Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak na dítě, které se při nákupech vzteká

Datum přidání: 31. 5. 2016

Jak na dítě, které se při nákupech vzteká

Hodnota peněz je pro většinu dětí sladkou neznámou. Pomalu se jim snažíme ukázat, že peníze nejsou jen papírky, které si můžeme natrhat a nákupy mají svoje hranice. V článcích Finanční gramotnost do škol – rozvíjejte u dětí …, najdete spoustu informací, her, jak děti naučit vnímat tuto skutečnost, ale začátky jsou pomalé… jak na dítě, které se při nákupech vzteká a stále něco chce.

Operace N(ákup) začíná.

Oblékáte se, popoháníte své neposedné dítko a upravujete si už trochu pocuchané nervy. S přesvědčením, že dnes to určitě zvládnete bez problémů, vyrážíte. Jenže když si prďola začne ještě ve dveřích vztekle sundávat kulicha, je vám jasné, že to tak úplně v pohodě nebude.

Bez lízátka ani ránu


Snažíte se naházet do vozíku všechno, co potřebujete, a to nejlépe v nadzvukové rychlosti. Držíte ho dostatečně daleko od regálů se sladkostmi. Za 10 minut máte nakoupeno, sprintujete k pokladnám a… fronta. Sakra! Dítko má najednou spoustu času koukat kolem sebe a samozřejmě toho náležitě využívá. Ukazuje prstem na jeden z pultů u pokladny, natahuje se k němu a povídá:
„Mami, lízátko!“
„Ne, broučku, máme doma lízátko, nemůžeme kupovat další.“
„Mamííííí, já chci lííízááátko!“
„Ne, teď ne, koupíme až zase jindy, jo.“
„Mamíííííííííííí… „


„Doprčic, ti obchodníci fakt ví, kam dát ta dětská lákadla. No nic, jen klid,“ říkáte si v duchu.

Jenže brouček začíná natahovat. Pusinka už se mu kroutí, o jiných částech těla ani nemluvě. Následuje hrozný řev. A to už víte, že je zle. V záchvatu lomcuje vozíkem, kope kolem sebe, svíjí se jak had a vřeští na celé kolo. Pokladní na vás významně mžourá zpoza brýlových obrouček. Ostatní nakupující hází opovržlivé pohledy, které se vám zavrtávají až do morku kostí.

Dítě se mezitím zmítá vztekem čím dál víc a vás zachvátí panika. Nervy povolují. Z ničeho nic se vám zatmí před očima a slyšíte se, jak na něj křičíte:
„Můžeš mi říct, kvůli čemu vyvádíš? Snad jsem ti řekla, že lízátko máme doma. Okamžitě přestaň, nebo dostaneš na zadek… “
Už s posledními slovy vám to všechno možná začíná být líto. S pocitem zoufalství balíte nákup, platíte a vracíte se domů. Celý večer přemýšlíte o nepovedeném výstupu a snažíte se přijít na to, co děláte špatně. Proč se začne ten váš čertík vztekat vždy, když něco chce, ale nemůže to mít? A proč vy nedokážete v takových chvílích zachovat chladnou hlavu a rozumně se s ním domluvit?

Superžena, milionář a uklízecí četa v jednom


Pro děti je jakýkoli obchod jedno velké dobrodružství. Místo, ve kterém se za každým rohem ukrývá nějaká báječná věc, kterou je třeba objevit, prozkoumat, a nejlépe i koupit. Chtějí prostě všechno a vůbec nechápou naše zamračené pohledy. Koukají na nás s upřímným dětským výrazem v očích a myslí si:
“Proč to jako nemůžeme koupit, maminko?“
Když jim z jakéhokoli důvodu jejich vysněnou věc odepřeme, nestačíme se kolikrát divit, jakou strašnou pohromu to může způsobit.

Přitom všichni chceme pro své potomky jen to nejlepší. Ale zároveň víme, že kdybychom jim koupili vše, na co jen pomyslí, nejenže by na jejich pokojíček nestačila 3 fotbalová hřiště, ale ani milion na našem kontě. A my mámy bychom skončily v lepším případě na práškách za zdmi blázince po tom, co se z nás staly uhoněné uklízečky, pracující od rána do večera na 2 plné úvazky. Takže co s tím?

Až na to budu mít … nevýchovné řešení jedné naší mámy


Jeden geniální způsob, který změnil nepříjemnou nákupní misi na krásný, nezapomenutelný okamžik, objevila naše máma Eva. Možná budete mít pocit, že vám občas mluví z duše.

Její syn Péťa byl v očích ostatních to, čemu se normálně říká typický vztekloun. Asi si dokážete živě představit jejich nekonečné boje. Obchod pro ně byl jako válečné pole, kde se sehrávaly bitvy o věci, které Péťa za každou cenu musel mít. Evino vysvětlování a opakování nikdy nepomohlo. Vždycky se stejně nakonec proměnila v naštvanou a frustrovanou mámu, co si neví rady.

Běžná situace, nic nového, že? Ale slíbili jsme vám geniální mámovské řešení, tak tady je.

Po dalším takovém výstupu si Eva řekla, že

nakupování ji, ani Péťu nezlomí, a rozhodla se, že na to půjdou společně.


A tak udělali dohodu. Za 50 korun kapesného na týden si Péťa mohl koupit, co chtěl. Vidíte tam to jemné postrčení k zodpovědnosti? Jestli jste to u vás doma ještě nikdy nezkusili, možná vás teď napadá, že Péťa určitě musel začít utrácet hlava nehlava. Jenže to je omyl.

I když…

… ze začátku nijak moc nepřekvapil. Hned jak dostal své první kapesné, běžel si do hračkářství koupit autíčko. Všechny peníze se v ten moment rozprášily jako mávnutím kouzelného proutku. A to víte, že chtěl hned čarovat dál. Vypadalo to, jako když si říká:

“Co když z mámy ještě něco kápne,”

a vymýšlel, jak to udělat, aby si mohl koupit krokodýla z drogerie, kterého tak nutně potřeboval, lízátko a naprosto životně nezbytnou čokoládu. Zdálo se, že mu hrozí uhynutí z nedostatku cukru. Eva ale přesto nepovolila a jen mu laskavě připomněla, na čem se na začátku domluvili.

Naštěstí brzo přišel další týden a s ním i nové kapesné.

Vzpomínáte si na toho Péťu, co tak bezhlavě utratil svoje první peníze? Určitě byste řekli, že hned v pondělí vykoupil celou cukrárnu, do které se s mámou vydali. Jenže… stal se úplný opak. K Evinu velkému údivu si vybral jen bonbónky, a zbývající peníze si u mámy dokonce schoval na příště.

“Neuvěřitelné. Někdo mi snad vyměnil dítě!”


říkala si v tu chvíli. To ale ještě netušila, že ji čeká daleko větší překvapení. Když se vrátili z obchodu, Péťa bez váhání běžel bonbónky nabídnout svojí sestřičce Klárce. Eva ještě ani nestačila položit tašky a už nemohla uvěřit vlastním očím. Tohle Péťa nikdy před tím neudělal. V duchu se ptala, jestli je vůbec u sebe doma, a přála si, aby to tak už zůstalo napořád.

A to se jí i splnilo. Ode dne, kdy zavedli kapesné, nemusí s Péťou bojovat o každý jeho úlovek. Klape jim to takhle dál a pořád stejně dobře. A víte, jaká je ta nejsladší tečka za celým příběhem? Když Péťa občas utratí všechny své peníze najednou, jen v klidu konstatuje:
“Hmm, mami, víš, já na to teď nemám. Ale až si našetřím, půjdu si to koupit.“

Společné dílo. Jdete do toho?


V přímém přenosu se tady zrodil superhrdina a s ním i pyšná máma. Sledovali jste tu změnu?

Eva udělala jen malinký krůček. Pootočila to pomyslné kormidlo a předala synovi kus zodpovědnosti. “Oslíček otřes se” zůstal za dveřmi a už ho nikdy nepustili dovnitř. A Eva se teď dost možná nemusí bát, že si Péťa v pubertě z kapesného uspořádá za jejími zády mejdan s alkoholovými orgiemi.

Stejně jako Eva, má v sobě každý rodič sílu zvládnout s dětmi nepříjemné situace, které ho teď trápí nebo straší. Dají se proměnit v prima chvilky plné důvěry a vzájemného pochopení.

Zdroj: www.nevychova.cz

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

4 věci, které před dětmi raději nedělejme

Obecně se ví, že děti kopírují chování svých rodičů, a tak snad nikoho nepřekvapí, že největší vliv na jejich chování má pozitivní příklad maminky a tatínka. Celý článek

Komentáře