Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

IVF. Co vás čeká na klinice pro léčbu neplodnosti?

Datum přidání: 5. 9. 2019

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Není to tak dlouho, co umělé oplodnění neboli IVF bylo považováno za veřejné tabu. Každý tušil, o co se jedná, ale nesetkal se s nikým, kdo by něco takového podstoupil.  Dnes tuto zkratku, tato 3 písmena, vidíme všude kolem sebe, lidé se už nebojí svoji situaci řešit, ani o ní mluvit. 

Kdy je ten správný moment pro návštěvu kliniky?

Pokud se s partnerem pokoušíte o miminko více než rok a ono stále nepřichází, nastává ten správný čas na to zajít si pro radu k vašemu gynekologovi, v případě ženy starší 33 let je vhodné vyšetření provést již po půl roce snažení.

Váš gynekolog vám může provést základní vyšetření, navrhnout léčbu, předepsat léky na úpravu menstruačního či ovulačního cyklu. Pokud se však jedná o nějaký závažnější problém (endometrióza, PCOS aj.) nebo zkrátka chcete vědět na čem jste, navštivte raději rovnou kliniku reprodukční medicíny. Někdy za vaším neúspěchem může stát jen malý, bez lékařské pomoci však, neřešitelný problém. Na kliniku dorazte i s žádankou od svého gynekologa.

Co bude následovat?

Aby vám lékař mohl navrhnout ten nejlepší postup léčby, musí od vás získat dostatek informací, dozvědět se, co vás trápí a jak dlouho již vaši situaci řešíte. Na vstupní konzultaci spolu mimo jiné proberete také vaši rodinnou i osobní anamnézu. Na základě této konzultace vám lékař může doporučit i různé alternativní postupy (Biorezonance, Akupunktura, Fytoterapie aj.), které vám mohou pomoci k otěhotnění. Pokud pro vás neexistuje jiná cesta k miminku než IVF (in vitro fertilizace), tak právě západní medicína v kombinaci s těmito alternativními postupy, může být pro vás tím nejlepším řešením.

Jaká vyšetření vás čekají a proč?

Důležitým krokem léčby je také provedení základních vyšetření vás i vašeho partnera. Partner podstoupí vyšetření spermiogramu – tedy kvality a množství spermií. Vy absolvujete gynekologické a ultrazvukové vyšetření a krevní vyšetření hormonů. Společně ještě podstoupíte odběr krve pro genetické testy. 

Kromě těchto základních vyšetření můžete podstoupit také prediktivní genetické vyšetření (např. test PANDA), které poskytne důležité informace o tom, zda jste jako pár geneticky i reprodukčně kompatibilní, zda se vám narodí bez komplikací zdravé dítě. 

Zdá se to jako spousta vyšetření a odběrů, ale díky nim a individuálnímu přístupu lze vybrat tu nejadekvátnější metodu léčby, která má nejvyšší šanci na úspěch právě u vás. Bez těchto důležitých postupů by nemělo význam přejít k odběru oocytů, oplodnit vajíčko spermií ani provést přenos embrya do dělohy.

Pravděpodobnost otěhotnění po transferu jednoho embrya je na kvalitních pracovištích až 57 %. 

Podobné články

Ze zápisků matky manažerky aneb změna je život

Se svým manželem jsem se potkala relativně pozdě. Měla jsem slušně rozběhnutou kariéru, cestovala jsem, sportovala, věnovala se svým kamarádům. Necítila jsem potřebu to nějak měnit. Ale znáte to, člověk míní, … Celý článek

Proč některé ženy nemohou kojit a obézní ženy mají s kojením potíže?

Kojení je mezi ženami jedním z nejdiskutovanějších témat. Každá máma má vlastní názor, ať už se to týká délky kojení nebo kojení na veřejnosti. Mnohem méně se už mluví o tom, že některé ženy opravdu kojit nemohou nebo že nadváha snižuje produkci... Celý článek

Macechy a otčímové: Jak vyjít s nevlastními dětmi? Chce to trpělivost

Už samotná slova macecha a otčím nezní vůbec libozvučně. Nepřidávají tomu ani pohádky, ve kterých je macecha vždy za tu zlou. Pozice nevlastního rodiče je složitá. Ne vždy totiž děti partnera nového „rodiče“ přijmou s otevřenou náručí... Celý článek

Komentáře