Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak dosáhnout tzv. work-life balance?

Datum přidání: 11. 2. 2020
MámyDoPráce

Píše MámyDoPráce

Dnešní doba je charakteristická svým rychlým tempem, velkým množstvím povinností a tlakem na výkon. Pro udržení fyzického i psychického zdraví a funkčních vztahů v rodině je nalezení rovnováhy mezi prací a volným časem téměř nutností.

Jenže dosáhnout pověstného work-life balance není očividně nic lehkého. Problém s tím má celá jedna pětina populace. Ta pak kvůli povinnostem netráví dostatek času s nejbližšími a nemá čas na své koníčky. Snadno se pak stane obětí syndromu vyhoření. Zdá se, že skloubit práci a rodinu je jako hledat svatý grál. Ale věřte, že to lze. Jak?

Každý jsme jiný

Nejdůležitější je říct, že každý člověk je individualita. To znamená, že k „dobití baterek“ potřebuje každý jedinec jiný čas. Je to podobné jako s potřebou spánku – zatímco jeden bude potřebovat 8 hodin, druhému ke svěžesti postačí pouhých 6. Nezoufejte proto, když právě vy na rozdíl od svého okolí budete potřebovat k regeneraci mnohem více času.

Plánujte si svůj volný čas

Mnoho lidí si do diáře zapisuje pouze povinnosti. Zkuste si však pravidelně do diáře značit chvíle vyhrazené pouze pro vás, rodinu a přátele. Tak aby vám volné okénko v kalendáři nemohla vyblokovat práce.

Pracující maminky, zbavte se výčitek svědomí!

Být mámou není vůbec lehké. Stále jste pod drobnohledem okolí, jestli se o dítě příkladně staráte, zda kojíte příliš krátce nebo naopak moc dlouho a podobně.

Je to o efektivitě

Pokud musíte za prací dojíždět, vyzkoušejte to párkrát MHD. Nejen že budete mít dobrý pocit, že jste udělali něco pro planetu. Ten čas, kdy se nemusíte za volantem soustředit na provoz můžete využít k vyřízení osobních nebo pracovních emailů či k relaxu nad knížkou nebo vzdělávacím podcastem.

Čekají vás pochůzky po městě? Podrobně si trasu naplánujte a místo zbytečného kličkování ulicemi raději ušetřete drahocenné minuty.

Buďte off-line

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Dá se díky němu třeba ušetřit spousta času, jak bylo popsáno výše. Problém nastává ve chvíli, kdy i v čase volna musíte „jenom zkontrolovat“ pracovní e-maily a neustále vás vyrušují vyskakující notifikace. Naordinujte si zkrátka pravidelný digitální detox a užívejte si svět off-line.

Najděte si flexibilní práci

O tom, jak moc bude váš rodinný a pracovní život vyvážený velkou měrou rozhoduje samozřejmě samotná práce. Dobrou zprávou je, že se i tato situace na českém pracovním trhu začíná pomalu měnit a zaměstnavatelé se snaží nabízet flexibilní pracovní pozice.

Nesnažte se být perfektní

A na závěr rada nejdůležitější. Pamatujte, že nikdo není dokonalý. Čím více povinností máte, tím míň je budete moci dělat na 100 %. Určete si priority a rozmyslete si, kde můžete slevit. Přijměte to jako fakt a nenechte se tím dále stresovat.

Podobné články

Režim školáků v karanténě. Jak zvládat přípravu do školy, domácnost a práci?

S nečekanou situací, kdy byly náhle uzavřeny školy, se musíme my i děti naučit pracovat. Není to vždy jednoduché. Děti nejsou zvyklé dodržovat školní režim v domácím prostředí. Rodiče často musí/mohou pracovat z domova tzv. home office a zároveň... Celý článek

Domácí porody...ANO nebo NE?

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma? Celý článek

Čas strávený doma kvůli karanténě bychom si měli co nejvíce užít

Odevšud se na nás valí negativní zprávy týkající se koronaviru, který doslova válcuje jednu zemi za druhou. Není však dobré pro naši psychiku, abychom se zatěžovali jen touto situací. I když je těžká a mnohé z nás vyděsila a děsí. Celý článek

Komentáře