Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak na dětský kašel aneb popereme se s nemocí

Datum přidání: 8. 11. 2016
MUDr. Ingrid Šilhánková

Píše MUDr. Ingrid Šilhánková

S chladným počasím přichází kromě nádherných barev podzimu i ne moc příjemné období nemocí. Ty trápí především menší děti. V nejčastějších případech se jedná o zahlenění, kašel a teploty. Dnes máme pro vás a vaše děti „návod“, jak se s kašlem poprat.

Pokus o návod, jak se s kašlem „POPRAT“

 • K vyšetření je indikovaný dráždivý, vyčerpávající kašel, kašel s teplotou, kašel s dušností

SMRKÁNÍ, nejpodstatnější bod

 • Rýma je nejčastější důvod kašle.
 • Rýma je fysiologická, tj. normální.
 • Je nutné mechanicky odstranit zahlenění, tj. odsátím u malých dětí, jinak smrkáním.
 • Nosní kapičky jsou nápomocné pro zvlhčení (Vincentka ideální) a uvolnění otoku sliznic (např. Muconasal plus)

Akutní pomoc při dráždivém kašli

Pokud má kašel charakter LARYNGITIDY – DRÁŽDIVÉ, ŠTĚKAVÉ ATAKY KAŠLE, NEJSPÍŠE V NOCI: lze indikovaně, tj. individuálně, po klinickém vyšetření, předepsat na krátkou dobu kortikoidy na zmírnění rozdráždění a otoku sliznic dýchacích cest.

+ ev. přidat léky proti kašli: TUSSIN/ ROBITUSSIN/ SINECOD/ STOPTUSSIN… při dráždivém kašli během dne: lze opakovaně, tj. 2-3x denně, vždy ve vyšších dávkách (příbalové letáčky poddávkovávají, takže použít i 2x větší dávku, krátkodobě 1-3 dny), ev. podávat jen na noc.

V akutním infektu 1-2 týdny: „ koktejl “: vit E 1xd, vit C 500mg 1xd + B komplex 1xd ráno

PO ZVLHČENÍ kašle: SINUPRET/ JITROCEL/ MUCOSOLVAN/ ACC a pod. mukolytika (při úlevném kašli není nutné!!!!!!) ….kašel je přirozený po infektu i několik týdnů, pokud dítě nevyčerpává není třeba léků.

Imunostimulační terapie: tzv. „podpůrná, nezachraňující“

Na trhu je řada preparátu chemických či bylinkových: je nutno zvážit vhodnost pro vaše děti a kvalitu preparátu: tj. kolik! vitamínů reklamní preparáty obsahují a jak kvalitně jsou již různé bylinky zpracované.

 • naše zkušenosti upředňostňují např: propolis: firemně Prevapis 1xd 5 ml, nebo Imunoglukan 5 ml 1xd
 • při pozitivní haemophilové infekci: Gunaprevac: dle rozpisu preventivně dlouhodobě na 6 týdnů 1x týdně, ev při akutních potížích až 2-3x týdně na 2-3 dny ( vhodné zahájit na podzim )
 • ev kombinaci léků tzv nízkých dávek ze studií tzv FRM ( fysiologické regulační medicíny, “ laicky obdoba homeopatik “ ): pokud máte  vůli jít jinou cestou, než klasickou medicínou, můžeme spolu “ zaexperimentovat „. Ráda předám návrh terapie po osobní konzultaci a vyšetření.
 • někdy volíme chemickou- cílenou imunostimul.th, dle vyšetření a opakovaných pozitivních kultivačních nálezů, většinou u školkových dětí: např. Broncho Vaxom/ Ribomunyl/ Luivac ( na recept ), rozpis: 4 dny v týdnu, po sobě ráno nalačno, dále 2-3x týdně dlouhodobě po, stř, pá…s kontrolou klinickou.

