Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak na podlahu očima designéra

Datum přidání: 6. 3. 2014
Gabriela Nováková

Píše Gabriela Nováková

Jak na podlahu očima designéra

Podlaha tvoří v interiéru jeden z největších povrchů. Ve velké míře tak určuje vzhled místnosti a náladu, která z ní vyzařuje. Při zařizování prostoru je proto důležité výběr podlahy nepodcenit, ale naopak tomuto procesu věnovat dostatek času a péče.

Na trhu najdeme v dnešní době širokou nabídku těchto druhů podlah:

1. laminátová podlaha
2. dřevěná podlaha (masivní či vícevrstvá)
3. PVC či vinyl podlaha
4. marmoleum (přírodní linoleum)
5. koberec
6. korek
7. dlažba

Řekněme, že každá podlaha má své výhody i nevýhody. Určitě záleží pro jakou místnost podlahu vybíráme.

Podlaha

Výhoda

Nevýhoda

Kam se hodí

Laminát

Odolnost Studené Pro každou místnost, kromě koupelny, kde Vás tlačí rozpočet. Moje osobní doporučení to však není!
Stálobarevnost Tvrdé
Variabilita pokládky Hlučné
Cenově dostupné
Napodobování dřevo dekoru

Dřevo

Příjemné Náročnější údržba Obývací pokoj
Přírodní materiál Cenově dražší
Odolné
Teplé
 Renovovatelné

PVC (vinyl)

Měkké Omezený výběr v uni barvách Kuchyň
Příjemné na chůzi Vhodné pro podlahové vytápění Dětský pokoj
Snadná údržba Koupelna
Široký výběr dřevo dekoru
Cenově dostupné
Chemická odolnost
100% vodotěsná

Marmoleum (přírodní linoleum)

Přírodní materiál Cenově dražší Dětský pokoj
Rychlá renovace Náročnější údržba (na sucho) Ložnice
Velká odolnost Obývací pokoj
Teplé
Široký výběr uni barev

Koberec

Příjemné Náročnější údržba Kusové asi kamkoli, celoplošné – doporučuji na schodiště
Teplé Nevhodné pro alergiky

Korek

Přírodní materiál Nevhodné do zátěžových prostor – náročnější úprava Spíše na stěnu než na zem
Teplé
Renovovatelné

Dlažba

Snadná údržba Studená Chodba
Vhodná do zátěžových prostor Tvrdá Koupelna
Technická místnost
Garáž

 

Výhody a nevýhody jsou sečteny. Teď tedy jakou podlahu vybrat? Určitě doporučuji poradit se s odborníkem, nepátrat po internetu, ale zkuste designéra nebo odborníky ve vybraných prodejnách s podlahami. Volba podlahy by se měla odvíjet od toho, do jaké místnosti podlahu vybíráme, jak je prostor frekventovaný, na jak dlouhou dobu s podlahou počítáme a také, jaký máme rozpočet.

Podlaha a barva. Při výběru barvy Vaší podlahy nezapomeňte myslete na zbytek interiéru. Jaká budou okna, parapety, dveře, důležité prvky nábytku. Vše by samozřejmě mělo ladit.

Světlé podlahy:
Světlé podlahy odrážejí světlo. Tím se místnost prosvětlí a opticky se zvětší. Světlé barvy jsou symbolem čistoty a klidu a dávají místnosti nadčasovost. V kombinaci se studenými barvami stěn můžete dosáhnout střízlivého účinku. Tmavý nábytek a světlá dřevěná podlaha se velmi dobře doplňují a vytvářejí překvapující účinek. Kromě toho světlé barvy lze velmi dobře kombinovat se širokou paletou jiných barev.

Tmavé podlahy:
Tmavé podlahy jsou ideálním výchozím bodem k tvorbě kontrastů. Lze je dokonale spojovat se stěnami ve světlých barvách nebo s jinými tmavými barvami, které se používají ke zvýraznění a k doplňkům. Vyhněte se intenzivní bílé a zvolte odstín bílé, jako je bělavá nebo bílá se slabým nádechem jiné barvy. Věci můžete oživit přidáním barevných doplňků do interiéru. Příliš mnoho tmavých barev může nakonec působit ponuře s menším množstvím světla a nedostatkem atmosféry.

Barvy v tlumeném osvětlení vyvolávají odlišný pocit než tytéž barvy na jasném slunečním světle nebo v umělém osvětlení. Jinými slovy, zdroj světla je v místnosti důležitým faktorem. Světlé barvy světlo odrážení a tmavé barvy světlo absorbují.

