Jak na dětský kašel aneb popereme se s nemocí

Datum přidání: 8. 11. 2016
MUDr. Ingrid Šilhánková

Píše MUDr. Ingrid Šilhánková

S chladným počasím přichází kromě nádherných barev podzimu i ne moc příjemné období nemocí. Ty trápí především menší děti. V nejčastějších případech se jedná o zahlenění, kašel a teploty. Dnes máme pro vás a vaše děti „návod“, jak se s kašlem poprat.

Pokus o návod, jak se s kašlem „POPRAT“

 • K vyšetření je indikovaný dráždivý, vyčerpávající kašel, kašel s teplotou, kašel s dušností

SMRKÁNÍ, nejpodstatnější bod

 • Rýma je nejčastější důvod kašle.
 • Rýma je fysiologická, tj. normální.
 • Je nutné mechanicky odstranit zahlenění, tj. odsátím u malých dětí, jinak smrkáním.
 • Nosní kapičky jsou nápomocné pro zvlhčení (Vincentka ideální) a uvolnění otoku sliznic (např. Muconasal plus)

Akutní pomoc při dráždivém kašli

Pokud má kašel charakter LARYNGITIDY – DRÁŽDIVÉ, ŠTĚKAVÉ ATAKY KAŠLE, NEJSPÍŠE V NOCI: lze indikovaně, tj. individuálně, po klinickém vyšetření, předepsat na krátkou dobu kortikoidy na zmírnění rozdráždění a otoku sliznic dýchacích cest.

+ ev. přidat léky proti kašli: TUSSIN/ ROBITUSSIN/ SINECOD/ STOPTUSSIN… při dráždivém kašli během dne: lze opakovaně, tj. 2-3x denně, vždy ve vyšších dávkách (příbalové letáčky poddávkovávají, takže použít i 2x větší dávku, krátkodobě 1-3 dny), ev. podávat jen na noc.

V akutním infektu 1-2 týdny: „ koktejl “: vit E 1xd, vit C 500mg 1xd + B komplex 1xd ráno

PO ZVLHČENÍ kašle: SINUPRET/ JITROCEL/ MUCOSOLVAN/ ACC a pod. mukolytika (při úlevném kašli není nutné!!!!!!) ….kašel je přirozený po infektu i několik týdnů, pokud dítě nevyčerpává není třeba léků.

Imunostimulační terapie: tzv. „podpůrná, nezachraňující“

Na trhu je řada preparátu chemických či bylinkových: je nutno zvážit vhodnost pro vaše děti a kvalitu preparátu: tj. kolik! vitamínů reklamní preparáty obsahují a jak kvalitně jsou již různé bylinky zpracované.

 • naše zkušenosti upředňostňují např: propolis: firemně Prevapis 1xd 5 ml, nebo Imunoglukan 5 ml 1xd
 • při pozitivní haemophilové infekci: Gunaprevac: dle rozpisu preventivně dlouhodobě na 6 týdnů 1x týdně, ev při akutních potížích až 2-3x týdně na 2-3 dny ( vhodné zahájit na podzim )
 • ev kombinaci léků tzv nízkých dávek ze studií tzv FRM ( fysiologické regulační medicíny, “ laicky obdoba homeopatik “ ): pokud máte  vůli jít jinou cestou, než klasickou medicínou, můžeme spolu “ zaexperimentovat „. Ráda předám návrh terapie po osobní konzultaci a vyšetření.
 • někdy volíme chemickou- cílenou imunostimul.th, dle vyšetření a opakovaných pozitivních kultivačních nálezů, většinou u školkových dětí: např. Broncho Vaxom/ Ribomunyl/ Luivac ( na recept ), rozpis: 4 dny v týdnu, po sobě ráno nalačno, dále 2-3x týdně dlouhodobě po, stř, pá…s kontrolou klinickou.

“Babské rady„

 • Čaj z majoránky: koření přelít horkou vodou, nechat vyluhovat a popíjet.
 • Šťáva z cibule, kterou nakrájíte, přelijete medem / ev. cukrem /, schováte pod misku - pustí šťávu a popíjíte "stále".
 • Rakytník – domácí rakytníkový sirup/šťáva (rakytník v medu) – rakytníková šťáva je celkem obtížná na přípravu: zde recept šikovné magistry lékarnické: nutno ořezat větve rakytníku s oranžovými bobulemi, bobule se nůžkami ostříhat z větvičky a v mixéru se rozdrtí. Pak přes plátýnko vytlačíme šťávu, drť se suší a používá do čajů.

