Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak pomoci dítěti s nácvikem správné výslovnosti - hláska L

Datum přidání: 4. 8. 2017
Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Správná výslovnost hlásky L a TDN je velmi důležitá pro vznik správné výslovnosti hlásky R. Hlásky TDN i L by mělo dítě umět vyslovovat správě od tří let. Pokud tomu tak je, během 5-7 roku věku z těchto hlásek spontánně vznikne hláska R. Do té doby je v pořádku, když dítě používá hlásku L místo hlásky R. Řeč potom zní takto: “Doblé láno místo Dobré ráno., Lyba plave v lybníku místo Ryba plave v rybníku”. Tento způsob výslovnosti je vývojově zcela správný.

Naopak je problém, když dítě hlásku L nevysloví vůbec a nebo ji nahrazuje hláskou V nebo U. (“Vabuť pvave ve vodě. Uampa svítí, apod.”). Nejčastější chybou je výslovnost hlásky takzvaně na spodině ústní. To znamená, že dítě neumí zvednou celý jazyk a opřít špičku jazyka za horní zuby. Hlásu L tím pádem netvoří na horním patře, ale jazyk zůstává ležet v ústech a vůbec se nezvedá. Pro správný nácvik hlásky L je nejdůležitější dobrá ohebnost jazyka. Především schopnost otevřít ústa a opřít špičku jazyka za horní zuby. Když chceme cvičit hlásku L, je potřeba nejdříve připravit mluvidla.

Jak podpořit vznik hlásky L

  • otevřeme ústa, olizujeme jazykem rty dokola, na obě strany
  • otevřeme ústa, olizujeme špičkou jazyka dolní ret (houpeme jazýčk jako na houpačce)
  • otevřeme ústa, olizujeme špičkou jazyka horní ret (jako stěrače v autě)
  • zavřeme ústa, jazýček dělá boule do tváří (jako, když máme bonbón)
  • opička - zavřeme ústa, vstrčíme jazyk dolů mezi zuby a dolní ret (totéž nahoru)
  • koníček - klapeme jazýčkem, jako když jede koník
  • čertík - napodobujeme pohyb jazykem, jako když blekotá čert (jazyk by měl směřovat nahoru)
  • cvičíme výdrž opřeného jazyka za horními zuby - jazyk musí být rovný, nesmí se kroutit
  • cvičíme výdrž opřeného jazyka za horními zuby - dítě drží jazyk za horními zuby, my počítáme do pěti, potom do deseti a více. Čím déle dítě jazyk udrží, tím lépe.

Když se Vám vůbec nedaří doma jazyk rozcvičit, je nutné zajít pro radu na logopedii. Logoped Vám názorně ukáže, co a jak je potřeba pravidelně cvičit. Může také doporučit masáže jazyka, nebo tzv. Myofunkční terapii. Tato cvičení je potřeba vždy provádět s pomocí odborníka.

Ohebnost a výslovnost

Když je jazyk dostatečně ohebný, můžeme zkoušet nácvik hlásky L. První nejdůležitější krok je, aby dítě otevřelo ústa a opřelo jazyk za horní zuby. V této poloze zkoušíme vytvořit dlouhy zvuk LLLLL a až potom plácnout jazýčkem dolů. Když se toto podaří, ozve se hláska L. Stejným způsobem se cvičí slabiky LLLLA, LLLLE, LLLLI, LLLLLO, LLLLU. Když dítě umí slabiky, můžeme cvičit slovíčka s hláskou L na začátku slov. LLLLAMPA, LLLLES, LLLLIST, LLLLOĎ, LLLLUK.

Když se daří hláska L vyslovit správně, je možné přecházet ke slovům, ve kterých je L uprostřed a na konci slov. Pro každé dítě může být nácvik různě obtížný, proto je dobré “nedřít” a nesnažit se zbytečně. Když se při cvičení objeví chyby, které laik nepozná, může se dítě naučit výslovnost špatně. Proto doporučujeme raději docházet na logopedii a cvičit s pomocí logopeda. 

Pouhé opravování a opakování slov nebo říkanek, aniž by dítě vědělo, jak má hlásku správně vytvořit, nefunguje. Pokud se Vám nebude dařit rozcvičit pusinka a hláska L se Vám doma nepodaří, doporučujeme využít péči logopeda. Ten Vám názorně ukáže a vysvětlí, co a jak je potřeba doma cvičit. Potom bude cvičení jednodušší a vy budete mít jistotu, že nácvik probíhá správně.

Logopedický seriál

V současné době se celá řada dětí potýká s vadnou výslovnosti různých hlásek. Můžeme klidně říci, že počet dětí s vadami řeči narůstá. Všeobecně je také známo, že se vady řeči více týkají chlapců než holčiček. Když má dítě obtíže s nesprávnou výslovností některých hlásek, ale v ostatních oblastech vývoje je vše v normě, hovoříme o tzv. Patlavosti (Dyslálii). Jedná se o nejrozšířenější vadu řeči u dětí i dospělých.