Podlaha samozřejmě není jen o barvě, ale také například o:

Textuře…
Pokud máte rádi atmosféru, kterou vytváří dřevo se suky a trhlinami, dírami po červotočích či zářezy po pile, pak jsou pro vás ideální autentické zvětralé podlahy! Tyto podlahy mohou vašemu interiéru dodat rustikální vzhled, ale mohou být stejně tak výrazným doplňkem v moderním či průmyslovém interiéru.

Ploše…
Podlahy bez drážek a textury vypadají atraktivně a zároveň minimalisticky. Jsou neutrální a hodí se do každého interiéru. Stručně řečeno, jsou ideální, pokud chcete zdůraznit stěny, nábytek či doplňky.

Velikosti prken…
Máte úzkou, dlouhou místnost a chcete, aby vypadala širší? Položte prkna na šířku na místo podélně. Tím se místnost opticky zvětší a rozšíří. Pokud prkna položíte naopak vertikálně, vytvoříte tím v prostoru větší hloubku. Je vaše místnost úzká? Zvolte kratší prkna. Použitím více prken vytvoříte dojem, že je místnost větší než ve skutečnosti.

Úzká prkna s mnoha suky a různorodými barvami mohou způsobit, že velké místnosti budou působit stísněně, ale v menších místnostech dobře vyniknou. Úzká prkna, podobně jako krátká, způsobují, že místnost vypadá větší.

Široká prkna zase dodají vašemu interiéru luxusní vzhled. S širokými prkny se skvěle doplňují zvětralé designy.

Spoje…
Podlaha se spoji podél dlouhých stran dodá vaší místnosti směr. Při instalaci prken vertikálně vytvoříte hloubku, zatímco při horizontální pokládce bude místnost vypadat širší. Dáváte přednost tomu, aby byla prkna v místnosti výrazným prvkem? Pak je ideální volbou podlaha se čtyřmi spoji. Podlaha bez spojů je naopak vyrovnaná a neutrální, takže pozornost zaujme podlaha jako celek a ne jednotlivá prkna.

Nesmíte navíc zapomenout na efekt doplňků, jako jsou soklové lišty. Pokud jsou ve stejné barvě jako podlaha, přitahují více pozornosti k jejímu povrchu a zároveň ji opticky zvětší. Pokud dáváte přednost uhlazenějšímu vzhledu, pak je lepší zvolit natíratelné sokly Quick-Step a natřít je ve stejné barvě, jakou mají vaše stěny.

Ukázka položené vinylové podlahy v dětské herně. www.gadesign.cz
Ukázka položené vinylové podlahy v dětské herně. www.gadesign.cz
Do dětských pokojů dle mého názoru nepatří celoplošné koberce. Pokud opravdu chceme zateplit a změkčit velkou plochu podlahy, vyberme větší, ale kusový koberec. Dnes je nepřeberně široká nabídka. www.gadesign.cz
Do dětských pokojů dle mého názoru nepatří celoplošné koberce. Pokud opravdu chceme zateplit a změkčit velkou plochu podlahy, vyberme větší, ale kusový koberec. Dnes je nepřeberně široká nabídka. www.gadesign.cz

Pracujte s prostorem opravdu opatrně, ale nezapomeňte, že dotvoření prostoru samotnými dětmi je důležité až nezbytné!

Podobné články

Těhotenské obavy: Sauna, barvení vlasů, stres v těhotenství… Co s nimi?

Pokud čekáte své první miminko, určitě vás napadá spousta otázek, která s těhotenstvím souvisí. Na tom není nic neobvyklého, obavy jsou na místě. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejčastější, abyste mohla být klidnější. Celý článek

Eva: Po dětech netoužím, moje okolí mě nechápe. Já mám ale jasno

Každá žena chce dítě a ta, která říká, že po něm netouží, je divná. Tak přesně s takovými předsudky se setkává šestatřicetiletá Eva, když odpovídá na otázku, kdy konečně bude mít děti. Celý článek

Kolik hodin by měly spát děti a kolik spánku stačí dospělým?

Spánek a jeho kvalita ovlivňuje celý náš život. Díky němu může tělo odpočívat, dochází k regeneraci organismu, a navíc se během něj ukládají nové informace a vědomosti do mozku. Kolik hodin spánku je však tak akorát? Celý článek

Komentáře