Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak dosáhnout tzv. work-life balance?

Datum přidání: 11. 2. 2020
MámyDoPráce

Píše MámyDoPráce

Dnešní doba je charakteristická svým rychlým tempem, velkým množstvím povinností a tlakem na výkon. Pro udržení fyzického i psychického zdraví a funkčních vztahů v rodině je nalezení rovnováhy mezi prací a volným časem téměř nutností.

Jenže dosáhnout pověstného work-life balance není očividně nic lehkého. Problém s tím má celá jedna pětina populace. Ta pak kvůli povinnostem netráví dostatek času s nejbližšími a nemá čas na své koníčky. Snadno se pak stane obětí syndromu vyhoření. Zdá se, že skloubit práci a rodinu je jako hledat svatý grál. Ale věřte, že to lze. Jak?

Každý jsme jiný

Nejdůležitější je říct, že každý člověk je individualita. To znamená, že k „dobití baterek“ potřebuje každý jedinec jiný čas. Je to podobné jako s potřebou spánku – zatímco jeden bude potřebovat 8 hodin, druhému ke svěžesti postačí pouhých 6. Nezoufejte proto, když právě vy na rozdíl od svého okolí budete potřebovat k regeneraci mnohem více času.

Plánujte si svůj volný čas

Mnoho lidí si do diáře zapisuje pouze povinnosti. Zkuste si však pravidelně do diáře značit chvíle vyhrazené pouze pro vás, rodinu a přátele. Tak aby vám volné okénko v kalendáři nemohla vyblokovat práce.

Pracující maminky, zbavte se výčitek svědomí!

Být mámou není vůbec lehké. Stále jste pod drobnohledem okolí, jestli se o dítě příkladně staráte, zda kojíte příliš krátce nebo naopak moc dlouho a podobně.

Je to o efektivitě

Pokud musíte za prací dojíždět, vyzkoušejte to párkrát MHD. Nejen že budete mít dobrý pocit, že jste udělali něco pro planetu. Ten čas, kdy se nemusíte za volantem soustředit na provoz můžete využít k vyřízení osobních nebo pracovních emailů či k relaxu nad knížkou nebo vzdělávacím podcastem.

Čekají vás pochůzky po městě? Podrobně si trasu naplánujte a místo zbytečného kličkování ulicemi raději ušetřete drahocenné minuty.

Buďte off-line

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Dá se díky němu třeba ušetřit spousta času, jak bylo popsáno výše. Problém nastává ve chvíli, kdy i v čase volna musíte „jenom zkontrolovat“ pracovní e-maily a neustále vás vyrušují vyskakující notifikace. Naordinujte si zkrátka pravidelný digitální detox a užívejte si svět off-line.

Najděte si flexibilní práci

O tom, jak moc bude váš rodinný a pracovní život vyvážený velkou měrou rozhoduje samozřejmě samotná práce. Dobrou zprávou je, že se i tato situace na českém pracovním trhu začíná pomalu měnit a zaměstnavatelé se snaží nabízet flexibilní pracovní pozice.

Nesnažte se být perfektní

A na závěr rada nejdůležitější. Pamatujte, že nikdo není dokonalý. Čím více povinností máte, tím míň je budete moci dělat na 100 %. Určete si priority a rozmyslete si, kde můžete slevit. Přijměte to jako fakt a nenechte se tím dále stresovat.

Podobné články

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Komentáře