Vždy je důležité myslet na to, že dítě bude možná potřebovat logopedickou péči. Určitě je dobré spoléhat na vlastní mateřskou (rodičovskou) intuici a obrátit se na odborníky raději dříve. Na konzultaci k logopedovi je vhodné přijít ve věku 4 až 4,5 roku. Logoped si dítě poslechne a zjistí, zda je výslovnost hlásek vzhledem k věku v normě, nebo zda je potřeba zahájit logopedickou terapii. Již od útlého věku můžeme dětem se správnou výslovností hlásek pomáhat. Nejdůležitější je být dětem dobrým řečovým vzorem, hodně si s dětmi povídat, rozvíjet slovní zásobu, učit je říkanky a písničky, rozvíjet jemnou a hrubou motoriku, paměť a kresbu. Dále je velmi důležité, aby mělo dítě dostatečně ohebná mluvidla - jazyk, rty, tváře, mimiku.

Kromě dobré pohyblivosti mluvidel je důležité i správné nosní dýchání. K nácviku každé hlásky je potřeba umět jiné pohyby jazyka, rtů, mimiky. Proto je potřeba, věnovat se nejdříve nácviku správného postavení mluvidel a nápodobě zvuků. Těmto cvičením říkáme “preventivní logopedická cvičení”. Této prevenci se mohou věnovat rodiče, paní učitelky v MŠ, které mají kurz logopedické prevenci a také logopedi. Když se správná pohyblivost mluvidel nedaří a ve výslovnosti hlásek nedochází k žádnému posunu, je potřeba vyhledat logopeda. Jeho pomoc je při nácviku hlásek nepostradatelná.

Podobné články

Moje dítě kouše. Jak ho to odnaučit?

Už jste to určitě viděla i vy. Malé dítě s úsměvem doťape k rodiči nebo kamarádovi na pískovišti, obejme ho a hryz. To je ale zlé a nevychované dítě… věřím tomu, že většině z vás tato myšlenka proběhne. Ale ono to tak ve skutečnosti není. Celý článek

Dát děti na měsíc zpět do školy a školky nebo raději „neriskovat“?

Spousta rodičů řeší dilema, díky možnosti opětovného zahájení „klasické“ školní výuky, stejně jako docházení do mateřské školy po koronavirové nucené uzavírce. Rodiče mají na výběr, docházka není povinná. Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Rozhovor s logopedem, jak probíhá výuka logopedie online

V současné době probíhá celá řada terapií a výuky online. Je také logopedie jedním z oborů, které lze bez problémů provozovat přes internet? Ano logopedie je obor, který má prostor pro terapie online. Celý článek

Komentáře

BH Božena Huttová napsal(a)

Dobrý den, chcela by som sa spýtať, moj vnuk - mal v marci 4 roky, pri troch spoluhláskach má problém, vo vyslovvovaní, napríklad drť ladová povie duť. slnko povie sunko, dcére som povedala, či to nie je na logopédiu, povedala, že nie, že on vie aj r a aj l, prosím napíšte mi na huttovab@centrum.cz Ďakujem. Huttová

MK Mgr. Eva Kolesová napsal(a)

Jestliže dítě umí správně ve čtyřech letech vyslovit hlásky R i L, je jen otázkou času, kdy zvládne tyto hlásky používat i v těžších slovech. Vývojově je způsob výslovnosti Vašeho vnuka v pořádku. Vyčkala bych do pěti let jeho věku. Pokud by se do té doby slova nenaučil, doporučila bych zajít na logopedii. Nyní je vše v normě.

VM Vávrová marcela napsal(a)

Dobrý den chtěla sem se zeptat mje dcera nastoupila dnes do první třídy a paní učitelka řekla ze ji najde ze vyslovují špatně L.může se to během první třídy na ucit a dopilovat když sní doma cvicim.děkuji za odpoved

MK Mgr. Eva Kolesová napsal(a)

Dobrý den, správnou výslovnost se mohou naučit děti i dospělí v každém věku. Při domácím trénování je potřeba dát pozor na to, abyste neudělali nějakou chybu. Doporučila bych pro jistotu zajít na konzultaci na logopedii a cvičit podle pokynů a rad logopeda. Budete tak mít jistotu, že cvičíte správně. Úspěchy se pak jistě dostaví.

VN Veronika Nová napsal(a)

Dobrý den, syn je po odkladu školní docházky a neumí hlásku L a také š, č, ž. Jedna logopedka začala s nacvikem s a š ( i když s, c, z umí) a bez úspěchu - syn na logo brečel. Teď jsme přešli jinam a logopedka začala s nácvikem hlásky L. Syna teď logopedie baví. Mohu se zeptat, jaký postup je správný? Myslím s postupem hlásek. Děkuji