Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak a co uvést do životopisu po mateřské dovolené?

Datum přidání: 28. 8. 2018

Píše Tereza Bečková

Měla jste to štěstí, že jste si užívala radosti i strasti jednoho, dvou nebo dokonce více dětí během mateřské a rodičovské dovolené? Teď se ale děsíte při pomyšlení, že budete muset vytvořit životopis, ve kterém bude pár řádků chybět. To, že vaše kariérní pauza byla delší, než by zaměstnavatel očekával, neznamená, že jste současně nezískala žádné zkušenosti.

Je vhodné zmiňovat v životopisu mateřskou dovolenou?

První se při tvorbě nového životopisu budete samy sebe nejspíš ptát, zda máte vůbec uvádět, že jste byly na mateřské či rodičovské dovolené. Předtím, než budete této situaci čelit, si samy promyslete, zda je vám příjemné uvádět v dokumentu pro zaměstnavatele tak vysoce soukromou věc. Jestliže chcete uvést vše na pravou míru a navíc víte, že potenciální zaměstnavatel podporuje maminky s dětmi a pracovní prostředí v dané společnosti je tomu nakloněné, určitě se v životopisu můžete o mateřské i rodičovské dovolené zmínit.

Pokud ale váháte, jednoduše se o kariérní pauze nezmiňujte. Zákony nestanovují jakoukoliv povinnost uvádět tuto „dovolenou“ do životopisu. Jediná podstata životopisů tkví v zalíbení se budoucímu zaměstnavateli. Pokud se mu bude životopis líbit, pozve vás na pohovor. A o to v první řadě jde!

Přesto ale existuje několik specifických situací, kdy se přiklonění k jedné z variant stává rozumnějším. Kdy je lepší mlčet a kdy je lepší vyjít s pravdou ven?

Rozhodnutí, zda mateřskou či rodičovskou dovolenou v životopisu uvést, záleží pouze na vás.

Mluviti zlato, mlčeti stříbro

Pokud jste stále zaměstnancem firmy, pro kterou jste pracovala před mateřskou a rodičovskou dovolenou, není vůbec potřeba se o kariérní pauze zmiňovat. Taková zmínka totiž může značně tvorbu životopisu zkomplikovat, HR dané firmy se bude v životopisu hůře orientovat a na personálním oddělení si mohou myslet, že dlouhá pauza přispěla ke ztrátě nabité praxe. Bude tedy jasné, že jste poslední roky nepracovala v oboru a smýšlení některých HR oddělení vám může jen uškodit. Na pohovor pak nebudete ani pozvána.

Pokud jste došla k názoru, že původní zaměstnání vás nenaplňuje nebo máte jiné důvody, proč se nechcete do minulé práce vracet, nechte si to také pro sebe. Životopis včetně uvedení současné pracovní pozice k datu zaslání životopisu nebo ukončení posledního zaměstnání v nedávné době prostě a jednoduše působí lépe než prázdné řádky.

I když vám kariérní pauza prospěla a cítíte, že jste získala nové schopnosti použitelné i v profesním životě, pochlubte se s nimi až na samotném pohovoru. Tam rozhodně nic nezapírejte. V hrstce pozvaných na pohovor můžete okouzlit budoucího zaměstnavatele i přesto, že jste několik měsíců nepracovala na plný pracovní úvazek.

Zmínku o mateřské dovolené v životopisu je někdy lepší vynechat. Na samotném pohovoru ale řekněte celou pravdu.  

Není dobré cokoliv zapírat, nebo lhát

Pokud nejste zaměstnaná a ani jste v době mateřské či rodičovské dovolené nepodnikala, kápněte božskou. Nevysvětlené pracovní pauzy v životopisu již z principu nepůsobí dobře. Pokud byste tuto soukromou záležitost nechtěla uvádět a přiklonila se ke lži, rozhodně vám takové jednání nedoporučujeme. Lhát se nevyplácí a dříve či později se na to může přijít. Pokud jste měla štěstí a přijmuly vás i přes uvedené nepravdivé informace, v budoucnu se to může otočit proti vám. Dobrá reputace se pak jen těžko získává zpět.

Poškozená reputace vás může stát i pracovní místo. Rozhodně si při tvorbě životopisu nevymýšlejte lži.

I mateřská dovolená může mít profesní přínos

I na mateřské či rodičovské dovolené můžete získat zkušenosti, se kterými jste nikdy předtím nepřišla do kontaktu. Profesní přínos během pečování o vaše děti můžete uvést i v samotném životopisu. Co můžete zmínit?

  1. Time management – rozhodně se pochlubte tím, že vaše dítě mělo pravidelný rozvrh, díky čemuž jste stíhala i lekce angličtiny nebo jógy.
  2. Krizový management – pochlubte se i s nebývalými řešeními, na které jste přišla v některé krizové situaci. Krizových momentů je v rodičovství více než dost a pokud jste nějaké vyřešily nadmíru dobře, proč se o nich nezmínit.
  3. Zvládání práce pod tlakem – pokud jste podnikaly či pracovaly dále pro svého zaměstnavatele, alespoň nárazově, pochlubte se také tím, jak jste zvládla i přes rodičovské povinnosti odevzdat vaši práci ještě před deadlinem a nikdy jste se nezpozdila.
  4. Vysoké pracovní nasazení a pracovní výdrž – pokud jste si jistá tím, že se chcete naplno věnovat kariéře a podpora rodiny a přátel vám umožňuje vykonávat občas i přesčasy, můžete se zmínit o tom, že jste připravená pracovat nadstandardně.
  5. Multitasking – mateřská i rodičovská dovolená vyžadují dělat několik věcí najednou. Pokud do toho stále ještě pracujete, podnikáte, nebo jste se staraly o rekonstrukci či stavbu domu, pochlubte se tím.
  6. Organizování a práce v kolektivu – vytvoření sdružení rodičů nebo jakákoliv další iniciativa z vaší strany, ze které jsou patrné vaše organizační dovednosti a působení v kolektivu, by v životopise také neměly chybět.
  7. Další dovednosti – jestliže vás mateřská dovolená naučila asertivitě, odolnosti vůči stresu, trpělivosti nebo jste se konečně naučila říkat ne, zmiňte tyto vlastnosti.

Jak mateřskou dovolenou do životopisu zapsat?

Vůbec si nelámejte hlavu s tím, jak správně do životopisu pracovní pauzu zapsat. Je to jednoduché. Před mateřskou a rodičovskou dovolenou na jeden řádek v sekci předchozích zaměstnání uveďte roky, které jste se dětem věnovala.

Pozitivní efekt bude zcela jistě mít, pokud můžete k mateřské dovolené připsat ale i něco dalšího. Jestliže jste pomáhala v časové tísni svému zaměstnavateli, někoho jste zaučovala či vedla konzultace, začala jste se zajímat o dobrovolnictví nebo jste si prostě vydělala něco na volné noze, neváhejte a do životopisu vše uveďte. Zaměstnavatel ocení, že jste byla i přes rodinné slasti a strasti stále aktivní.

Zaměstnavatelův zájem můžete upoutat i tím, že jste byla během mateřské a rodičovské dovolené pracovně aktivní.

Podobné články

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Komentáře