Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak na podporu imunity dítěte a recepty

Datum přidání: 19. 10. 2015

Píše Michaela Weissová

Existuje několik jednoduchých tipů a receptů, které vaše děti mohou ochránit před škodlivými vlivy prostředí a posílit imunitní systém přírodní cestou.

Každá nemoc je nedílnou součástí vývoje imunitního systému. Mnozí pediatři dokonce považují šest až osm infekcí ročně u malých dětí za něco úplně normálního, bohužel.

Základem je kojení a zdravá strava

Americká pediatrická akademie doporučuje, je-li to jen trochu možné, aby vaše dítě dostávalo mateřské mléko aspoň jeden celý rok. Od 6. měsíce věku dítěte (nikoli od 4., jak se hrdě hlásá na dětských výživách) můžeme jeho zdraví ovlivnit především skladbou jídelníčku. Základ by měla tvořit syrová zelenina, ovoce, kvalitní obiloviny, klíčky, později saláty, celozrnné pečivo, luštěniny, tofu a tvaroh (kozí). Nesmíme zapomenout ani na rostlinné oleje – olivový, mandlový, sezamový, lněný, konopný. Naopak omezit bychom měli výrobky z nekysaného kravského mléka a nekvalitní maso a vůbec nepodávat uzeniny, průmyslově zpracované jídlo a polotovary.

Maso by měli děti jíst zhruba 3x týdně kvůli správnému vývoji mozku a svalů a to nejlépe v bio/domácí/farmářské kvalitě a nejlépe krůtí, králičí, kuřecí, mořské ryby, telecí a hovězí. Cukr se snažíme nahradit zdravějšími variantami jako například medem, sirupem z agáve, stévií, ječným, kukuřičným nebo rýžovým sladem nebo hroznovým cukrem.

Medová mrkev – posiluje organismus

Ingredience: 1 litr mrkvové šťávy (nejlépe čerstvě vymačkané nebo koupené v bio kvalitě) 250 g kvalitního medu (v případě alergie na včelí produkty lze nahradit sirupem z agáve, ječným či rýžovým sladem)

Postup: Všechny uvedené ingredience dobře promícháme, nalijeme do sklenice a skladujeme v chladnu. Dětem podáváme 2x denně 1 lžičku před jídlem po dobu 8 týdnů.

Tinktura z echinacey

Ingredience: 1 lžíci sušené echinacey nebo 2 lžíce čerstvé (květy, listy, kořeny) 3 dl 40% lihu

Postup: Echinaceu zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat, nesmíme zapomenout 2x denně protřepávat. Pak tinkturu přecedíme a nalijeme do skleněné lahve. Uskladníme v chladu a temnu. Děti od 2 do 5 let 2x denně 4 kapky tinktury do 1 dl vody. Děti od 5 do 8 let 2x denně 5 kapek tinktury do 1 dl vody.

Tinktura z hlívy, jak podávat rakytník a lněný olej, čajové směsi a další zajímavé recepty.

Aromaterapie

Všechny éterické oleje obsahují látky, které více nebo méně posilují obranyschopnost organismu, působí totiž antivirově a antibakteriálně. Pro tyto účely bych doporučila především silice z levandule, smrku, borovice, čajovníku (tea tree), myrty, tymiánu, eukalyptu. Při výběru éterických silic je nutné dávat pozor na kvalitu. Na etiketě lahvičky musí být vždy uvedeno, že je olej 100% přírodní. Pokud tam není uvedeno nic nebo například z 95% přírodní, nikdy takový olej nekupujeme, neboť zbylých 10% je syntetických, tedy dráždivých a velmi škodlivých pro organismus. S použitím aromaterapie u miminek opatrně, doporučuji poradit se s aromaterapeutem.

Návod na použití aromalampy

Do aromalampy nalijeme 2,5 lžíce čisté vody a přidáme tři až čtyři kapky vybraného éterického oleje. Potom zapálíme čajovou svíčku, postavíme na bezpečné místo a necháme provonět místnost. Použít můžete také různé difuzéry, které jsou zdravější variantou.

