Jak a s kým prožít Vánoce, aby byla celá rodina spokojená

Datum přidání: 24. 12. 2018

V úvodu dnešního článku Vám přejeme krásné Vánoce, klidné svátky a hodně štestí do nového roku 2019.

Vánoce by měly být svátky klidu, pohody, lásky, měli bychom je trávit s těmi, kdo jsou nám nejmilejší a v místech, kde se cítíme dobře. Čím je ale rodina početnější a děti rostou, může být uspořádání trávení svátků a činností během nich složitější.

Štědrý den bez návštěv

Na Štědrý den bychom měli být s nejbližší rodinou a návštěvy širšího příbuzenstva nechat na další dny. Ani k nám by neměly v tento den návštěvy chodit. Výjimkou jsou prarodiče, kteří by trávili Štědrý den sami doma. Pokud máme prarodiče, který žije sám, nebo je v domově důchodců, hodí se jej 24. prosince pozvat k nám domů. To stejné platí, pokud máme v rodině někoho, kdo je sám a mohl by mít chmurné myšlenky. V našem domově by však na toto téma měla proběhnout debata, zda s tím všichni souhlasí a zdůvodnění, proč by měl daný host strávit tento den, nebo večer u nás.

Boží hod, oslavy a návštěvy

Na Boží hod si můžeme směle dovolit pozvat na návštěvu ty, které chceme pohostit, nebo se domluvit s rodinou, přáteli, u koho se zastavíme my. Často se navštěvují sourozenci s dětmi, jezdíme k prarodičům, kteří žijí blíž nebo dál našeho bydliště, děti dostávají druhou „dávku“ dárků, které jim Ježíšek nadělil u širší rodiny.

Na Štěpána není pána

Tímto pořekadlem se řídí zvláště mladí lidé. Na Štěpána probíhají další návštěvy, ale mnozí se chystají i na večerní a noční oslavy a party. Ti, kdo mají děti už opět najíždí na klasický chod domácnosti. Děti rozbalily všechny dárky a nastávají běžné starosti. Pokud máme rodinu dále od našeho bydliště, Štěpán bývá často dnem, kdy odjíždíme do rodného kraje a trávíme zde i více dnů. Zvláště, pokud již máme rodiče v důchodu a my si můžeme vzít dovolenou, se toto volno velmi hodí.

Na hory během Vánoc

Dost osob z nás se během Vánoc přesouvá na hory. Rodiny s dětmi využívají chaty, drobotina se vydovádí, příjemně se všichni unaví. Je skvělé si tento způsob Vánoc alespoň jednou vyzkoušet. Jsou na něj vzpomínky na mnoho let, ne-li do konce života. Tady bychom ale měli myslet na to, kdy proběhne „náhradní“ Štědrý den s prarodiči, aby se necítili ochuzení.

Ať už se rozhodnete trávit Vánoce jakkoli, důležité je, abyste byli spokojení vy, vaše rodina, ale také prarodiče.

Podobné články

Proč nás pomlouvají tchyně a jak reagovat?

Všeobecně mezilidské vztahy bývají mnohdy složité. To platí i o vztazích v rodinách. Některé rodiny se snaží s problémy vypořádat bez hádek, zbytečných výčitek, vynášení soukromých věcí na veřejnost, ale jsou i rodiny, kde je situace opačná... Celý článek

Ideální věkový rozdíl mezi partnery neexistuje. Nebo ano?

Když je muž výrazně starší než jeho partnerka, spekulujeme, proč spolu jsou. Pokud je muž mladší než žena, máme tendenci říkat, že jim to dlouho nevydrží. Klišé a stereotypy? Nejspíš ano. A existuje vůbec něco jako ideální věkový rozdíl mezi partnery? Celý článek

Video: Jak mít šťastnou rodinu?

Univerzální odpověď na tuto otázku vám nikdo nedá. Každý totiž štěstí hledá v něčem jiném. Na čem se ale můžeme shodnout, že šťastná je ta rodina, kde vládne pohoda a jsou spokojené nejen děti i rodiče. Jukněte na video, které pro vás natočila maminka 4 dětí. Celý článek

Komentáře