Jak najít společnou řeč ve výchově dětí

Datum přidání: 4. 2. 2019

Hádky mezi partnery vznikají z mnoha příčin. Konflikt vzniká nejčastěji v oblasti péče o domácnost a finančního chodu rodiny. Nezanedbatelné množství hádek ovšem vzniká i tehdy, když se manželé neshodnou na výchově dětí.

Už do manželství přichází každý z páru se zkušenostmi z vlastního dětství, na základě, kterých má určitou představu o výchově zase svých dětí, což může velmi rychle vést ke kolizi. Zatímco jeden z partnerů je ve výchově přísnější a důslednější, druhý rychleji povolí a dětem dopřeje – tohle je snad nejčastější příčina všech sporů ve výchově. Co se s tím dá dělat, aby si oba partneři uchovali před dětmi rodičovskou autoritu a zároveň nikdo výrazněji neustupoval tomu druhému?

Prvním krokem k úspěchu je vzájemná komunikace

Partneři by měli mezi sebou hovořit o tom, jak chtějí s dětmi jednat, k čemu je chtějí vést, jaké z nich chtějí vychovat jedince a čeho se naopak bojí. Pokud budete spolu na toto téma mluvit, dost možná otevřete jeden druhému oči, proč jste se v té a té situaci zachovali tak a tak. Řekněte druhému, co vám na jeho výchovných postupech vadí a zároveň nezapomeňte zmínit, s čím se ztotožňujete. Stokrát lepší cestou je probrat vaše odlišné výchovné postupy v klidu a o samotě než v hádce před dětmi.

Je samozřejmé, že jeden z partnerů tráví s dětmi více času, většinou je to matka, která zůstává s menšími dětmi v domácnosti a zároveň je více k dispozici starším dětem. Na tom samo o sobě není nic špatného, ale konflikty díky tomu vznikat mohou. Otcové mají často zvlášť u malých dětí pocit, že jim matky všechno povolí, nejsou v jednání důsledné, nicméně sami nemají dostatečnou představu o tom, jak takhle malé děti jednají a co všechno jsou vůbec schopny pochopit a zvládnout právě z toho důvodu, že s nimi netráví tolik času. Nechte na svém partnerovi situace, které obvykle řešíte vy. Ne proto, abyste mu jeho výtky vůči vám dali ,,sežrat”, ale právě proto, aby si sám zkusil situaci vyřešit. Tím, že mu dáte prostor a zároveň zodpovědnost k jeho vlastnímu jednání možná velmi rychle dojde k tomu, že jeho původní nároky nebyly reálné.

Anketa

Respektuje vaše rozhodnutí partner (tatínek)?

ano
70% hlasů
ne
30% hlasů

Maminka a tatínek jsou dvě odlišné bytosti

Že se neshodujete s výchovnými postupy partnera ještě neznamená, že je něco opravdu špatně. Dejte si však pozor, aby v tom děti neměly guláš nebo toho dokonce nezačaly zneužívat. Velmi rychle totiž vycítí, za kým jít, pokud něco provedou nebo naopak potřebují něco, s čím by mohl mít druhý z rodičů problém. Pokud vy sami vycítíte, že za vámi dítě přišlo se spornou věcí, nerozhodujte o tom za zády partnera nebo dokonce proti jeho vůli. Dítěti raději na rovinu řekněte, že se o tom s partnerem budete muset poradit. Jako rodiče byste měli táhnout za jeden provaz co to jde.

Je dost možné, že v rámci společné výchovy dětí musí každý z partnerů někdy ustoupit ve svých požadavcích, snažte se tyto své ústupky brát pro dobro dětí a nikdy v sobě neduste zlost nad partnerovým jednáním. Buďte si s partnerem vzájemnou oporou a nesnažte se jeden druhého před dětmi shazovat s cílem být oblíbenější než ten druhý. Taková cesta vede velmi často k rozvodu a dětem jedině škodí. Naopak si vzájemně naslouchejte, podporujte se a buďte k sobě upřímní, aby vztahy ve vaší rodině, mezi vámi i dětmi byly zdravé a pohodové.

Podobné články

Nošení dětí už dávno není záležitostí alternativních divoženek. Co je dobré vědět

Nošení dětí, ať už v šátku, nosítku nebo třeba v krosně se pro své nesporné výhody rozšířilo mezi maminky po celém světě a pokud byste se i vy ráda pustila do nosícího dobrodružství, pak je pro vás tento článek jako stvořený. Probereme si základní informace. Celý článek

Dovolená v těhotenství bez obav

Těhotenství je jedinečným obdobím v životě každé ženy a každá z nás ho prožívá úplně jinak. Zatímco pro některé neznamená téměř žádná omezení, jiné toho můžou dost vytrpět. Ať už jste v kterékoliv fázi radostného očekávání, léto přímo vybízí k dovolené, Celý článek

Proč se dnešní děti vychloubají? Můžeme za to my, rodiče?

Snažíte se děti vést ke skromnosti a pokoře a možná si do určitého věku myslíte, že se vám to i daří. Potom ale přijde situace, kdy se nestačíte divit. Váš potomek se chlubí a povyšuje se nad ostatními kamarády. Jak je to možné? Copak jste ho nevedli k tomu... Celý článek

Komentáře