“Babské rady„

 • Čaj z majoránky: koření přelít horkou vodou, nechat vyluhovat a popíjet.
 • Šťáva z cibule, kterou nakrájíte, přelijete medem / ev. cukrem /, schováte pod misku - pustí šťávu a popíjíte "stále".
 • Rakytník – domácí rakytníkový sirup/šťáva (rakytník v medu) – rakytníková šťáva je celkem obtížná na přípravu: zde recept šikovné magistry lékarnické: nutno ořezat větve rakytníku s oranžovými bobulemi, bobule se nůžkami ostříhat z větvičky a v mixéru se rozdrtí. Pak přes plátýnko vytlačíme šťávu, drť se suší a používá do čajů.

Rakytníkovou šťávu smíchat se stejným dílem medu, výslednou směs aplikovat po lžíci každé ráno v rámci snídaně a uchovávat v lednici po dobu cca 6 týdnů. Pokud chcete přípravu zjednodušit, kupte si v “ dm drogerii- biopotraviny “ biošťávu z rakytníku a smíchejte ji stejným dílem medu (není tak silná, protože rakytník v „dm “ je pasterizovaný, ale pořád lepší než nic… )

 • ……a řady jiných domácích receptů (slivovice po kapkách pro mamky )…..medování, zázvor… Například u nás zveřejněný recept na cibulový čaj s jablíčky, najdete v článku V hlavní roli jablíčka.

Obecné “chytrosti„

 • Větrat: často, intenzivně, na krátko
 • Chodit ven, pokud dítě nemá teplotu
 • Doma mít chladněji, nepřetápět

Nejvíc rodinu vyčerpává únava z nevyspání, z dumání nad zázračnými postupem jak děti uzdravit, z obviňování, co jsme zanedbali…

 • Dobré je si uvědomit, že většinou děti nemoci zvládají lépe, než dospěláci, i když prokašlou celou noc.
 • Dobří jsou rodiče “odpočatí„, vyrovnaní s tím, že nemocnost byla, je a bude…a vše se zvládne. Snaží se odpočívat, např. spí, když děti spí, …radují se z dětí, i když mají měsíc rýmu.

Kolektiv školek, miniškolek, klubů, divadel…

Velmi neoblíbené téma: staří-zkušení kolegové doporučují u vysoké nemocnosti u dětí vyloučit kolektiv na týdny rozhodně, někdy i na měsíce…

Rodiče lamentují, ale rozhodně platí rovnice v předškolním věku: Minimální “odolnost-imunita předškolních dítek “ + vysoká infekčnost okolí = vysoká opakovaná nemocnost.

Někdy stojí za úvahu zamyslet se, zda dítě z infekčního prostředí nevytáhnout do klidu domova, lesů a třeba babiček (nebo nevyužít ošetřovačky u rodičů a dopřát si odpočinku).

Z možných vyš.: nezaručujících “klid, bez nemocí„

ORL vyš.: dle kliniky ev vyšetření nosní mandle (pokud dítě trvale chrápe v noci, dýchá pootevřenou pusou, je trvale zahleněno a má k tomu odpovídající nemocnost se zánětem středouší a pod, nebo poruchu vývoje řeči).

ALERGOLOGICKOIMUNOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ: nutno volit velmi rozumně, individuálně.

Je přínosné jen u dětí s opakovanou dušností (klinicky prokázanými záněty průdušek, závažnou nemocností ve smyslu opakovaných infektů s teplotami a nutností antibiotické léčby). Jinak není vyšetření přínosné a je vždy nutné laboratorní nálezy hodnotit dle věku a nemocnosti dítěte.
 

Nezapomeňte, vždy se doporučuje konzultace s vaším lékařem.

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

Píše Mirek z hrajsisemnou.cz.

Zimní boty Protetika a sníh nevadí

Sníh, padá sníh... stále to moc neplatí, ale zima je a tak je nutné mít pro děti to správné vybavení. Synovi jsme pořídili nové zimní boty. Celý článek

Komentáře