Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak dětem usnadnit první den ve škole?

Datum přidání: 31. 8. 2016

Píše Jana Háková

trevordiy.wordpress.com

 

Vstup do první třídy vyžaduje vyrovnání se s nelehkou změnou. Nástup do školy se dá tak trochu přirovnat k nástupu do nového zaměstnání. Nový šéf (paní učitelka), nová náplň práce (školní povinnosti), noví kolegové (spolužáci). Není divu, že se dítě může cítit poněkud nejistě a rozechvěle. Čekají ho daleko složitější situace než ve školce nebo s maminkou doma. Bude se muset naučit vycházet s učitelskou autoritou, prokazovat výkony a obhájit si své místo mezi vrstevníky.

 

Štěstí přeje připraveným a to platí doslova, vše si na ráno připravte, s malým prvňáčkem si naplánujte krok po kroku než vyrazíte poprvé vyrazíte. A tento plán mějte stejný každý den. Večer připravit = ráno s klidem vyrazit  :) (oblečení, aktovka, svačina…).

 

Připravte své dítě na změny, které škola přináší

 

Povídejte si se svým dítětem o tom, co je ve škole jinak než ve školce, jak to ve škole chodí, jaký je tam režim, co vše tam může zažít a nezapomeňte mu také vyprávět, jaké to bylo, když jste do školy chodili vy sami. Vzpomínejte na hezké zážitky a mluvte o tom, že ho nečeká jen spousta povinností, ale že se dozví spoustu zajímavostí a pozná nové kamarády. Snažte se dítě na školu pozitivně naladit, aby se na ni těšilo.

 

Můžete dítěti připomenout několik pravidel, která bude muset ve škole respektovat (např. neskákat nikomu do řeči, vždy se zeptat, když si bude chtít něco půjčit a poté poděkovat). Naučte ho určité samostatnosti, co se týče oblékání, chystání aktovky apod. To jsou dovednosti, jejichž ovládání mu cestu prvním školním rokem jenom usnadní.

 

Nový kolektiv, nový řád

 

Každá změna kolektivu bývá náročná, ale i tuto záležitost můžeme svým dětem usnadnit. Umožněte jim, aby se se svými spolužáky stýkaly i mimo školu. Dovolte jim, aby šly na návštěvu nebo si pozvaly spolužáky k vám domů. Říkejte dětem, že to někdy chvíli trvá, než se ve třídě s někým skamarádí, že časem si určitě nějakého kamaráda najdou. Upozorněte je na fakt, že v každé třídě je někdo, kdo nebude jejich krevní skupina nebo s kým si nepadnou do oka, ale že to vůbec nevadí.

 

Základní škola se liší od té mateřské svým řádem. Dítě se musí naučit vstávat v určitou hodinu a musí umět zvládnout vydržet ve škole samostatně celé dopoledne. Proto je potřeba vytvořit mu pravidelný denní režim. Důležitou roli v něm hraje pravidelný a dlouhý spánek. Dítě by mělo spát alespoň deset hodin, aby bylo schopno se druhý den ve škole soustředit.

 

Dbejte na pravidelný pitný a stravovací režim. Nezapomínejte na dopolední a odpolední svačinu. Pečlivě rozdělte den na úseky, které tráví ve škole, vypracováváním domácích úkolů, hraním a volným časem. Dejte dětem chvilku k vydechnutí než se pustíte do úkolů. Dohlídněte na to, aby mělo dítě při psaní úkolů klid a nebylo ničím rušeno. Domácí příprava je důležitá. Příprava aktovky na další den by měla být v režii dítěte a rodič jen vše zkontroluje nebo pomůže, pokud je to třeba. Vést dítě k samostatnosti od začátku je důležité.

 

Vyrobte si seznam úkolů – „Úkolovník“

 

Není lehké si všechno pamatovat, zvládat nové činnosti, plnit úkoly. Vyrobte si s dítětem tzv.„úkolovník“, díky kterému budete hned vědět, co vás čeká a co už máte splněno. Tento úkolovník může sloužit i jako rodinný rozvrh, kde můžete zaznamenávat, kdo má zrovna na starost jaké domácí práce. Vyhnete se tak dohadování, kdo měl co udělat a neudělal.

 

Úkolovník je vlastně taková vylepšená nástěnka. Vyhraďte ho však pouze na zaznamenávání úkolů a věcí, které je potřeba udělat. Pokud budete chtít dítěti sepisovat pouze věci týkající se školy, pověste seznam úkolů k psacímu stolu, a to do takové výšky, aby na něj dítě dosáhlo a samo si mohlo měnit kartičky. Úkolovník můžete vyrobit z tvrdého kartonu, ze dřeva nebo koupit magnetickou tabuli či klasickou korkovou nástěnku (u té však pozor na používání špendlíků).

 

A jak si kartičkový úkolovník vyrobit se vzory obrázků ke stažení najdete příště :)

 

Nástupu do první třídy se není třeba obávat. Těšte se se svým budoucím školáčkem a uvidíte, že vše proběhne tak, jak má :)  Můžete dítěti přibalit nějaký malinký talisman pro štěstí, který si schová do kapsy (např. kamínek, knoflíček, malinký obrázek od vás…) To vše ho hezky zklidní.

Podobné články

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak pomoci dítěti s nácvikem správné výslovnosti hlásek CSZ

Ke správnému nácviku výslovnosti hlásek CSZ je potřeba naučit dítě, přirozeně stisknout zuby na sebe, rty zaostřit do úsměvu a špičku jazyka opřít o spodní zuby. Špička jazyka by měla být stočená směrem dolů. V tomto postavení zkoušíme napodobovat zvuky... Celý článek

Ing. Kateřina Lichtenberková

Píše Ing. Kateřina Lichtenberková

Co je to karta, banka a účet aneb kdy s tím ve výchově začít?

Protože dnešku vládnou virtuální finanční služby, řekneme si, kdy doma začít dítě seznamovat s tím, co je to banka, debetní či kreditní karta a další finanční instituce... V minulém díle jsme psali, že kapesné je základní nástroj rozvoje finanční gramotnosti. Celý článek

Jak se s dětmi doma učit? „Hlavně v klidu a bez stresu,“ radí učitelka

Když můj syn nastoupil loni do první třídy, tak jsem sice byla připravená na to, že bezstarostné období skončilo a každé odpoledne se budeme muset učit, ale že to bude až tak náročné, to mě opravdu překvapilo. Pomohlo mi až vysvětlení paní učitelky,... Celý článek

Komentáře