Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak dětem usnadnit první den ve škole?

Datum přidání: 31. 8. 2016

Vstup do první třídy vyžaduje vyrovnání se s nelehkou změnou. Nástup do školy se dá tak trochu přirovnat k nástupu do nového zaměstnání. Nový šéf (paní učitelka), nová náplň práce (školní povinnosti), noví kolegové (spolužáci). Není divu, že se dítě může cítit poněkud nejistě a rozechvěle. Čekají ho daleko složitější situace než ve školce nebo s maminkou doma. Bude se muset naučit vycházet s učitelskou autoritou, prokazovat výkony a obhájit si své místo mezi vrstevníky.

Štěstí přeje připraveným a to platí doslova, vše si na ráno připravte, s malým prvňáčkem si naplánujte krok po kroku než vyrazíte poprvé vyrazíte. A tento plán mějte stejný každý den. Večer připravit = ráno s klidem vyrazit  :) (oblečení, aktovka, svačina…).

Připravte své dítě na změny, které škola přináší

Povídejte si se svým dítětem o tom, co je ve škole jinak než ve školce, jak to ve škole chodí, jaký je tam režim, co vše tam může zažít a nezapomeňte mu také vyprávět, jaké to bylo, když jste do školy chodili vy sami. Vzpomínejte na hezké zážitky a mluvte o tom, že ho nečeká jen spousta povinností, ale že se dozví spoustu zajímavostí a pozná nové kamarády. Snažte se dítě na školu pozitivně naladit, aby se na ni těšilo.

Můžete dítěti připomenout několik pravidel, která bude muset ve škole respektovat (např. neskákat nikomu do řeči, vždy se zeptat, když si bude chtít něco půjčit a poté poděkovat). Naučte ho určité samostatnosti, co se týče oblékání, chystání aktovky apod. To jsou dovednosti, jejichž ovládání mu cestu prvním školním rokem jenom usnadní.

Nový kolektiv, nový řád

Každá změna kolektivu bývá náročná, ale i tuto záležitost můžeme svým dětem usnadnit. Umožněte jim, aby se se svými spolužáky stýkaly i mimo školu. Dovolte jim, aby šly na návštěvu nebo si pozvaly spolužáky k vám domů. Říkejte dětem, že to někdy chvíli trvá, než se ve třídě s někým skamarádí, že časem si určitě nějakého kamaráda najdou. Upozorněte je na fakt, že v každé třídě je někdo, kdo nebude jejich krevní skupina nebo s kým si nepadnou do oka, ale že to vůbec nevadí.

Základní škola se liší od té mateřské svým řádem. Dítě se musí naučit vstávat v určitou hodinu a musí umět zvládnout vydržet ve škole samostatně celé dopoledne. Proto je potřeba vytvořit mu pravidelný denní režim. Důležitou roli v něm hraje pravidelný a dlouhý spánek. Dítě by mělo spát alespoň deset hodin, aby bylo schopno se druhý den ve škole soustředit.

Dbejte na pravidelný pitný a stravovací režim. Nezapomínejte na dopolední a odpolední svačinu. Pečlivě rozdělte den na úseky, které tráví ve škole, vypracováváním domácích úkolů, hraním a volným časem. Dejte dětem chvilku k vydechnutí než se pustíte do úkolů. Dohlídněte na to, aby mělo dítě při psaní úkolů klid a nebylo ničím rušeno. Domácí příprava je důležitá. Příprava aktovky na další den by měla být v režii dítěte a rodič jen vše zkontroluje nebo pomůže, pokud je to třeba. Vést dítě k samostatnosti od začátku je důležité.

Vyrobte si seznam úkolů – „Úkolovník“

Není lehké si všechno pamatovat, zvládat nové činnosti, plnit úkoly. Vyrobte si s dítětem tzv.„úkolovník“, díky kterému budete hned vědět, co vás čeká a co už máte splněno. Tento úkolovník může sloužit i jako rodinný rozvrh, kde můžete zaznamenávat, kdo má zrovna na starost jaké domácí práce. Vyhnete se tak dohadování, kdo měl co udělat a neudělal.

Úkolovník je vlastně taková vylepšená nástěnka. Vyhraďte ho však pouze na zaznamenávání úkolů a věcí, které je potřeba udělat. Pokud budete chtít dítěti sepisovat pouze věci týkající se školy, pověste seznam úkolů k psacímu stolu, a to do takové výšky, aby na něj dítě dosáhlo a samo si mohlo měnit kartičky. Úkolovník můžete vyrobit z tvrdého kartonu, ze dřeva nebo koupit magnetickou tabuli či klasickou korkovou nástěnku (u té však pozor na používání špendlíků). 

Nástupu do první třídy se není třeba obávat. Těšte se se svým budoucím školáčkem a uvidíte, že vše proběhne tak, jak má :)  Můžete dítěti přibalit nějaký malinký talisman pro štěstí, který si schová do kapsy (např. kamínek, knoflíček, malinký obrázek od vás…) To vše ho hezky zklidní.

Podobné články

Příměstský tábor pro děti

Na blogu najdete článek – Jak vybrat chůvu pro děti. To je řešení nejen na léto, ale pomoc do domácnosti po celý rok. Nyní je léto v plném proudu a vám možná už nezbývá žádná dovolená. Přemýšlíte, jak vyplnit dětem druhou polovinu prázdnin... Celý článek

I zdravé svačiny mají děti rády, když víte, jak na ně

Dokud děti chodí do školky, nebo je máme doma, vždy někdo pohlídá, jaké jídlo si dávají k dopolední či odpolední svačině. Jakmile ale děti nastoupí do školy je obtížnější správný režim dodržet. Inspirujte se, jak svačinu připravit, aby dětem chutnala. Celý článek

Tipy, jak zvládat matematiku s úsměvem

Matematika je velkým strašákem mezi žáky i studenty a v současné době největší procento středoškoláků neodmaturuje právě z tohoto předmětu. Je proto dobré vést děti k matematickému myšlení již odmala. Celý článek

Komentáře