Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak jsme mohli žít bez mobilních telefonů? O něco klidněji

Datum přidání: 14. 10. 2019

To, že mobilní telefony naše životy změnily, je neoddiskutovatelné. Nejen tím, že díky nim jsme neustále v obraze, protože chytrý telefon v kapse znamená, že si ve vteřině bez problémů najdu vše, co potřebuji. Otevírací dobu obchodu i nejrychlejší spojení autobusem. Ale napadlo vás někdy, jaké byly naše vztahy předtím, než byly mobilní telefony? Nemělo méně častější spojení své kouzlo?

Primárním účelem telefonu je umožnit spojení s někým, s kým se nemůžeme setkat osobně. Vzpomínáte si na ty doby, kdy jste se těšili, až vám zavolá kamarádka na pevnou linku nebo až se vám ozve váš přítel z kolejí? A rodiče? Tak s těmi jste nebyli ve spojení klidně celý týden, když jste studovali mimo své bydliště. Samozřejmě, že mobilní telefony přináší celou řadu výhod a dnes si fungování bez nich jen stěží dokážeme představit. Ale nejsme náhodou díky nim méně samostatní?

Mami, co mám dělat?

V době, kdy mobilní telefon mělo jen pár vybraných jedinců, jsme se totiž v první řadě museli spoléhat sami na sebe a situace řešit podle svého. Nyní máme potřebu se hned s každým zážitkem podělit. Naštve nás prodavačka v obchodě, hned voláme kamarádce, co si to jako dovolila. Jdeme od lékaře a vzápětí telefonujeme rodičům, že jsme dostali sirup na kašel. Neměli bychom si náhodou koupit v lékárně ještě něco dalšího?

Dnešní děti si vůbec nedokážou představit, že jsme se s kamarády domluvili týden dopředu, že se sejdeme na předem daném místě v konkrétní hodinu a všichni jsme tam dorazili. Dnes? Všichni se svolávají přes mobilní telefon a někteří se na poslední chvíli omluví. Přes SMS. To prostě neexistovalo. Pokud pro to nebyl velký důvod, všichni vždycky dorazili. Bez výmluvy. Když jsme se potom sešli, povídali jsme si. Dnešní děti už si toho tolik neřeknou, všechno si totiž řekly již přes messenger nebo WhatsApp. A představa, že strčí telefony do kapsy a jdou společně řádit, je mylná. Raději komunikují přes mobil s ostatními. To, že by mobilní telefony nechaly doma, nepřipadá v úvahu. Žádný příkaz od rodičů – buď v šest doma. Rodič se místo toho ptá: Máš mobil? Tak buď na příjmu!

Když se na nedávné třídní schůzce ve čtvrté třídě řešilo, že by děti neměly mobilní telefony nosit do školy, ozvali se někteří rodiče, že s tím nesouhlasí, protože chtějí mít své dítě pod dozorem. A že chtějí, aby mobily mohli jejich potomci používat o přestávce, protože se jim prostě musí dovolat. Dětem na základní škole v pauze mezi vyučováním. Protože - co kdyby?

Proč mi ten telefon nebereš?

Zajímavé je, že jsme dříve uměli řešit i nečekané situace a nepanikařili jsme. Dnes, kdy jsme zvyklí se každému hned dovolat, šílíme, když nám volaný telefon nebere. Co se děje, je v pořádku?

Samozřejmě, mobilní telefony dokáží zachraňovat životy a také díky nim můžeme být v blízkém kontaktu, když je to potřeba. Například když máme babičku, která potřebuje dohled a my nemáme čas k ní zajet na kontrolu, tak jí jednoduše zavoláme. Ale má to i své stinné stránky. Když vám například volá vaše maminka pětkrát za den a ptá se, jestli jste už koupili tu mastičku pro syna, protože ji potřebuje. Cože, jak jsi ji nestihla ještě koupit?  A takových situací by se našlo… Sotva si vyměníte názory s manželem, již vám volá tchýně, co se u vás děje, protože když volala manželovi, zdál se jí divný. Nestalo se něco? Dříve by k takovým situacím vůbec nedocházelo. Než by došlo k návštěvě, vše by se urovnalo a vy byste nemusela odpovídat na něco, co vůbec nestojí za pozornost.

Přitom bránit se tomu není tak těžké. Stačí potlačit svou potřebu sdílení. Nikdo neříká, že bychom se měli vzdát mobilních telefonů, ale zamyslet se nad tím, jestli jej musíme opravdu používat v každé situaci. Třeba se nám bude i lépe žít. Nebo máte jiný názor?

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře