Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Datum přidání: 8. 9. 2020

Píše Šárka Chocová

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…

V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Pokud nepřevezmeme odpovědnost za své finance, těžko to budeme učit naše malé děti. Podstatné je, jak se k financím chováme my sami. Pokud bereme tuto věc na lehkou váhu, budou nás potomci s největší pravděpodobností věrně kopírovat. Nebo naopak, a to je ta lepší varianta. Budou se snažit neopakovat naše chyby a najdou si svoji cestu a přístup k penězům.

Jak a kdy začít?

Nejlépe ve věku, kdy nám již dítě rozumí a je v komunikaci zdatné. Ideální jsou situace při běžném nákupu, kdy po nás dítě požaduje koupit jakoukoliv věc, která se však neslučuje s naším rozpočtem. V ten moment má přijít od rodiče vysvětlení, že tuto věc kupovat nebudeme a zároveň můžeme nabídnout alternativu, kterou pořídit lze. Ptáte se, co je adekvátní alternativa? Je to především ta, která jde v souladu s naším rozpočtem. Co se jídla nebo pamlsků týká, nabídněme tu zdravější. Místo často žádaných brambůrek sáhněme raději po slaném popcornu. S tím sladkým bychom si příliš nepomohli. Důležitá je komunikace a neustále odpovídat, i když to někdy obtěžuje.

Neodpovídejme ve stylu PROČ? PROTO!

Dejme si tu práci a znovu vysvětleme důvod proč věc nekoupíme. Položme otázku CHCEŠ? nebo NECHCEŠ? Nepřemlouvejme své dítko k nákupu, dejme mu čas na rozmyšlenou, zda je ochotno přijmout náš návrh a ať se samo rozhodne, zda chce nabízenou věc pořídit či ne. I my dospělí se celý život potýkáme s kompromisy a činit je v případě financí musíme. Pro dítě je důležité si uvědomit, že nemůže mít vždy to, na co si ukáže, protože tak to přeci v reálném životě nefunguje. Zásadní je také neustoupit při další podobné situaci a stát si za svým názorem.

V případě, že je dítko větší a chce finančně náročnější zboží, motivujme ho k výdělku. Samozřejmě, že mu ve finále pomůžeme, ale musí znát hodnotu peněz. Vysvětleme mu, jakou cenu peníze mají. Kolik MY vyděláváme za hodinu. Jakou práci musíme vykonat k dosažení a získání výplaty.

Neusnadňujme mu to!

Pokud budeme cestu k získání peněz zjednodušovat, jejich hodnotu bagatelizovat, dítě udělá totéž. A až půjde na svoji první oficiální brigádu, bude nemile překvapeno a demotivováno pracovat. Uslyšíme: „Za tyhle peníze tu dělat nebudu!“ nebo „To se nevyplatí sem ani chodit!“ Ano, není to jednoduché…

Děti je třeba motivovat!

Nedoporučuji platit za běžné domácí práce. Vám někdo zaplatí, když je doma vykonáváte? Oddělme pomoc v domácnosti od možnosti výdělku, byť drobného. U malého dítěte poslouží k motivaci a přemýšlení o penězích drobné kapesné klidně každý týden ve výši desítek korun. Provádějme ale kontrolu a stále mějme zodpovědnost za to, jak s kapesným dítě naloží. Tím dítěti pomůžeme naučit se vyjít s kapesným a umět s ním brzy hospodařit a přemýšlet o "svém" obnosu.   

U staršího dítěte může k dostačující motivaci stačit i jednoduchá věc – včas dítěti založit účet nebo ho jinak zapojit do rozpočtu rodiny (vytvořením základního domácího rozpočtu, kalkulací týdenního jídelníčku, výpočtem nákladů na sobotní výlet apod.).

Většina desetiletých hraje nejrůznější hry na mobilech, tabletech a setkává se s virtuálním světem a logicky i virtuální měnou. Řešíme s nimi například pořizování nových V Buxs ve hře Fortnite. Děti tak nejsou jen v konfrontaci se skutečnými fyzickými penězi, ale jejich elektronickou verzí. A to je situace, kdy klidně založme dětský nebo juniorský účet, vtáhněme dítě do rodinného finančního cyklu a učme ho skutečné hodnotě peněz. Kapesné už nedávejme v hotovosti, ale posílejme ho na účet. Svým bankovním účtem se dítě začne cítit velké a součástí života dospělých. Možná dojde nejdříve k „vybílení“ účtu. Proto vkládejme na účet jen malé obnosy. Pak je na místě trest, sankce: „Fajn, zbytek měsíce jsi bez kapesného, nedá se nic dělat“. Podruhé to již malý majitel účtu neudělá a zjistí, že peníze na účet jen tak „nepřiplují“. Začne přemýšlet, jak s nimi nakládat a pravděpodobně si přijde pro radu. To je výhra!