Rakytníkovou šťávu smíchat se stejným dílem medu, výslednou směs aplikovat po lžíci každé ráno v rámci snídaně a uchovávat v lednici po dobu cca 6 týdnů. Pokud chcete přípravu zjednodušit, kupte si v “ dm drogerii- biopotraviny “ biošťávu z rakytníku a smíchejte ji stejným dílem medu (není tak silná, protože rakytník v „dm “ je pasterizovaný, ale pořád lepší než nic… )

 • ……a řady jiných domácích receptů (slivovice po kapkách pro mamky )…..medování, zázvor… Například u nás zveřejněný recept na cibulový čaj s jablíčky, najdete v článku V hlavní roli jablíčka.

Obecné “chytrosti„

 • Větrat: často, intenzivně, na krátko
 • Chodit ven, pokud dítě nemá teplotu
 • Doma mít chladněji, nepřetápět

Nejvíc rodinu vyčerpává únava z nevyspání, z dumání nad zázračnými postupem jak děti uzdravit, z obviňování, co jsme zanedbali…

 • Dobré je si uvědomit, že většinou děti nemoci zvládají lépe, než dospěláci, i když prokašlou celou noc.
 • Dobří jsou rodiče “odpočatí„, vyrovnaní s tím, že nemocnost byla, je a bude…a vše se zvládne. Snaží se odpočívat, např. spí, když děti spí, …radují se z dětí, i když mají měsíc rýmu.

Kolektiv školek, miniškolek, klubů, divadel…

Velmi neoblíbené téma: staří-zkušení kolegové doporučují u vysoké nemocnosti u dětí vyloučit kolektiv na týdny rozhodně, někdy i na měsíce…

Rodiče lamentují, ale rozhodně platí rovnice v předškolním věku: Minimální “odolnost-imunita předškolních dítek “ + vysoká infekčnost okolí = vysoká opakovaná nemocnost.

Někdy stojí za úvahu zamyslet se, zda dítě z infekčního prostředí nevytáhnout do klidu domova, lesů a třeba babiček (nebo nevyužít ošetřovačky u rodičů a dopřát si odpočinku).

Z možných vyš.: nezaručujících “klid, bez nemocí„

ORL vyš.: dle kliniky ev vyšetření nosní mandle (pokud dítě trvale chrápe v noci, dýchá pootevřenou pusou, je trvale zahleněno a má k tomu odpovídající nemocnost se zánětem středouší a pod, nebo poruchu vývoje řeči).

ALERGOLOGICKOIMUNOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ: nutno volit velmi rozumně, individuálně.

Je přínosné jen u dětí s opakovanou dušností (klinicky prokázanými záněty průdušek, závažnou nemocností ve smyslu opakovaných infektů s teplotami a nutností antibiotické léčby). Jinak není vyšetření přínosné a je vždy nutné laboratorní nálezy hodnotit dle věku a nemocnosti dítěte.
 

Nezapomeňte, vždy se doporučuje konzultace s vaším lékařem.

Podobné články

Maminka má pipinku a tatínek pindíka aneb nahota v rodině u malých dětí

Chodíte před svými dětmi předškolního věku doma nazí nebo naopak si nedokáže představit, že by vás vaše dítě vidělo v rouše Evině a Adamově? A jak s malými dětmi mluvit o rozdílech mezi pohlavím? A je to vůbec potřeba? Celý článek

Vitamin D je důležitý nejen pro nejmenší děti

Naše tělo potřebuje pro svůj zdárný vývoj a následně „chod“ mnoho vitaminů. K velmi důležitým patří vitamin D. Podstatný je zejména pro nejmenší děti a batolata. Celý článek

Návštěva dětského psychologa není nic, za co se musíte stydět

Když se řekne dětský psycholog, řada rodičů se vyděsí. Stále totiž ještě převažuje názor, že každý, kdo do psychologické poradny s dítětem jednou zamíří, odchází s diagnózou na základě namalovaného obrázku. Přitom psycholog vám může v mnohých situacích hodně.. Celý článek

Komentáře