Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak na interiérové osvětlení

Datum přidání: 4. 2. 2014
Gabriela Nováková

Píše Gabriela Nováková

Jak na interiérové osvětlení

V tomto článku, s méně zajímavým názvem Vám přináším cenné informace pro správný výběr vhodného osvětlení nejen do dětských pokojíčků.

Jaké světelné zdroje jsou dnes na výběr?

Klasická žárovka
V současné době platí normy, kvůli kterým se na trh už nesmějí dodávat klasické žárovky o výkonu 100 a 75 Wattů. Do konce roku 2012 byl ukončen prodej klasických žárovek. Náhradou za klasickou žárovku je žárovka halogenová, která je o něco dražší, úspornější a má delší životnost. Halogenové žárovky jsou však optimální do prostor, kde se nerozsvěcí tak často, jako je koupelna, toaleta nebo sklep.

Zářivky
Zářivky jsou vhodné do míst, jako je kuchyň či obývací pokoj, kde se svítí déle a frekvence rozsvěcení není tak častá. Jejich pořizovací cena je vyšší, stejně ale tak jejich životnost. Úspora energie může být až 80 %.

LED
Jsou nejdražší variantou. Jejich intenzita není však tak vysoká. Hodí se pro orientační doplňkové osvětlení, často je využíváno pro celonoční osvětlení schodiště apod.

Jak si vybrat tu správnou barvu a intenzitu světelného zdroje?

Na krabičce světelných zdrojů najdete celou řadu čísel. To samé určitě najdete na krabici od svítidla, kde by mělo být vždy uvedeno jak silný zdroj „svítidlo“ zvládne.

Co se světlených zdrojů týče, najdete na nich určitě údaj o barvě světla a jeho intenzitu.

Barva světla neboli teplota chromatičnosti se uvádí v kelvinech (K).  Světlo má 3 barvy: žluté, neutrální a modré.

Žluté neboli teplé světlo představuje 2700K (kelvin).  Neutrální (bílé) neboli denní světlo je 5000K. Studené až do modra je 6400K.

U halogenových žárovek je barva světla vždy stejná. U zářivek, LED svítidel a halogenových výbojek máme možnost volby.

Levnější bývá osvětlení studené bílé až modravé barvy, ale to pro domácí užití není moc příjemné. Respektive hodí se do míst, kde potřebujete hodně světla. Studené bílé světlo pocitově více svítí při stejném příkonu, než světlo zabarvené do teplých žlutých tónů. Naopak světlo, které se barvou blíží klasické žárovce nebo v extrémní podobě barvě plamene svíčky, svítí jakoby méně.

Při koupi světlo v obchodě přímo vyzkoušejte!

Každá místnosti vyžaduje také různou intenzitu světla. Intenzita osvětlení je udávána v luxech.  500 lux = velmi jasné světlo, 300 lux = jasné světlo, 150 lux = komfortní světlo.

Například v obývacím pokoji s převážně světlým zařízením okolo 20-30 Watt/m2.

Dětský pokoj 30-40 Watt/m2.  Pozor na kryt osvětlení, který snižuje množství Watt.

A jak vybrat správné světlo do dětského pokoje?

Dětský pokoj musí nabídnout dostatek světla pro hru i pro učení. Určitě při výběru světla je třeba dbát na zřetel velikost pokoje, světovou stranou, barva nábytku a podlahy a v neposlední řadě jaká je výmalba místnosti.

Dětský zrak má sice menší nároky na hladinu osvětlení, než zrak dospělý, přesto bychom měli dostatečnému osvětlení věnovat patřičnou pozornost. Požadavky na osvětlení lze částečně odvodit i z příslušných norem pro podobné prostory. Tak například herna v mateřské škole či učebna ve škole mají splňovat požadavek na hladinu osvětlenosti 300 luxů.

Jedno světlo je v dětském pokoji málo. Dětský pokoj slouží jako ložnice, herna a učebna. Dětský pokoj by měl obsahovat alespoň 3 světlené zóny. Hlavní neboli centrální, které by mělo být vždy rozptýlené, nikoli „bodové“ a dále zóna u postele a zóna u pracovního stolu nebo v místě, kde si dítě hraje.

Do dětských pokojů nejsou vhodné stojací lampy či jiná světla s dlouhými kabely.

Centrální světlo doporučuji nejlépe s opálových sklem, nikoliv plastový kryt, který je sice hezký na efekt, nicméně s rozptylem světleného zdroje nemá nic společného. Pozor na intenzitu osvětlení například v případě, kdy má dětský pokoj tmavou podlahu. Je třeba intenzitu zvýšit, tmavá barva světlo více pohlcuje. Co se centrálního světla týče, doporučuji z pohledu bezpečnosti volit přisazené stropní svítidlo, které se montuje přímo na povrch stropu.

Pro zónu na spaní  volíme světlo podle stáří a večerních aktivit dítěte. Pokud máte doma ještě batole volte světlo s menší intenzitou, při kterém se klidně usíná, pro děti starší, které před spaním tráví čas čtením knížky již můžete vybrat nástěnné světlo s větší intenzitou. Vhodné je LED osvětlení.

Jemné noční osvětlení s krásným barevným efektem
Jemné noční osvětlení s krásným barevným efektem

Psací stůl by měl být z hlediska světla umístěn u okna, aby na něj po většinu dne dopadal dostatek denního světla. Večer pomůže lampička. Levák by ji měl mít na pravé straně stolu, pravák pak na levé straně, aby si nestínil rukou, kterou píše.  Lampička má výhodu v tom, že lze světlený tok libovolně směrovat. Nejste tak odkázání pouze na jeden směr a intenzitu osvětlení, ale můžete světlo přibližovat, oddalovat či jej směřovat z různých stran. LED světlo nedoporučuji jako hlavní zdroj osvětlení pracovní zóny, zbytečně oči dráždí. Vhodná je zářivka.

Vybírejte osvětlení nejen do dětského pokoje v autorizovaných obchodech.  Existují i specializované prodejny, které Vám připraví návrh s ukázkou světelné intenzity Vámi vybraného osvětlení.  Vřele doporučuji.

Přeji šťastnou ruku při výběru.

Podobné články

Jak jsme mohli žít bez mobilních telefonů? O něco klidněji

To, že mobilní telefony naše životy změnily, je neoddiskutovatelné. Nejen tím, že díky nim jsme neustále v obraze, protože chytrý telefon v kapse znamená, že si ve vteřině bez problémů najdu vše, co potřebuji. Celý článek

Od bolesti u porodu vám nemusí ulevit jen epidurál. Jaké jsou další možnosti?

Blížící se porod vyvolává v mnohých ženách obavy, jak zvládnou bolest. Některé se bolesti bojí tak moc, že už dopředu mají jasno, že bez tišících prostředků se neobejdou. Jiné to nechávají na situaci. Připravili jsme proto pro vás přehled možností, které jako Celý článek

Rodiče mi zničili život svojí sobeckostí a nezájmem

Již psychoanalytik Sigmund Freud říkal, že velká část problémů v dospělosti pramení z našeho dětství. Ukazuje se totiž, že mnoho nevyřešených věcí z minulosti si člověk v sobě nese po celý život a negativní vlivy na něj stále skrytě působí. Celý článek

Komentáře