Samozřejmě nesmíme polevovat ani my rodiče, prarodiče a jiní angažovaní ve výchově. Je nutné se domluvit na přísných pravidlech! Ty se vyplácí, dítko si bude brzy peníze spořit a bude přemýšlet nad každou další investicí.

Obrovskou výhodou v dnešní době je to, že je dětský běžný účet zdarma, stejně tak jako jeho vedení.  Jediné, na co si dávejme pozor je výběr z bankomatu jiné banky. I na tuto situaci dítě upozorněme a ukažte mu, jak „jeho“ bankomat vypadá, popřípadě s ním i několikrát projděme běžnou trasu z domova k bankomatu. Dítě by mělo znát logo bankovní instituce, protože totožné najde i na kartě k účtu, a tudíž se nesplete.

Rozvíjejte u dětí finanční gramotnost – KAPESNÉ

I když si to možná někteří rodiče nemyslí, kapesné je důležité. Je to totiž jeden z nejlepších nástrojů rozvoje finanční gramotnosti dětí. Samo o sobě však tento rozvoj neudělá – musí být doplněno o komunikaci ohledně zdravých finančních návyků.

Finance hrou…

Dokonalý motivační nástroj, který funguje i u nás dospělých je hra. Hrajme s dětmi hry, díky kterým pochopí, že je potřeba u financí přemýšlet. Jasně… u první a druhé hry udělají chybu, kdo ji ale nedělá? Je to jen hra. Při další hře je už dítko chytřejší a zjišťuje, že „vydělaných“ peněz se nechce jen tak vzdát. Ze začátku se může zdát hra složitější, ale díky ní dítě pochopí, co je to zbytečně neutrácet a šetřit a dokonce také, kdy je ten správný moment investovat.

Skvělé na pochopení principu práce s penězi jsou například oblíbené deskové hry Sázky a dostihy (existuje také Junior verze), Monopoly – v jakékoliv podobě nebo edukativní hra Cashflow. Vy, kdo máte rádi podnikatele Roberta Kiyosakiho, si přijdete na své. Dobrou pomůckou při hovorech o penězích a hospodaření s nimi může být komunikační hra Povídačky u kasičky, která je určená menším dětem. Další deskové hry s finanční tematikou jsou například Finanční svoboda, Cesta životem, Peníze a život. Novinkou na trhu je hra Obchod – Kvído, která je asi nejvíce podobná běžnému životu a je vhodná pro hráče již od čtyř let.

Zájem o zdravé finanční návyky může posílit i on-line hra Rozpočti si to!, která je oblíbenou soutěží žáků základních a středních škol, ale také rodinných týmů. Smyslem interaktivní soutěže Rozpočti si to! je rozvinout finanční gramotnost účastníků – dětí, mladistvých, ale také rodičů a prarodičů, a to zejména v tématu vlastního hospodaření, vytvoření zdravých finančních návyků a rozvoji digitální gramotnosti. 

U každé takové hry je samozřejmě důležitá účast nás dospělých. My jsme vzorem pro své dítě, k nám vzhlíží a velkým bonusem je společně strávený čas!

Každý máme své metody, a proto přistupujme ke vzdělávání dítěte intuitivně a s citem. Víme každý nejlépe, jak ratolest zaujmout, každé dítě je jiné. Je potřeba najít tu správnou rovnováhu, a hlavně čas a energii pro vzdělání našich dětí.

Držím pěsti! To dáte!

V životě preferuji upřímnost. Pokud jsme upřímní k sobě, buďme i ke svým dětem. Nevyplácí se servírovat jim vše na stříbrném podnose. Nechme je dělat chyby a rozvíjejme fantazii. A není to o penězích. Nezáleží na tom, zda jsme méně či více movití, záleží jen na přenosu správných informací fair play jednání.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře