Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak nenásilně posílit imunitu a zvýšit tak obranyschopnost celého organismu

Datum přidání: 29. 11. 2017

V podzimním období trápí děti, ale i dospělé zmiňovaná rýma, chřipka nebo angína nejčastěji z toho důvodu, že se zvýší rozpětí mezi teplotami, ve kterých se pohybujeme. V praxi to znamená, že z vyhřátého bytu vcházíme do studené ulice, po ní opět do klimatizovaného auta a následně zase ven, kde fouká nebo prší. O ranních mlhách a prvních mrazících ani nemluvě. Je proto třeba posilovat imunitu, tedy obranyschopnost organismu tak, aby byl odolnější a méně náchylný k onemocněním různého typu. Jednou z možností, jak toho docílit, je návštěva solných jeskyní.

Solné jeskyně

Pokud je ve vašem okolí nějaká solná jeskyně nově vybudovaná, možná si říkáte, na jaké bázi to vlastně celé funguje. Jedná se v podstatě o několik tun soli a v nich postavené jakési iglú uvnitř místnosti. Že je solná jeskyně opravdu dobrá poznáte jednoduše, a to podle vzduchu. Pokud je rozdíl mezi šatnou a vnitřkem jeskyně téměř neznatelný, je něco špatně. Správně by vás totiž při vstupu do jeskyně měla síla vzduchu laicky řečeno – praštit do nosu.

Sůl obsažená ve vzduchu solné jeskyně uvolňuje zanícené dutiny tím, že zklidňuje zduřelé sliznice, kterými jsou průchody do dutin ucpané. Děti se zastydlou rýmou (tzv. sinusitida), které navštěvují solnou jeskyni, vycházejí po 3/4 hodině s tekoucí nudlí u nosu, díky uvolnění průchodnosti dýchacích cest.  Sůl obsažená ve vzduchu solné jeskyně také pomáhá na ekzémy a astma.

Proč doporučují lékaři nemocným s kožním onemocněním, plicním onemocněním, alergikům, astmatikům atd. pobyt u moře? Je to proto, že je mořský vzduch nasycený solí a minerály, které při koupeli v moři ulpívají také na kůži. Zároveň se však obecně všem nemocným nedoporučuje pobyt na ostrém slunci, proto jsou právě solné jeskyně ideálním řešením.

Právě kvůli zmiňované teplotě, která se v solných jeskyních pohybuje okolo 25°C je pobyt v jeskyni vhodný i pro těhotné ženy, stejně tak pro matky s dětmi již od dvou měsíců. Díky speciální cirkulaci vzduchu a jeho čištění, je vzduch vždy čistý a zbavený všech bakterií.

Zeptat svého lékaře by se měli nemocní s nadměrnou funkcí štítné žlázy, kterým by mohl vadit vyšší obsah jódu v soli a tím i ve vzduchu v solné jeskyni. Těm, kteří mají nedostatečnou funkci štítné žlázy, by naopak pobyt v solné jeskyni měl pomoci.

Sauny

Další z možností, jak posílit imunitu dětí je návštěva sauny. Především u dětí, které bývají již v útlém věku často nemocné, je saunování vhodné k vytváření obranyschopnosti organismu. Saunování může působit i jako tzv. protichřipková prevence a celkově pomáhá k utužování organismu.

Před vstupem dítě osprchujeme vlažnou vodou a to od dolních končetin směrem k hlavě. Dalším krokem je samotný pobyt v sauně, kde kontrolujeme reakce dítěte na horký vzduch. Následné ochlazování probíhá pod sprchou vlažnou vodou, hlava se vynechává, z důvodu větší citlivosti na teplotní změny než u dospělých. Po celkovém ukončení saunového procesu nezapomeňte doplnit tekutiny, které podle potřeb doplňujete i během procedury. Nezapomeňte dát dítěti dostatečný čas na teplotní adaptaci, a to zvláště v zimních měsících. V případě, že se rozhodnete vyzkoušet saunu s dětmi, je vhodné zkonzultovat návštěvu s ošetřujícím dětským lékařem.

Více si můžete přečíst v našem článku - Saunování dětí.

Pravidelné návštěvy bazénu

Na pobyt v bazénu se názory liší, zvláště pokud je voda v bazénu chlorovaná. Chlor totiž naleptává sliznici, a tak jsou děti náchylnější k onemocnění. Lepší je tedy bazén s nechlorovanou vodou. Nicméně plavání jako takové imunitu a obranyschopnost rozhodně posiluje.

Ke zdravému dítěti tak vedou různé cesty, počínaje pestrou stravou zahrnující vyvážený podíl vitaminů, přes pravidelné aktivity a sportování až po návštěvy saun a solných jeskyní.

Cokoliv však budete podnikat směrem k vytouženému pevnému zdraví, nezapomeňte se o tom poradit se svým pediatrem, který má o vašem dítěti odborný přehled a spadá do jeho kompetencí poradit vám v případě otázek ohledně zdraví dítěte.

Podobné články

Vyrobte si doma dezinfekční gel na ruce

Díky koronaviru je nejen nedostatek roušek a respirátorů, ale také desinfekčních prostředků. A jak už to většinou bývá, co nelze sehnat v obchodě, snažíme se vyrobit svépomocí. Je to možné i v případě zmiňovaného dezinfekčního gelu k mytí rukou. Celý článek

Píše Michaela Kocourková

Jak může nemoc ovlivnit vaši výplatu?

Chřipkových epidemií, viróz a dalších chronických nachlazení je v tomto období hodně. K těmto onemocněním jsou nejvíce náchylné děti předškolního a školního věku, které navštěvují školská zařízení a jsou každý den ve větším kolektivu jedinců. Celý článek

Angína nebo chřipka? Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy vyrazit k lékaři?

Pokud jsme nachlazení, většinou říkáme, že máme chřipku, což může být dost zavádějící. Stejně tak se liší léčba i projevy u angíny. Jak ji poznáme a proč se obě onemocnění nevyplatí podceňovat? Celý článek

Komentáře

AH Anička Hrachová napsal(a)

Solné jeskyňky jsou na dětskou imunitu bezvadné! nemůžu než vynachválit. Chodíme s dětmi celou zimu, kromě toho doplňujeme vitamíny a držíme se relativně zdraví. Vitamin C jim dávám ve formě marťánků (myslím imunoforte) nebo taky šťávy z citrusů.