Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak obléct na podzim miminko do kočárku či nosítka, aby mu bylo příjemně?

Datum přidání: 7. 9. 2020

Nikomu z nás, ani nejmenším dětem, není příjemné, pokud se cítíme v oblečení nepohodlně, je nám zima nebo teplo, někde něco škrtí… Nejmenší děti své nepohodlí dávají najevo „jen“ pláčem. Aby nebyl důvod k slzám právě kvůli oblečení, je dobré vědět, co dětem do kočárku či nosítka obléknout.

Základní pravidlo u oblékání dětí

Obecně platí, že by měly mít děti o jednu až dvě vrstvy více než my dospělí. Na podzim je vhodné volit pohodlné hřejivé mikiny, svetříky a na ně dětem obléknout slabší kombinézu.

Co se týče kombinéz, můžete vybírat z mnoha materiálů i způsobů zapínání. Výborné jsou i kombinézky, které mají kapuci. Miminku můžeme dát tenčí čepičku a hlavičku ještě vsunout do kapucky. Kombinézu s kapucí ale nepoužívejte, pokud miminko nesnese kapuci na hlavičce. Ponecháte-li ji totiž pod miminkem, mohla by jej na zádech nepříjemně tlačit.

Velmi pohodlným řešením je i vak do kočárku. Nejde o zimní fusak, ale o tenčí pytel, např. bavlněný s mírnou výstelkou, do něhož dítko jednoduše zapnete. Vak zajistí teplo i pod miminkem a v případě, že bude chladno, můžete jej ještě překrýt dekou.

V teple ručičky i nožičky

Na podzim oblékejte přízové palcové rukavičky a na chodidla capáčky. Pod capáčky obléknete dítku ponožky nebo punčošky a namísto obuvi zvolíte právě capáčky. Ty mohou být opět z různých materiálů podle toho, jak teplé mají být. K dostání jsou capáčky z ovčího rouna, kožené, bavlněné, semišové, pletené… nabídka je skutečně bohatá.

Co se týče čepičky, je lepší volit příjemnou a jemnou přízi, bavlnu, bambusové vlákno a podobně. Hrubá struktura čepičky by mohla miminko tlačit, zvláště, když v kočárku usne a bude dlouho v jedné poloze.

Miminko v nosítku

Jestliže chcete miminko nosit v šátku nebo nosítku, oblečení by mělo být trochu jiné než do kočárku. V šátku miminko hřejete celé, je chráněno, často vykukuje ven jen hlavička, na níž je čepička. Dětem do šátku stačí dlouho dvě vrstvy oblečení, třetí vrstvu přidáváme až s příchodem většího chladu. Záleží ale také na gramáži šátku. Ty hutnější hřejí mnohem víc než řidší.

Chcete-li nosit dítko v nosítku, i tady je tělíčko zahříváno vámi a nosítkem. V teple ale musí být ruce a nožky, které „koukají“ ven. Je ideální mít punčošky nebo legínky bez šlapek, aby dítko netáhly, když je v poloze sedící a objímající vás nožkami po bocích. Na ně oblékáme teplejší kalhoty, nebo tepláčky, příp. teplé zimní kalhoty. Chcete-li nosit miminko i v zimě, kombinéza by měla být o číslo větší než velikost, jakou právě vaše miminko nosí. Opět tak předejdete škrcení dítka oblečením. A taky docílíte zdravý posed ratolesti v nosítku, kdy musí být nožky se zadečkem do tvaru písmena „M“.

I v nosítku je důležité mít teplé capáčky. Tady je potřeba mít teplou variantu, tenké capáčky miminku nepostačí. Praktické jsou i návleky na nožky, které mohou být pletené, fleecové a podobně v různé délce. Miminku mohou krýt lýtka, nebo sahat výš nad kolena.

Do nosítek i šátků se všeobecně hodně doporučuje bambusové oblečení, které skvěle odvádí pot, miminkům je příjemné, snadno se udržuje, rychle schne…

Podobné články

Plazení, lezení, otáčení okolo své osy: Kdy to děti zvládají a pár tipů, jak je v jejich snažení podpořit

Aby se děti mohly správně vyvíjet a měly naučené správné pohybové vzorce, je důležité s nimi správně manipulovat. Jak na to, vám ve videu ukáže lektorka a zakladatelka Babyogy Lenka Gajdoštíková. Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak rozpoznat opožděný vývoj řeči

V předchozích článcích na téma logopedie jsme se seznámili s různými vadami řeči. Dnes se budeme věnovat tématu opožděného vývoje řeči. Jedná se o velmi rozšířenou vadu řeči. Počet dětí s tímto problémem prudce narůstá. Proč je tomu tak? Celý článek

Boty na cvičení nebo do bazénu? Slipstop capáčky i pro školáčky

Školní rok je již v plném proudu a s ním začínají i různé kroužky, kam děti chodí, aby na chvíli odložily tablety a jiné technické vymoženosti. Gymnastika, judo, plavání, … Na vše je třeba výbava, legíny, plavky, dres a boty. Celý článek

Komentáře