Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak může nemoc ovlivnit vaši výplatu?

Datum přidání: 11. 3. 2020

Píše Michaela Kocourková

Chřipkových epidemií, viróz a dalších chronických nachlazení je v tomto období hodně. K těmto onemocněním jsou nejvíce náchylné děti předškolního a školního věku, které navštěvují školská zařízení a jsou každý den ve větším kolektivu jedinců.

Obecně můžeme říct, že jsou k těmto onemocněním nejnáchylnější děti školkové a děti navštěvující I. stupeň základní školy. Velmi často poté onemocníme také my a komplikace je na světě. Jak může nemoc zkomplikovat chod naší domácnosti a ovlivnit výši našich příjmů?

Jak nemoc potomka ovlivňuje výši naší výplaty?

Onemocnění našeho dítěte je nepříjemné samo o sobě a kdybychom mohli, ihned bychom se s ním v danou chvíli vyměnili a byli raději sami nemocní. Tak to ale nefunguje a my musíme nemoci společně čelit. 

V prvních letech života dítěte, kdy jsme s ním doma na rodičovské dovolené, se nemoc dá překlenout velmi jednoduše. Dítě má naši 100% péči a pozornost, jsme doma a děláme maximum pro to, abychom našemu dítěti ulevili. Během nemoci se nám v tomto případě, po finanční stránce, nic nemění. Vy, i nadále, pobíráte rodičovský příspěvek ve stejné výši jako každý měsíc podle toho, jak jste si nastavili čerpání. 

Problém nastává v okamžiku, kdy například dítě začalo navštěvovat mateřskou školku a vy jste se vrátili zpět do pracovního procesu. Vaše dítě je nemocné a tak musíte složitě řešit návštěvy doktorů a hlídání nemocného dítěte v kombinaci se zaměstnáním. 

Jak řešit péči o nemocné dítě s ohledem na Vaše zaměstnání?

  • home office
  • dovolená
  • neplacené volno
  • ošetřovné


Pokud například nemáte hlídací babičky, budete muset volit jednu z výše zmíněných variant. Home office by byl ideálním řešením, ale ne všichni zaměstnavatelé ho umožňují a ne pro všechny pracovní pozice je možný a realizovatelný. Velké množství rodičů řeší nemoc svého potomka dovolenou. Nahlásíte si dovolenou a po nemoc dítěte jste s ním doma. Toto řešení je možné, ale není úplně nejšťastnější. Dítě může být nemocné i 14 dní a více a těžko si celou svou dovolenou vyberete na nemoci. Nabízí se nám i možnost neplaceného volna, na tuto možnost nemusí zaměstnavatel přistoupit a jak název napovídá, v tyto dny, kdy zůstanete doma, jste doma zadarmo a nečeká vás žádná náhrada mzdy.

Nejčastějším řešením nemoci dítěte je tzv. ošetřovné. Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění, na kterou má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože ošetřuje nemocného člena rodiny. Počítejte s tím, že Váš čistý měsíční příjem bude výrazně nižší. Výše ošetřovného se počítá z denního vyměřovacího základu. Za každý den na ošetřovačce máte nárok na 60 % denního vyměřovacího základu. Pobírat ošetřovné můžete maximálně 9 dní, rodiče samoživitelé až 16 dní.

Co dělat v případě, že onemocní i rodič?

Pokud se stane, že onemocní spolu s dítětem i rodič, nezbude nic jiného, než se vydat za svým ošetřujícím lékařem a požádat o tzv. neschopenku a rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti. Toto řešení se nabízí jako ideální, protože doma zůstáváte spolu se svým dítětem a můžete se dát oba zdravotně do pořádku.

Jak se váš plat změní v případě, že zůstanete doma v dočasné pracovní neschopnosti? I výše nemocenské se počítá z denního vyměřovacího základu, tedy z denního průměrného příjmu za poslední rok. Jednoduše řečeno, čím vyšší máte příjmy, tím vyšší bude výše vaší nemocenské. Nemocenskou můžeme zpravidla pobírat až 380 kalendářních dní. 

  • do 30. dne nemocenské: 60 % denního vyměřovacího základu
  • 31. - 60. den nemocenské: 66 % denního vyměřovacího základu
  • od 61. dne nemocenské: 72 % denního vyměřovacího základu

Ošetřovné a nemocenská jsou nejčastějšími řešeními v případě, že se vaše rodina ocitne v ohnisku nejrůznějších onemocnění, vy musíte zůstat doma a nechcete zůstat naprosto bez finančních prostředků. Takto můžete doma marodit či pečovat o své nemocné dítě, udržíte si své zaměstnání a vyřešíte tím i finanční stránku vašeho rodinného rozpočtu.

Častá nemocnost dětí a jaký má dopad na naše zaměstnání? 

Když se vracíte do zaměstnání po rodičovské dovolené nebo nastupujete do nové práce, většina zaměstnavatelů se obává, že budete řešit časté onemocnění vašeho dítěte. V prvních letech, kdy dítě začíná navštěvovat mateřskou školku, tomu tak doopravdy bude. Malé děti si teprve budují imunitu a ve školce přijdou často do styku s nejrůznějšími bacily, nemocemi, kterým se jejich tělo ještě nedokáže ubránit.

Z pracovněprávního hlediska zaměstnavatel ale nesmí vůbec brát zdraví vašeho dítěte v potaz. Nemusí vám ale ani vycházet vstříc, například možností home office práce či neplaceného volna. Poté to budete muset řešit standardním postupem, například nástupem na tzv. ošetřovačku. 

Naleznete už i takové zaměstnavatele, kteří se snaží vyjít rodičům menších dětí maximálně vstříc, pokud mají například sami rodinu a uvědomují si obtížnost organizace práce spolu s rodinným životem. 

Rada na závěr? 

Nepřemýšlejte nad tím! Nehledejte práci s přesvědčením, že vaše dítě bude neustále nemocné a proto si například vyberete zaměstnání, kde plně neuplatníte vaší praxi, zkušenosti a vzdělání. Neupozorňujte o této možnosti vašeho zaměstnavatele! Všichni jsme jenom lidé a zdraví by pro nás mělo být na prvním místě. Onemocníte-li, zůstanete doma na tzv. nemocenské, onemocní-li vaše dítě a nebude-li existovat jiná možnost, zůstanete doma na tzv. ošetřovačce.

Podobné články

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Klíšťata, komáři, vosy, včely… u dětí. Jak ošetřit a předcházet bodnutí

Jak na klíšťata, jak se chránit, jak je správně vyndat, co kontrolovat… můžete najít v článku Klíšťata a domácí repelent. V tomto období se nesetkáme jen s klíšťaty, příroda je plná vos, včel, sršňů, čmeláků nebo komárů. Celý článek

Suché a sekundární utopení představuje strašáka nejen v létě

V letních měsících hrozí větší riziko utonutí, koupeme se v přírodě, bazénech a koupalištích. Stejně tak nám ale při koupání hrozí riziko suchého a sekundárního utopení. Už jste o nich slyšeli? Možná budete překvapeni, jak „snadné“ je, je potkat. Celý článek

Komentáře