Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak mi Pokémoni zasáhli do finančního vzdělávání

Datum přidání: 17. 7. 2018
Monika Čepelková

Píše Monika Čepelková

Asi před 3 měsíci jsem neměla o existenci barevných kartiček s Pokémony ani tušení. Teď se s nimi setkávám každý den a nejsem z toho zrovna nadšená. Přesto se snažím na „soužití“ s nimi najít něco pozitivního.

Jako každá matka i já jsem pyšná na své děti v situacích, kdy se jim daří. A tak jsem byla pyšná na své syny, kteří si vedli deníky kapesného a plánovali si, co s penězi provedou. Pravda, každý z nich hospodaří s kapesným trochu jinak. Mladší je velmi spořivý. Dokáže být vytrvalý. A tak si 6 měsíců střádal, aby si co nejvíce naspořil. Už měl v kasičce téměř 800 korun a plán, že si koupí fotbalový dres, lego, apod. Bohužel se ve škole objevila móda kartiček s Pokémony, a tak se to stalo!

Pokémonománie v plném proudu

Jednoho dne mě syn požádal, abych ho vzala do hračkářství. V hračkářství najisto zamířil k pokladně a dotázal se, jestli mají kartičky s Pokémony. Dostal plastový košík, ve kterém bylo asi 40 balení velikosti menších hracích karet. Za chvíli si připravoval peněženku a vytahoval z ní téměř celé úspory.

Až teď jsem zpozornila a úsměv mi trochu ztuhnul. Všimla jsem si, že jeden útlý balíček podivností stojí skoro 150 korun a on si vzal 4! Zalapala jsem po dechu a mateřsky mu začala předávat moudré rady a rozumná vysvětlení, že není dobré utratit tolik peněz za něco, co ani neměl v plánu.

Marně jsem připomínala, že za chvíli je školní jarmark a on musí mít peníze, aby pokryl náklady svého výrobku. Uzemnil mě tím, že máme pravidlo, že své kapesné může utratit za cokoliv a že mu to na jarmark vyjde. Když jsem v následujících dnech pozorovala jeho radost z nabytých kartiček, pomalu se ze mě začínala vytrácet nenávist k Pokémonům. Tento stav však vydržel jen necelý týden.

A jsou tu další Pokémoni

O týden později se vracel manžel se syny z nákupu a já zpozorovala, jak si kluci u stolu něco rozbalují. Najednou vidím, že to jsou další Pokémoni. Proboha ne! Kdo je zase koupil a za co? Zjistila jsem, že to starší syn utratil své kompletní úspory (asi 450 korun) za „divnokartičky“.  

Následovala moje vyčítavě zklamaná přednáška o tom, že za 2 týdny je jarmark a on chtěl péct větrníčky a vyrábět ozdobné brože a že mu to sotva vyjde na větrníčky. Opáčil, že přemýšlel o tom, že by si vzal půjčku. Musela jsem začít zhluboka dýchat a radši jsem neprodleně opustila místnost a na toto téma se již nehodlala bavit.

Jarmark a možnost půjčky

Nachýlil se čas jarmarku a já napjatě a trochu i drze očekávala, jak že to syn vyřeší. Utvrzovala jsem se v tom, že tentokrát budu přísná a nechám to dojít do důsledku, i za cenu toho, že by nakonec na jarmark nešel, protože by neměl peníze na suroviny a materiál.

Znovu otevřel téma půjčky, ale tuto možnost jsem zamítla. Začal počítat náklady a zjistil, že mu to na větrníčky vystačí jen tak tak, ale na materiál, který by použil na výrobu broží, už nemá.

A tak hledal náhradní řešení. Na zahradě nám dozrávaly třešně, a on strávil celé odpoledne trháním, aby je pak mohl prodávat. Na jednu stranu jsem měla radost, že si našel náhradní plán, na druhou stranu mi bylo líto, že se nedostavil přirozený důsledek za unáhlené vydání peněz za Pokémony.

Pokémonománie u nás pokračovala ještě další 2 týdny, kdy si kluci za výdělek z jarmarku pořídili další kartičky a album, a zapojili se tak do vyměňovací akce ve škole. Trochu jsem změnila názor a nechala se zasvětit do všech těch „džíeksek, ikspéček“, atp. a byla jsem ráda, že je to baví. Přesto jsem doufala, že už žádné další peníze na Pokémony nepadnou a tato „módní prskavka“ shoří stejně rychle, jak rychle vzplála. A světe div se, povedlo se.

Sice to mělo trochu hořký nádech a bylo to celkem kruté, ale před začátkem prázdnin jsme se nedobrovolně s Pokémony rozloučili. Starší syn jich většinu rozdal a přestalo ho to bavit. Mladšímu byla většina kartiček ukradena ze zavřené aktovky spolužákem. Byl z toho hodně smutný a obrečel to. V Pokémon kartičkách měl všechny své úspory, a tak to byla velká rána. Nicméně si oba uvědomili, že to byla hloupost utratit za ně všechny peníze a další už koupit nechtěli. Snad si na to vzpomenou při nějakém dalším podobném nákupu.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře