Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak děti reagují na změny? Často hůř než dospělí, ale záleží na jejich povaze

Datum přidání: 8. 11. 2019

Děti jsou velmi citlivé a každá změna může být pro ně velkým zásahem do psychiky. Zatímco některé se se změnami vyrovnají dobře, jiné jimi mohou trpět. Proto je dobré, když nebudete jejich případné obavy zlehčovat, ale naopak je vyslechnete a zkusíte najít nejlepší řešení.

Ne vždy musí jít o velkou a razantní změnu. S dětmi dokáže zamávat i taková změna času. Jsou děti, kterým posunutí o hodinu dopředu nebo zpět dokáže rozhodit spánkový režim a nabourat jim celý den. Psychologové v takovém případě většinou radí začít děti na změnu času připravovat. Třeba tím, že jim začnete zkracovat (posunovat) spánek týden před změnou o čtvrt až půl hodiny v závislosti na změně na letní nebo zimní čas.

 

Mezi nejčastější změny, se kterými se děti setkávají a ze kterých mají rodiče největší obavy, patří změna bydliště, školy – školky nebo příchod nového sourozence. „V září jsem nastoupila po rodičovské do práce a musela jsem nechat dceru déle v družině. Do té v první třídě nechodila, protože jsem byla doma s mladším synem a měla jsem čas ji vyzvedávat hned po obědě. Nikdy by mě nenapadlo, že by s tím měla problém. Zatímco dříve chodila ze školy veselá a upovídaná, teď působila zaraženě. Když jsem se jí zeptala, jestli ji něco netrápí, vždy odpověděla, že ne. V práci jsem bohužel dlouho nezůstala, protože mi zrušili pracovní místo. Před třemi týdny jsem ji tedy začala vyzvedávat opět po obědě, a dcera byla jako vyměněná. Opět to byla ta moje veselá holka. Pochopila jsem, že jí vadilo to, že musí chodit do družiny. Je pravdou, že jsem ji na družinu nijak nepřipravovala. Do nové práce nastupuji od ledna, ale s dcerou jsem se domluvila, že ji budu už nyní vyzvedávat po obědě jen v pátek. Najednou jí to, ale nevadí. Asi to chtělo čas,“ svěřila se maminka Radka.

Nezapomeňte na kamarády

Pokud se stěhujete a váš potomek je už školák, který má své kamarády, nepřetrhávejte tato přátelství. Zkuste je naopak podpořit společnými aktivitami. Až čas ukáže, jestli se spolu chtějí nadále setkávat, nebo kamarádství vyprchá a každý si půjde svou cestou.

Tipy, jak připravit dítě na změnu

Každou změnu s dítětem dopředu konzultujte. Bavte se o tom, co ho čeká, ať už je to stěhování nebo změna školky. Děti potřebují jistoty a jsou v zásadě konzervativní. Nevnímají, že nový pokoj bude větší a světlejší a že do školky to budou mít blíž. Mají rádi svůj domov, na který jsou zvyklí.  Jak jim tedy změnu ulehčit?

  • Společně plánujte

Děti na změnu dopředu připravte. Mluvte o tom, co vás čeká. Pokud dítě vycítí, že vy změnu berete pozitivně, bude se také těšit. Co ovšem dokáže děti pěkně otrávit, je prodlužovaná příprava. Pokud o něčem budete mluvit dlouho dopředu a ono se pořád nic nebude dít, pravděpodobně dítě akorát otrávíte.

  • Vyzdvihněte klady

Ne každá změna je pozitivní, ale tím není třeba dítě zatěžovat. Zkuste najít výhody, které jim změna přinese. Například v případě změny bydliště najděte v okolí něco, co děti upoutá – herna, plavecký bazén a další aktivity.

  • Zapojte dítě do příprav

Stěhujete se nebo jen chcete dítěti změnit pokojíček? V tom případě zapomeňte na překvapení, ale zapojte ho do příprav. Ani nevíte, jak jim pocit, že se na něčem sami podílely a rozhodovaly, pomůže v tom, aby se cítily dobře.

  • Nezbavujte se věcí, které má dítě rádo

Možná se vám ta ošoupaná deka nebo staré lampička nelíbí a nejraději byste je nahradili novými, ale nedělejte to. Než něco vyhodíte, proberte to s dítětem. Právě věci, na které je potomek zvyklý, jej dokážou v novém prostoru uklidnit.

Co když dítě změnu odmítá

Co si budeme povídat, někdy se můžeme snažit sebevíc, ale dítě se změně brání a dává to dost razantně najevo. V takovém případě držte své emoce pod kontrolou a na dítě se nezlobte. Rozhodně s ním mluvte a v žádném případě neslibujte nic, co nejste schopni vyplnit. Ne vždy se dá všechno naplánovat, ale zkuste popřemýšlet nad tím, jestli stěhování a nástup do nové školy nebude pro děti najednou moc velkou zátěží. Ideální je naplánovat takovou velkou změnu na letní prázdniny.

„Před dvěma lety jsme se stěhovali z pražského bytu do rodinného domu v malém středočeském městě. Nejstarší syn tehdy navštěvoval druhou třídu. Bohužel jsme nestihli rekonstrukci do léta, a tak jsme se stěhovali až v lednu. Měsíc jsem ho vozila do stávající školy, ale od pololetí nastoupil do druhé třídy v novém bydlišti. Byl to šok. Do nové školy se vůbec netěšil, nikoho tady neznal. Snažila jsem se mu to proto vynahradit a brala si k nám na víkendy jeho kamarády nebo jsme jezdili do Prahy my. Musím říct, že to bylo náročné období. Ze školy chodil nešťastný, což trvalo až do poloviny třetí třídy. Vůbec nepomohlo ani to, že jsme měli zahradu a měl vlastní krásný pokoj, který si sám navrhnul.  Přestože jsme se společně na změnu připravovali, nebylo to snadné. Nyní je ve čtvrté třídě, našel si tady kamarády a je spokojený. Ale nebylo to vůbec snadné a se změnou se vyrovnával více než rok. Mladší děti, kterým v té době byly dva a čtyři roky, stěhování zvládly bez problémů a prostřední syn se ve školce adaptoval velmi rychle,“ popisuje svou zkušenost se stěhováním a změnou školy maminka Markéta. Také podle psychologů se mladší děti se změnou vyrovnávají lépe než děti školou povinné, kteří již mají vytvořený okruh kamarádů a zájmů.

Podobné články

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Komentáře