Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak odstranit dítěti klíště? Raději viklat, než točit

Datum přidání: 10. 7. 2019

Do lesa vyrážíte zásadně v dlouhém oblečení, a ještě před odchodem se nastříkáte repelentem a nezapomenete na vysoké boty a čepici. I když se snažíte chránit sebe i děti před klíšťaty sebevíc, ne vždy se to podaří. Co tedy dělat, když objevíte přisáté klíště? Jak jej správně odstranit?

Většina z nás se před výletem do lesa chrání, ovšem je třeba si uvědomit, že na klíšťata můžeme narazit i doma na zahradě nebo při procházce parkem. „Těsně před začátkem prázdnin mi volala paní učitelka ze školky, že si všimla, že má syn v pupíku klíště, ale že si ho netroufne vytáhnout,“ říká maminka Markéta, která přiznala, že si sama na odstranění klíštěte netroufla a raději zašla se synem do nemocnice.

„Měli jsme těsně před dovolenou a měla jsem strach, abych ho špatně neodstranila, tak jsem raději zašla do nemocnice na dětské oddělení. Tam byli moc milí a uklidnili mě, že jsou na to zvyklí a rozhodně prý nejsem výjimkou. Sestřička synovi nejprve očistila pupík a pak ho klasickou pinzetou vyviklala,“ dodává maminka tříletého Matyáše, který klíště „chytil“ na zahradě ve školce.

Je ale jasné, že s každým klíštětem nepoletíte hned do nemocnice, proto je dobré vědět, jak správně na to.

Klíšťata a domácí repelent

A když očkování není? Existují věci, které mohou ochránit i bez očkování, tedy alespoň částečně nebo chrání než vakcína začne fungovat, tedy po druhém přeočkování (dva týdny po prvním).

Klíště vytáhněte co nejdříve

Pokud objevíte klíště, tak je důležité se jej co nejrychleji zbavit. Čím déle klíště saje krev, tím je větší pravděpodobnost, že do oběhu předá nebezpečnou infekci. K vyjmutí potřebujete dezinfekční prostředek a vhodnou pinzetu. Ideální je taková, která není špičatá. V lékárně již seženete speciální pinzety na klíšťata nebo tzv. háčky.

Okolí vpichu a klíště potřete nebo postříkejte dezinfekcí. Pomocí pinzety uchopte tělo klíštěte a kývavým pohybem se snažte klíště vyviklat. Jakmile se vám to podaří, ošetřete znova místo vpichu dezinfekcí a klíštěte se zbavte. Můžete ho spálit nebo spláchnout do záchodu. Dříve se říkalo, že nejlepší je klíště potřít nejprve olejem nebo mastí a pak ho vykroutit proti směru hodinových ručiček. Ovšem nové studie ukázaly, že klíště před svou smrtí udušením (při pomazání) do rány vypustí toxické látky a kroutivý pohyb zase může způsobit utržení části klíštěte místo toho, aby se odstranilo celé. Dnes se tedy radí jedno: Raději viklat než točit.

Očkování jen proti encefalitidě

Jedním z onemocnění, kterým se můžete nakazit od infikovaného klíštěte, je klíšťová encefalitida. Jedinou prevencí proti této nemoci je očkování. Ve vyšším počtu se ovšem u nás objevuje lymská borelióza, proti které prevence ve formě očkování neexistuje. Na webu kliste.cz také najdete mapu infikovaných klíšťat v České republice. Mapy zobrazují procenta pozitivních klíšťat ze všech klíšťat testovaných na boreliózu, klíšťovou encefalitidu a ehrlichiózu.

Při odstraňování klíštěte je dobré mít nasazené chirurgické rukavice, které můžete mít jako součást domácí lékárničky. I když se říká, že klíště, které je včas odstraněno, nás nijak neohrožuje, nespoléhejte na to. Místo přisátí raději sledujte následující tři týdny. Malá červená skvrnka je normální, ovšem v případě, že se začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, neotálejte a vyhledejte lékaře.

Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infikováno, můžete ho vložit do pytlíku a odnést do specializované laboratoře k rozboru. Dnes existují i domácí testy, díky kterým můžete zjistit, zda přisáté klíště bylo nakaženo borélií.

Podobné články

Jak posílit imunitu u dětí: Zpomalte, dopřejte jim dobré jídlo a kvalitní spánek

S nastupujícím podzimem nás začínají trápit nejrůznější zdravotní neduhy, u dětí je to nejčastěji nachlazení. Ze statistik vyplývá, že to děti potrápí v průměru nejméně šestkrát do roka. To je docela vysoké číslo, co říkáte? Celý článek

Kolik hodin by měly spát děti a kolik spánku stačí dospělým?

Spánek a jeho kvalita ovlivňuje celý náš život. Díky němu může tělo odpočívat, dochází k regeneraci organismu, a navíc se během něj ukládají nové informace a vědomosti do mozku. Kolik hodin spánku je však tak akorát? Celý článek

Zůstala vašim dětem po úrazu jizva? Zkuste babské rady, třeba sádlo

Ne nadarmo se říká, že období prázdnin patří k rizikovým obdobím, kdy se stává dětem (a nejen jim) nejvíce úrazů. Pokud i vašemu potomkovi zůstala na divokou jízdu na kole nebo nepovedený skok do vody památka ve formě jizvy, určitě budete řešit,... Celý článek

Komentáře