Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence

Datum přidání: 6. 1. 2019

Je spousta nemocí a vrozených vývojových vad, kterých se nastávající rodiče bojí. Některé z nich jsou odhalitelné kontrolními vyšetřeními, řada z nich je ale patrná až po narození dítka. K jejich zjištění dochází nejčastěji do jednoho roku věku miminka, některé, jako třeba svalová atrofie i jiné mohou být zjištěny i později.

Ke strašákům, které postihuje děti během pár měsíců jejich života patří i syndrom náhlého úmrtí kojence. Přichází nečekaně, přestože nemá dítko žádné zjevné potíže, během spánku může dojít k úmrtí. Příčinou je zástava dechu. Příčin, proč k němu dochází je více, avšak pokud si rodič všimne, že dítko nedýchá, modrá, lze mu pomoci. Proto čím dál více rodičů pořizuje podložky monitorující dech dítěte, které v případě jeho vynechaní spustí alarm. Způsobů, jak předcházet této hrozbě je více. Pojďme se na ně podívat.

Aby bylo miminko po narození v pořádku

Nejčastěji postihuje syndrom náhlého úmrtí kojence mezi 2. a 3. ukončeným měsícem. U novorozenců a dětí starších 6 měsíců je výskyt vzácný. U nás tímto způsobem zemře asi 20 dětí ročně.

Abychom této katastrofě předešli, je dobré dodržovat následující doporučení:

  • Neukládejte dítko na bříško nebo bok – spánkem miminka tráví většinu času. Děti bychom měli ukládat na záda, nikoli na bříško. Ani poloha na boku není bezpečná pro svoji nestabilitu. Může dojít k přetočení na bříško.
  • Tvrdší matrace bez polštářku pod hlavou – doporučováno je, aby miminko nespalo na měkké matraci. Stejně tak se vyhněte podkládání hlavičky čímkoli měkkým, ať už polštářkem nebo dekou. V kombinaci se spánkem na bříšku je toto ještě nevhodnější.
  • Nechte dítě v postýlce – aby nedošlo k syndromu náhlého úmrtí kojence, je nejlepší, když spí dítko ve své postýlce. Pokud jej chcete brát do manželské postele, opět je nevhodné měkké prostředí. Také je zde zvýšené riziko udušení.
  • Nekuřte v těhotenství ani po porodu – ze studií vyšlo najevo, že hlavním rizikovým faktorem náhlého úmrtí kojenců je kouření v těhotenství, ale také pasivní kouření dítka po narození.
  • Přiměřená teplota – k náhlému úmrtí miminka může přispět i přehřátí, ať už díky nevhodně zvolenému oblečení, teplým přikrývkám nebo příliš vysoké teplotě v místnosti. Dochází k němu častěji v zimě, kdy se rodiče obávají prochladnutí miminka. Riziko stoupá, pokud dítě ukládáme na bříško.
  • Porod předčasně a nízká porodní váha – čím dříve se dítko narodí a čím je menší, tím je riziko syndromu náhlého úmrtí vyšší. Proto se v těhotenství chovejte tak, aby porod nenastal, nebo nemusel být vyvolán dříve. Samozřejmě, něco ovlivnit nelze, ale spousta příčin předčasného porodu lze vysledovat pravidelnými kontrolami. Dbejte proto na prenatální péči.

Studie potvrdily, že o něco častěji syndrom náhlého úmrtí kojenců postihuje chlapce než dívky. Některé potvrdily i to, že prevencí zdá se kojení dítka. Jiné toto ale nepotvrdily. Co se však osvědčilo, bylo používání dudlíku ve spánku. Tady je četnost syndromu náhlého úmrtí u kojenců podstatně nižší. Pokud je dítko kojeno a má vyvinutý sací reflex, není důvod se obávat toho, že by dudlík kojení ohrozil.

Syndrom náhlého úmrtí kojenců není až tak častý, ale přesto se vždy chovejte tak, abyste mu předešli a nemuseli si nic vyčítat špatným přístupem v těhotenství, po porodu, nebo při péči o novorozence.

Podobné články

Jak podpořit kreativitu dětí

Kreativní myšlení je žádaným „artefaktem“ u dospělých v mnoha profesích. Někdo jej má, někdo téměř vůbec. I když nelze dělat zázraky, u většiny z nás se dá kreativní myšlení podpořit. Ideální však je, když se na zlepšení kreativity podílí již rodiče v dětství Celý článek

Mgr. Martina Kolmanová, klinická logopedka

Píše Mgr. Martina Kolmanová, klinická logopedka

Moje dítě nechce opakovat. Je to problém?

Dítě se neučí řeč opakováním, ale nápodobou. A proto na často používaný povel “Řekni…”, nepřichází odpověď. Dítě se řeč učí životem. Slyšená slova spojuje se situacemi, které prožívá. A tyto prožitky a vjemy, když bude připravené, samo pojmenuje. Celý článek

Píše Bc. Kateřina Vacíková

Problematika ústní hygieny u dětí

Ve své ordinaci často slýchám názor rodičů, že na mléčných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou. Jak to s mléčnými zoubky tedy je? Při narození je ústní dutina novorozence téměř sterilní... Celý článek

Komentáře