Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak a s kým prožít Vánoce, aby byla celá rodina spokojená

Datum přidání: 24. 12. 2018

V úvodu dnešního článku Vám přejeme krásné Vánoce, klidné svátky a hodně štestí do nového roku 2019.

Vánoce by měly být svátky klidu, pohody, lásky, měli bychom je trávit s těmi, kdo jsou nám nejmilejší a v místech, kde se cítíme dobře. Čím je ale rodina početnější a děti rostou, může být uspořádání trávení svátků a činností během nich složitější.

Štědrý den bez návštěv

Na Štědrý den bychom měli být s nejbližší rodinou a návštěvy širšího příbuzenstva nechat na další dny. Ani k nám by neměly v tento den návštěvy chodit. Výjimkou jsou prarodiče, kteří by trávili Štědrý den sami doma. Pokud máme prarodiče, který žije sám, nebo je v domově důchodců, hodí se jej 24. prosince pozvat k nám domů. To stejné platí, pokud máme v rodině někoho, kdo je sám a mohl by mít chmurné myšlenky. V našem domově by však na toto téma měla proběhnout debata, zda s tím všichni souhlasí a zdůvodnění, proč by měl daný host strávit tento den, nebo večer u nás.

Boží hod, oslavy a návštěvy

Na Boží hod si můžeme směle dovolit pozvat na návštěvu ty, které chceme pohostit, nebo se domluvit s rodinou, přáteli, u koho se zastavíme my. Často se navštěvují sourozenci s dětmi, jezdíme k prarodičům, kteří žijí blíž nebo dál našeho bydliště, děti dostávají druhou „dávku“ dárků, které jim Ježíšek nadělil u širší rodiny.

Na Štěpána není pána

Tímto pořekadlem se řídí zvláště mladí lidé. Na Štěpána probíhají další návštěvy, ale mnozí se chystají i na večerní a noční oslavy a party. Ti, kdo mají děti už opět najíždí na klasický chod domácnosti. Děti rozbalily všechny dárky a nastávají běžné starosti. Pokud máme rodinu dále od našeho bydliště, Štěpán bývá často dnem, kdy odjíždíme do rodného kraje a trávíme zde i více dnů. Zvláště, pokud již máme rodiče v důchodu a my si můžeme vzít dovolenou, se toto volno velmi hodí.

Na hory během Vánoc

Dost osob z nás se během Vánoc přesouvá na hory. Rodiny s dětmi využívají chaty, drobotina se vydovádí, příjemně se všichni unaví. Je skvělé si tento způsob Vánoc alespoň jednou vyzkoušet. Jsou na něj vzpomínky na mnoho let, ne-li do konce života. Tady bychom ale měli myslet na to, kdy proběhne „náhradní“ Štědrý den s prarodiči, aby se necítili ochuzení.

Ať už se rozhodnete trávit Vánoce jakkoli, důležité je, abyste byli spokojení vy, vaše rodina, ale také prarodiče.

Podobné články

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

„Největší oporou po smrti dcery mi byl rok a půl starý syn,“ říká maminka, která po porodu přišla o miminko

Představte si, že čekáte druhé miminko, těhotenství probíhá bez problémů, ale tři týdny před termínem porodu vám na kontrole řeknou, že miminku nebije srdíčko. Noční můra. Bohužel přesně tohle se stalo mamince Lence, která svým příběhem otevírá téma, o kterém Celý článek

Kamila Petrovská

Píše Kamila Petrovská

Jak jsem se stala macechou

Když jsem se před šesti lety zamilovala do mého budoucího partnera, měla jsem nejdříve obrovskou radost. Konečně TEN PRAVÝ. Když jsem o něco později zjistila, že má už dvě děti z předchozího vztahu, chtěla jsem od toho pryč. Bála jsem se toho, že to bude.... Celý článek

Komentáře