Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak odstranit dítěti klíště? Raději viklat, než točit

Datum přidání: 10. 7. 2019

Do lesa vyrážíte zásadně v dlouhém oblečení, a ještě před odchodem se nastříkáte repelentem a nezapomenete na vysoké boty a čepici. I když se snažíte chránit sebe i děti před klíšťaty sebevíc, ne vždy se to podaří. Co tedy dělat, když objevíte přisáté klíště? Jak jej správně odstranit?

Většina z nás se před výletem do lesa chrání, ovšem je třeba si uvědomit, že na klíšťata můžeme narazit i doma na zahradě nebo při procházce parkem. „Těsně před začátkem prázdnin mi volala paní učitelka ze školky, že si všimla, že má syn v pupíku klíště, ale že si ho netroufne vytáhnout,“ říká maminka Markéta, která přiznala, že si sama na odstranění klíštěte netroufla a raději zašla se synem do nemocnice.

„Měli jsme těsně před dovolenou a měla jsem strach, abych ho špatně neodstranila, tak jsem raději zašla do nemocnice na dětské oddělení. Tam byli moc milí a uklidnili mě, že jsou na to zvyklí a rozhodně prý nejsem výjimkou. Sestřička synovi nejprve očistila pupík a pak ho klasickou pinzetou vyviklala,“ dodává maminka tříletého Matyáše, který klíště „chytil“ na zahradě ve školce.

Je ale jasné, že s každým klíštětem nepoletíte hned do nemocnice, proto je dobré vědět, jak správně na to.

Klíšťata a domácí repelent

A když očkování není? Existují věci, které mohou ochránit i bez očkování, tedy alespoň částečně nebo chrání než vakcína začne fungovat, tedy po druhém přeočkování (dva týdny po prvním).

Klíště vytáhněte co nejdříve

Pokud objevíte klíště, tak je důležité se jej co nejrychleji zbavit. Čím déle klíště saje krev, tím je větší pravděpodobnost, že do oběhu předá nebezpečnou infekci. K vyjmutí potřebujete dezinfekční prostředek a vhodnou pinzetu. Ideální je taková, která není špičatá. V lékárně již seženete speciální pinzety na klíšťata nebo tzv. háčky.

Okolí vpichu a klíště potřete nebo postříkejte dezinfekcí. Pomocí pinzety uchopte tělo klíštěte a kývavým pohybem se snažte klíště vyviklat. Jakmile se vám to podaří, ošetřete znova místo vpichu dezinfekcí a klíštěte se zbavte. Můžete ho spálit nebo spláchnout do záchodu. Dříve se říkalo, že nejlepší je klíště potřít nejprve olejem nebo mastí a pak ho vykroutit proti směru hodinových ručiček. Ovšem nové studie ukázaly, že klíště před svou smrtí udušením (při pomazání) do rány vypustí toxické látky a kroutivý pohyb zase může způsobit utržení části klíštěte místo toho, aby se odstranilo celé. Dnes se tedy radí jedno: Raději viklat než točit.

Očkování jen proti encefalitidě

Jedním z onemocnění, kterým se můžete nakazit od infikovaného klíštěte, je klíšťová encefalitida. Jedinou prevencí proti této nemoci je očkování. Ve vyšším počtu se ovšem u nás objevuje lymská borelióza, proti které prevence ve formě očkování neexistuje. Na webu kliste.cz také najdete mapu infikovaných klíšťat v České republice. Mapy zobrazují procenta pozitivních klíšťat ze všech klíšťat testovaných na boreliózu, klíšťovou encefalitidu a ehrlichiózu.

Při odstraňování klíštěte je dobré mít nasazené chirurgické rukavice, které můžete mít jako součást domácí lékárničky. I když se říká, že klíště, které je včas odstraněno, nás nijak neohrožuje, nespoléhejte na to. Místo přisátí raději sledujte následující tři týdny. Malá červená skvrnka je normální, ovšem v případě, že se začne zvětšovat nebo uprostřed vybledne, neotálejte a vyhledejte lékaře.

Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infikováno, můžete ho vložit do pytlíku a odnést do specializované laboratoře k rozboru. Dnes existují i domácí testy, díky kterým můžete zjistit, zda přisáté klíště bylo nakaženo borélií.

Podobné články

Očkováním proti klíšťové encefalitidě

Už koncem února a začátkem března jsme mohli pozorovat, že klíšťata začínají být aktivní. Teď v teplých měsících již mají klíšťata doslova zelenou, a protože nás mohou nakazit klíšťovou encefalitidou, je vhodné se před ní chránit očkováním. Celý článek

Moluska – kožní onemocnění, které může potrápit děti i dospělé

Jistě znáte mnohá kožní onemocnění, která jsou vysoce nakažlivá, a pokud se u nás objeví, dá práci se jich zbavit. Vedle bradavic, kuřích ok a jiných, se můžeme setkat i s onemocněním zvaným moluska. Jde o vysoce nakažlivé kožní onemocnění... Celý článek

Jak se starat o intimní partie miminek? Není potřeba se červenat

Péče o intimní partie miminek je důležitá. Již od narození je třeba vědět, jaká je správná péče. Poradíme vám, jak se vyvarovat hlavním mýtům, které okolo tohoto tématu kolují. Celý článek

Komentáře