Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak na kašel

Datum přidání: 8. 11. 2016

Píše Ingrid Šilhánková, MUDr.

S chladným počasím přichází kromě nádherných barev podzimu i ne moc příjemné období nemocí. Ty trápí především menší děti. V nejčastějších případech se jedná o zahlenění, kašel, teploty. Dnes máme pro vás a vaše děti „návod“, jak se s kašlem poprat 

 

POKUS O NÁVOD JAK SE S KAŠLEM „POPRAT“

 

 • k vyšetření je indikovaný dráždivý, vyčerpávající kašel, kašel s teplotou, kašel s dušností


1. SMRKÁNÍ, nejpodstatnější bod

 

 • rýma je nejčastější důvod kašle
 • rýma je fysiologická, tj. normální
 • je nutné mechanicky odstranit zahlenění, tj. odsátím u malých dětí, jinak smrkáním!
 • nosní kapičky jsou nápomocné pro zvlhčení (Vincentka ideální) a uvolnění otoku sliznic (např. Muconasal plus)

 

2. Akutní pomoc při dráždivém kašli


Pokud má kašel charakter LARYNGITIDY – DRÁŽDIVÉ, ŠTĚKAVÉ ATAKY KAŠLE, NEJSPÍŠE V NOCI: lze indikovaně, tj individuálně, po klinickém vyšetření, předepsat na krátkou dobu kortikoidy na zmírnění rozdráždění a otoku sliznic dýchacích cest.

+ ev přidat léky proti kašli: TUSSIN/ ROBITUSSIN/ SINECOD/ STOPTUSSIN… při dráždivém kašli během dne: lze opakovaně, tj. 2-3x denně, vždy ve vyšších dávkách (příbalové letáčky poddávkovávají, takže použít i 2x větší dávku, krátkodobě 1-3 dny), ev podávat jen na noc.

V akutním infektu 1-2 týdny : „ koktejl “ : vit E 1xd, vit C 500mg 1xd + B komplex 1xd ráno

PO ZVLHČENÍ kašle: SINUPRET/ JITROCEL/ MUCOSOLVAN/ ACC a pod. mukolytika (při úlevném kašli není nutné!!!!!!) ….kašel je přirozený po infektu i několik týdnů, pokud dítě nevyčerpává není třeba léků.

 

3. Imunostimulační terapie: tzv „podpůrná, nezachraňující“


Na trhu je řada preparátu chemických či bylinkových: je nutno zvážit vhodnost pro Vaše děti a kvalitu preparátu: tj kolik! vitamínů reklamní preparáty obsahují a jak kvalitně jsou již různé bylinky zpracované.

 • naše zkušenosti upředňostňují např: propolis: firemně Prevapis 1xd 5 ml, nebo Imunoglukan 5 ml 1xd
 • při pozitivní haemophilové infekci: Gunaprevac: dle rozpisu preventivně dlouhodobě na 6 týdnů 1x týdně, ev při akutních potížích až 2-3x týdně na 2-3 dny ( vhodné zahájit na podzim )
 • ev kombinaci léků tzv nízkých dávek ze studií tzv FRM ( fysiologické regulační medicíny, “ laicky obdoba homeopatik “ ): pokud máte  vůli jít jinou cestou, než klasickou medicínou, můžeme spolu “ zaexperimentovat „. Ráda předám návrh terapie po osobní konzultaci a vyšetření.
 • někdy volíme chemickou- cílenou imunostimul.th, dle vyšetření a opakovaných pozitivních kultivačních nálezů, většinou u školkových dětí: např. Broncho Vaxom/ Ribomunyl/ Luivac ( na recept ), rozpis: 4 dny v týdnu, po sobě ráno nalačno, dále 2-3x týdně dlouhodobě po, stř, pá…s kontrolou klinickou.

 

4. “ Čarodějnické- babské rady „

 

 • Čaj z majoránky: ( né marjány ) – koření majoránka přelít horkou vodou, nechat vyluhovat a popíjet.
 • Šťáva z cibule, kterou nakrájíte, přelijete medem/ ev cukrem /, schováte pod misku- pustí šťávu a popíjíte “ furt „
 • rakytník – domácí rakytníkový sirup/ šťáva (rakytník v medu) – rakytníková šťáva je celkem obtížná na přípravu: zde recept šikovné magistry lékarnické: nutno ořezat větve rakytníku s oranžovými bobulemi, bobule se nůžkami odstříhaji z větvičky a v mixéru se rozdrtí. Pak přes plátýnko se vytlačí šťáva, drť se suší a používá do čajů.

