Jak podpořit kreativitu dětí

Datum přidání: 17. 3. 2019

Kreativní myšlení je žádaným „artefaktem“ u dospělých v mnoha profesích. Někdo jej má, někdo téměř vůbec. I když nelze dělat zázraky, u většiny z nás se dá kreativní myšlení podpořit. Ideální však je, když se na zlepšení kreativity podílí již rodiče v dětství jedince. Do dospělosti pak vplouvá s velkou výhodou před ostatními.

I malé děti jsou kreativní

Znáte vtip o chlapečkovi, který nakreslí tatínkovi fialové vlasy? Paní učitelka jej napomene, protože tatínek přece určitě nemá takovou barvu vlasů. Chlapeček odpoví, že neměl plešatou pastelku. Děti dovedou najít různá řešení různých situací, dovedou znázornit své představy do obrázků, jejich fantazie pracuje a pokud je nebudeme brzdit, jejich kreativní myšlení bude růst.

I malé děti můžete podpořit v kreativitě. Stačí pořídit jim např. stavebnice. Ukažte jim, co se dá ze stavebnice postavit, složit a veďte je k tomu, aby i ony zkusily vytvořit něco po svém pro vás.

Další možností jsou pastelky, barvy. Kreslení a malování skvěle rozvíjí kreativitu. To, co byste si nedokázali ve snu představit dovedou děti namalovat. Mnohdy budete žasnout nad do detailů propracovaných maličkostech nestvůry, domečku pro panenky, auta… Děti nenapomínejte, co a jak nemůže ve skutečnosti být. Tím by kreativita syna či dcery mohla dostat nepříjemně „na frak“ a dítko by se mohlo kreslení svých fantazií, nápadů bránit.

Kreativita na počkání

Větší děti můžete značně podpořit v kreativitě tím, že se budete aktivně zajímat o jejich nápady a příp. jim je pomáhali realizovat. Děti se rády zapojují do ledasčeho, co náleží běžně dospělým. Nechte si poradit se zařizováním kuchyně, ptejte se, co by jak udělaly. Chtějte pomoct s food designem obědu, který jste uvařili. Nechte je vybrat kvítko v květináči na chodbu, nebo je v květinářství nechte vybrat květy do kytice pro babičku, která má narozeniny. Důvěřujte jim.

Dopřejte jim možnost pracovat s aplikacemi, které je zdokonalí v tom, co je baví. Např. ti, kdo rádi fotí uvítají aplikaci na úpravu fotek, aplikaci umožňující navrhovat zahrady... Zajímavé jsou i hry, které rozvíjí fantazii, např. kreslení, stavění budov, strojů, vymýšlení účesů – to vše dle vlastních nápadů, představ.

Pořady pro děti, kroužky

Dobré je sledovat nebo se přímo zapojovat do činností, které přináší poznání. Je mnoho pořadů, které dětem ukáží možnosti ručních prací, mnohé kolem pokusů, chemie, vytváření dekorací… V kroužcích ve škole i mimo ni mohou to, co je zajímá rozvíjet a v dospělosti, budou-li chtít a budou-li dobří se z nich mohou stát výborní návrháři, architekti, kadeřníci, stavitelé…

Na nás je, abychom představivost dětí nikdy neshazovali. Mezi úspěšnými lidmi je většina takových, kterým rodiče pomáhali, podporovali je, nezrazovali je z jejich přesvědčení a snahy jít si za svým cílem. Samozřejmě to ale neznamená, že byste dítku měli „mazat med kolem pusy“.

Pomozte i vy dětem být kreativní a v budoucnu úspěšní nejen ve své práci, ale i soukromém životě.

Podobné články

Vojtova metoda: Zvládněte to i bez slziček

Možná jste o Vojtově metodě slyšeli již dříve, nebo poprvé v ordinaci dětského lékaře, který vašemu dítěti právě napsal žádanku na fyzioterapii. Hlavně nepropadejte panice, účinnost tohoto cvičení je totiž nesporné. Celý článek

Video: Dvojčata nebo děti blízko od sebe: Máte čas si vypít kafe?

Sotva jste porodila a už jste znovu těhotná? Nebo jste se těšila na první dítě a zjistila jste, že se budete radovat hned dvakrát a čekáte dvojčata? Co je snazší – mít dvojčata nebo děti blízko u sebe? A jak jejich výchovu zvládnout, a přitom mít čas si v klid Celý článek

Objevte nové Pampers Premium Care: tu nejjemnější péči pro vaše miminko

Jste to vy, komu vaše dětátko od začátku důvěřuje nejvíc. Dejte mu proto plenku, které můžete důvěřovat nejvíc vy – nové Pampers Premium Care jsou doposud nejhebčí plenky od Pampers pro až 12 hodin sucha, aby se vaše miminko cítilo v bezpečí a pohodlí. Celý článek

Komentáře