Zabraňte zchoulostivění

Přetopené místnosti, nedostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, přílišné oblékání – tři základní nešvary, které vedou u malých dětí ke zchoulostivění. Především tomuto „rozmazlení organismu“ bychom měli bezpodmínečně zabránit. Jak na to? Váš pokojový teploměr by neměl ukazovat vyšší hodnotu než 20–22 °C, přičemž nezapomínejte dostatečně větrat. Každý den (bez ohledu na počasí, pokud není extrémně nepříznivé) dopřejte dítěti alespoň 2–3 hodiny pobytu na čerstvém vzduchu. Oblečením samozřejmě chraňte dítě přiměřeně před chladem jak doma, tak venku, ale přemýšlejte, jak je co nejlépe přizpůsobit změně teplotních podmínek.

Další tipy, jak podpořit imunitu – solná jeskyně, homeopatika …

 

  • A nezapomínejte na odpočinek – dopřejte dítěti kvalitní spánek. Dítě může být často nemocné i proto, že má možná nedostatek kvalitního spánku.
  • Sportujte společně jako rodina. Přiměřená sportovní aktivita mobilizuje naše známé NK buňky. A teď pozor: aby si vaše dítě vytvořilo celoživotní návyk na sport, měli byste odmalička sportovat společně – být mu modelem člověka, který je hodný následování. Namísto „Jdi si hrát ven!“ je lepší „Pojďme se projet na kolech!“ anebo „Zabal si plavky, jdeme plavat!“  S dětmi můžete hrát fotbal, tenis, kopat anebo si házet míčem, frisbee, bumerang… Můžete chodit na túry anebo cvičit v lese.
  • Nepřehánějte čistotu, ale samozřejmě ani špínu. Naučte děti, aby si umývali ruce – teplou vodou a mýdlem!
  • Chraňte dítě před pasivním kouřením. Pasivní kouření je pro děti o hodně horší než pro dospělé (škodí samozřejmě i dospělým), protože dítě dýchá rychleji a tak inhaluje za minutu více kouře, má menší detoxikační kapacitu organizmu = toxiny se odbourávají pomaleji = jsou pro dítě toxičtější, jeho plíce a dýchací cesty ještě nemají kompletně vyvinutou sebeobranu, jsou o hodně křehčí a zranitelnější.
  • Mazlete se s dětmi, hlaďte je a pusinkujte. A to nejlépe ihned po narození a co nejčastěji. Intimní fyzický kontakt má velký význam pro harmonizaci imunitního systému matky i dítěte. Láskyplné prostředí je nejlepší cestou nejen k silné imunitě, ale hlavně k silným a láskyplným vztahům.

Z knihy Igora Bukovského Návod na prežitie pre bejby. Vydala Ambulancia klinickej výživy (AKV). Magazín zdraví, Babyweb

Mohlo by vás zajímat:

Podobné články

Suché a sekundární utopení představuje strašáka nejen v létě

V letních měsících hrozí větší riziko utonutí, koupeme se v přírodě, bazénech a koupalištích. Stejně tak nám ale při koupání hrozí riziko suchého a sekundárního utopení. Už jste o nich slyšeli? Možná budete překvapeni, jak „snadné“ je, je potkat. Celý článek

Letní dobrodružství se stavebnicemi LEGO®

Prázdniny, ty opravdové a chtěné, jsou tu. Ať už se chystáte objevovat krásy Česka nebo vyrazíte na chatu, hodí se mít v záloze plán, jak zabavit děti na dlouhých cestách nebo v deštivých dnech. Využijte společně strávené chvíle ke hře... Celý článek

Tatínkové si hrají s Barbie. Společná hra s dcerou pomáhá budovat její sebevědomí

Svět plný úžasných možností, v němž každá malá holčička může sáhnout po hvězdách. Takový by měl být, a díky kampani Tatínkové si hrají s Barbie společnosti Mattel k němu máme o kousek blíž. Celý článek

Komentáře