Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak a s kým prožít Vánoce, aby byla celá rodina spokojená

Datum přidání: 24. 12. 2018

V úvodu dnešního článku Vám přejeme krásné Vánoce, klidné svátky a hodně štestí do nového roku 2019.

Vánoce by měly být svátky klidu, pohody, lásky, měli bychom je trávit s těmi, kdo jsou nám nejmilejší a v místech, kde se cítíme dobře. Čím je ale rodina početnější a děti rostou, může být uspořádání trávení svátků a činností během nich složitější.

Štědrý den bez návštěv

Na Štědrý den bychom měli být s nejbližší rodinou a návštěvy širšího příbuzenstva nechat na další dny. Ani k nám by neměly v tento den návštěvy chodit. Výjimkou jsou prarodiče, kteří by trávili Štědrý den sami doma. Pokud máme prarodiče, který žije sám, nebo je v domově důchodců, hodí se jej 24. prosince pozvat k nám domů. To stejné platí, pokud máme v rodině někoho, kdo je sám a mohl by mít chmurné myšlenky. V našem domově by však na toto téma měla proběhnout debata, zda s tím všichni souhlasí a zdůvodnění, proč by měl daný host strávit tento den, nebo večer u nás.

Boží hod, oslavy a návštěvy

Na Boží hod si můžeme směle dovolit pozvat na návštěvu ty, které chceme pohostit, nebo se domluvit s rodinou, přáteli, u koho se zastavíme my. Často se navštěvují sourozenci s dětmi, jezdíme k prarodičům, kteří žijí blíž nebo dál našeho bydliště, děti dostávají druhou „dávku“ dárků, které jim Ježíšek nadělil u širší rodiny.

Na Štěpána není pána

Tímto pořekadlem se řídí zvláště mladí lidé. Na Štěpána probíhají další návštěvy, ale mnozí se chystají i na večerní a noční oslavy a party. Ti, kdo mají děti už opět najíždí na klasický chod domácnosti. Děti rozbalily všechny dárky a nastávají běžné starosti. Pokud máme rodinu dále od našeho bydliště, Štěpán bývá často dnem, kdy odjíždíme do rodného kraje a trávíme zde i více dnů. Zvláště, pokud již máme rodiče v důchodu a my si můžeme vzít dovolenou, se toto volno velmi hodí.

Na hory během Vánoc

Dost osob z nás se během Vánoc přesouvá na hory. Rodiny s dětmi využívají chaty, drobotina se vydovádí, příjemně se všichni unaví. Je skvělé si tento způsob Vánoc alespoň jednou vyzkoušet. Jsou na něj vzpomínky na mnoho let, ne-li do konce života. Tady bychom ale měli myslet na to, kdy proběhne „náhradní“ Štědrý den s prarodiči, aby se necítili ochuzení.

Ať už se rozhodnete trávit Vánoce jakkoli, důležité je, abyste byli spokojení vy, vaše rodina, ale také prarodiče.

Podobné články

Jak se připravit na první Vánoce s miminkem

Vánoce – nejkrásnější svátky roku. Chystáte-li se na ně poprvé s miminkem, pak jsou o to krásnější. Pokud si je chcete užít, je nutné připravit se na změny, které nový člen domácnosti přinese. Celý článek

Ženy na rodičovské a alkohol. Sklenička povolena?

„Musím se ti přiznat, každý večer si dávám skleničku vína. Uspím děti a jdu si nalít. Nemám problém s alkoholem?“ Věty, které jste možná zaslechly ve svém okolí. Proč právě ženy s malými dětmi mají větší sklon k pití alkoholu? A jaká je hranice... Celý článek

Macechy a otčímové: Jak vyjít s nevlastními dětmi? Chce to trpělivost

Už samotná slova macecha a otčím nezní vůbec libozvučně. Nepřidávají tomu ani pohádky, ve kterých je macecha vždy za tu zlou. Pozice nevlastního rodiče je složitá. Ne vždy totiž děti partnera nového „rodiče“ přijmou s otevřenou náručí... Celý článek

Komentáře