 

Ev rakytníkovou šťávu smíchat se stejným dílem medu, šťáva z rakytníku se s medem hladce smíchá, výslednou směs pak aplikovat po lžíci každé ráno v rámci snídaně a uschovávat v chladu lednice po dobu cca 6 týdnů. Pokud chcete přípravu zjednodušit, kupte si v “ dm drogerii- biopotraviny “ biošťávu z rakytníku a smíchejte ji stejným dílem medu ( není tak silná, protože rakytník v „dm “ je pasterizovaný, ale pořád lepší než nic… )

 

 • ……a řady jiných domácích receptů ( slivovice po kapkách pro mamky )…..medování, zázvor… Například u nás zveřejněný recept na cibulový čaj s jablíčky, najdete v článku V hlavní roli jablíčka.

 

5. Obecné “ chytrosti „

 

 • větrat: často, intenzivně, na krátko
 • chodit ven, pokud dítě nemá teplotu
 • doma mít chladněji, nepřetápět

 

Nejvíc rodinu vyčerpává únava z nevyspání, z dumání nad zázračnými postupem jak děti uzdravit, z obviňování, co jsme zanedbali…:

 

 • dobré je, si uvědomit, že většinou děti nemoci zvládají lépe, než dospěláci, i když prokašlou celou noc
 • dobří jsou rodiče “ odpočatí „, tj vyrovnaní s tím, že nemocnost byla, je a bude…a vše se zvládne. tj snaží se odpočívat, např. spí, když děti spí, …radují se z dětí, i když mají měsíc rýmu..

6. Kolektiv školek, miniškolek, klubů, divadel…


Velmi neoblíbené téma: staří-zkušení kolegové doporučují u vysoké nemocnosti u dětí vyloučit kolektiv na týdny rozhodně, někdy i na měsíce…

 

Rodiče lamentují, ale rozhodně platí rovnice v předškolním věku:

 

 • minimální “ odolnost-imunita předškolních dítek “ + vysoká infekčnost okolí = vysoká opakovaná nemocnost
 • někdy stojí za úvahu zamyslet se, zda dítě z infekčního prostředí nevytáhnout do klidu domova, lesů a třeba babiček (nebo nevyužít ošetřovačky u rodičů a dopřát si odpočinku)

 

7. Z možných vyš.: nezaručujících “ klid, bez nemocí „


ORL vyš.: dle kliniky ev vyšetření nosní mandle (pokud dítě trvale chrápe v noci, dýchá pootevřenou pusou, je trvale zahleněno a má k tomu odpovídající nemocnost se zánětem středouší a pod, nebo poruchu vývoje řeči).

ALERGOLOGICKOIMUNOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ: nutno volit velmi rozumně, individuálně.

 

 • je přínosné jen u dětí s opakovanou dušností ( tj klinicky prokázanými záněty průdušek, závažnou nemocností ve smyslu opakovaných infektů s teplotami a nutností antibiotické léčby )
 • jinak není vyšetření přínosné a je vždy nutné laboratorní nálezy hodnotit dle věku a nemocnosti dítěte

Nezapomeňte, vždy se doporučuje konzultace s vaším lékařem.

 

Autor: Ingrid Šilhánková, MUDr.
Nefrologická ambulance, Pediatrická klinika Thomayerovy nemocnice a Pediatrická ordinace, Oblouková 610, 252 46 Vrané nad Vltavou, www.detskylekarvrane.cz

 

Mohlo by vás zajímat:

Podobné články

Péče a výchova dětí v případě rozvodu? Jednou z možností je střídavá péče

Střídavá péče je v Česku relativně „nová“. Zatímco například v západoevropských zemích, Skandinávii, USA či Kanadě jde o běžný model fungující od 80. let, v tuzemsku ji právní řád umožňuje teprve od roku 1998. A rozhodně se nedá říct, že by se z ní... Celý článek

MUDr. Michala Knězková

Píše MUDr. Michala Knězková

Včelí, vosí nebo sršní štípance, co s nimi, jak je zvládnout

Včelky, vosy nebo dokonce sršni. Hmyz, který způsobuje maminkám největší starosti. Na tohle téma už padl nejeden dotaz, takže ho tu dnes máte. Podíváme se na všechny ty štípance, řekneme si co s nimi, jak je zvládnout a kdy si dát pozor na... Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Komentáře

SH Simona Hubertová napsal(a)

Je skvělé, že se dnes lidé tolik zajímají o to, aby naše děti neměli zkažená záda naším špatným výběrem aktovky či batohu. Osobně jsme ráda, že jsem se o tohle všechno zavčasu zajímala. Syn šel do školy před dvěma roky a musím říci, že aktovku má stále stejnou. Hledala jsme takovou, aby byla lehká a ergonomická s oporou na jeho záda. Musím říci, že firem je více a více. Hlavně díky ceně jsme nakonec nakoupila na batohystil.cz. Jen tak dál a věřme, že budoucnost našich dětí bude lepší. Jen doufám, že jim i nadále zůstane tužka a sešit, aby se nezačaly učit na počítačích.