez lékařské pomoci však, neřešitelný problém. Na kliniku dorazte i s žádankou od svého gynekologa.

Co bude následovat?

Aby vám lékař mohl navrhnout ten nejlepší postup léčby, musí od vás získat dostatek informací, dozvědět se, co vás trápí a jak dlouho již vaši situaci řešíte. Na vstupní konzultaci spolu mimo jiné proberete také vaši rodinnou i osobní anamnézu. Na základě této konzultace vám lékař může doporučit i různé alternativní postupy (Biorezonance, Akupunktura, Fytoterapie aj.), které vám mohou pomoci k otěhotnění. Pokud pro vás neexistuje jiná cesta k miminku než IVF (in vitro fertilizace), tak právě západní medicína v kombinaci s těmito alternativními postupy, může být pro vás tím nejlepším řešením.

Jaká vyšetření vás čekají a proč?

Důležitým krokem léčby je také provedení základních vyšetření vás i vašeho partnera. Partner podstoupí vyšetření spermiogramu – tedy kvality a množství spermií. Vy absolvujete gynekologické a ultrazvukové vyšetření a krevní vyšetření hormonů. Společně ještě podstoupíte odběr krve pro genetické testy. 

Kromě těchto základních vyšetření můžete podstoupit také prediktivní genetické vyšetření (např. test PANDA), které poskytne důležité informace o tom, zda jste jako pár geneticky i reprodukčně kompatibilní, zda se vám narodí bez komplikací zdravé dítě. 

Zdá se to jako spousta vyšetření a odběrů, ale díky nim a individuálnímu přístupu lze vybrat tu nejadekvátnější metodu léčby, která má nejvyšší šanci na úspěch právě u vás. Bez těchto důležitých postupů by nemělo význam přejít k odběru oocytů, oplodnit vajíčko spermií ani provést přenos embrya do dělohy.

Pravděpodobnost otěhotnění po transferu jednoho embrya je na kvalitních pracovištích až 57 %. 

Podobné články

Těhotenské obavy: Sauna, barvení vlasů, stres v těhotenství… Co s nimi?

Pokud čekáte své první miminko, určitě vás napadá spousta otázek, která s těhotenstvím souvisí. Na tom není nic neobvyklého, obavy jsou na místě. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejčastější, abyste mohla být klidnější. Celý článek

Eva: Po dětech netoužím, moje okolí mě nechápe. Já mám ale jasno

Každá žena chce dítě a ta, která říká, že po něm netouží, je divná. Tak přesně s takovými předsudky se setkává šestatřicetiletá Eva, když odpovídá na otázku, kdy konečně bude mít děti. Celý článek

Kolik hodin by měly spát děti a kolik spánku stačí dospělým?

Spánek a jeho kvalita ovlivňuje celý náš život. Díky němu může tělo odpočívat, dochází k regeneraci organismu, a navíc se během něj ukládají nové informace a vědomosti do mozku. Kolik hodin spánku je však tak akorát? Celý článek

Komentáře