Jak připravit děti do školy a školky – rituály a výbava

Datum přidání: 16. 8. 2016

Nástup do školky nebo školy je jeden z nejvýznamnějších kroků v našem životě. Je to období, které není lehké ani pro děti ani pro jejich rodiče. Jak tento přelom v životě malých školáčků zvládnout a jak jim usnadnit první dny v novém prostředí?

Začněte prvně u sebe

Pokud se jako rodiče nedokážete ovládnout a první den ve školce nebo škole budete smutní, nervózní nebo nejistí, věřte, že dítko vaše pocity rychle vycítí a přenese je na sebe. Vystupujte co nejpozitivněji. Čím klidnější budete, tím klidnější bude i vaše dítě.

Buďte oporou a projevujte zájem

Hodně si s dítětem povídejte, mluvte o jeho pocitech, zjišťujte jeho obavy a hledejte řešení. Váš potomek potřebuje vědět, že se o něj zajímáte i ve chvílích, kdy spolu nejste. Nikdy nestrašte dítě slovy: „Počkej, ve školce/škole Tě naučí…!“, „Když budeš zlobit, nechám Tě tam déle!“ apod. Dítě by nemělo tato zařízení vnímat jako trest. Mluvte spolu o tom, co ho ve školce/škole čeká a připravte ho na různé situace, které ho mohou potkat. Čím více se toho dítě o novém režimu dozví, tím lépe ho bude snášet.

Nacvičujte ranní vstávání a další rituály

Trénujte s dětmi ranní vstávání a učte děti samostatnosti. Navrhněte dítěti sled povinností, které by mělo každé ráno splnit (čištění zubů, oblékání, …) a raději si přivstaňte, než abyste se vypravovali ve spěchu a zmatku. Můžete si vytvořit jakýsi seznam úkolů, doplnit ho obrázky nebo fotkami a snažte se ho dodržovat. Seznam můžete připnout na ledničku nebo na místo, kde k němu bude mít dítě dobrý přístup. 

Neprotahujte loučení a držte slovo

Pro dítě znamená dlouhé loučení další emoční vypětí a stres, proto neprotahujte okamžik loučení déle, než je nutné. Nikdy neodcházejte tajně, aby se nenarušila důvěra dítěte a vždy vyzvedávejte dítě tak, jak slíbíte.

Poprvé do školy

Nástup dítěte do první třídy je pro každou rodinu velkou událostí. Především při přípravě do školy je důležitá pomoc rodičů.

Jak pomoci školáčkům s přípravou na další den

Někteří rodiče se mylně domnívají, že prvňáčkovi stačí pár dní skládat věci do aktovky a pak už si bude umět vše připravovat sám. Některé děti zvládnou tuto novou povinnost za pár týdnů, jiné potřebují pravidelnou pomoc a kontrolu celý školní rok. Měli byste dítěti nejprve ukázat, jak se taková aktovka chystá, co do které přihrádky patří, a pak na dítě pouze dohlížet a vést k samostatné přípravě potřebných věcí na další den. Je důležité, abyste společně zkontrolovali rozvrh a připravili pomůcky, které bude dítě druhý den potřebovat. Podívat se, jestli má školáček nějaký domácí úkol a zkontrolovat, zda má v pořádku psací potřeby. Společná příprava dává dítěti jistotu, že na to není samo, cítí ve vás podporu, je klidnější a lépe se mu pracuje.

Doporučená doba přípravy

Dobu přípravy byste si s dítětem měli domluvit předem a tento dohodnutý termín důsledně dodržovat. Doporučuje se, aby příprava do školy proběhla během odpoledne. Při psaní domácího úkolu byste měli být s dítětem, povzbuzovat ho a chválit. Pokud domácí úkol trvá déle, jak deset minut, mělo by následovat krátké přerušení (2 – 3 minuty). Deset minut je totiž doba, po kterou vydrží šestileté dítě soustředěně vykonávat určitou činnost. Aby děti zvládly školní povinnosti, je od rodičů potřeba trpělivost a důslednost.

Škola začíná – ideální čas pro nový dětský pokoj

Z vašeho batolete vyrostl malý školák, a proto je potřeba myslet na to, jakým způsobem mu zařídit pokoj, aby byl bezpečný, útulný a inspirativní. Při zařizování dětského pokoje byste měli v první řadě vědět, kolika dětem současně bude pokoj sloužit. Pokud bude v pokoji pouze jedno dítě, máte při zařizování volnější ruku. Bude-li pokoj sdílet více dětí, pak jej musíte uzpůsobit jejich odlišnému věku a potřebám. V dětském pokojíčku by rozhodně neměla chybět postel s kvalitní matrací, psací stůl pro učení nebo kreslení, nastavitelná židle s pohodlnou opěrkou, dostatek úložných prostor a různé poličky pro knihy a učebnice.

Je potřeba brát v úvahu několik zásad:

Volte přírodní materiály

Jelikož jsou děti oproti dospělým náchylnější na nemoci a alergie, určitě je vhodné vybírat nábytek a vybavení z přírodních materiálů.

Nepodceňujte výběr postele a kvalitní matrace

Kvalita dětského spánku je velmi zásadní pro jeho vývoj. Dětské tělo neustále roste, proto je důležité volit vhodnou matraci, která se přizpůsobí především dětské páteři. Určitě výběr dětské postele a matrace nepodceňujte.

Vytvořte 3 hlavní zóny – hraní, spaní, učení

Odborníci doporučují rozvrhnout pokoj do tří zón tak, aby na sebe navazovaly, ale zároveň se nenarušovaly. V pokoji by tedy neměl chybět prostor na hraní, klidnější pracovní místo a zóna pro odpočinek.

Rostoucí nábytek jako velký pomocník

Děti velmi rychle rostou a pro jejich správný vývoj je nezbytné volit odpovídající výšku psacího stolu, židle i postele. V takovém případě je velkým a praktickým pomocníkem tzv. rostoucí nábytek, kde si velice snadno můžete nastavovat výšku tak, aby vyhovovala aktuálním potřebám vašich dětí.

Dbejte na dostatečné osvětlení

Na kvalitním osvětlení určitě nešetřete. Zamezíte tak tomu, aby si děti během hraní nebo učení kazily oči. Základem by mělo být stropní osvícení, které dostatečně osvětlí celý pokoj. Nezbytné je i doplňkové osvětlení, jako jsou stolní lampy, kde by neměla chybět možnost nastavení výšky nebo směru dopadu světla.

Podpořte dětskou fantazii

Dítě stráví v pokoji hodně času, proto byste měli dbát na výběr barev a různých dekorací. Měli byste dítěti dopřát dostatek podnětů, které mu pomohou rozvíjet jeho fantazii a nebudou působit nudně. Do pokoje se hodí pastelové barvy, které příliš neruší. Výrazné barvy mohou narušovat soustředění a mohou mít negativní vliv i na dětský spánek. Stěny můžete doplnit i originálními tapetami nebo obrázky. Např. zvířecí, květinové a pohádkové motivy nebo čísla či písmenka abecedy mohou povzbudit dětskou představivost a mají i svou naučnou funkci.

Podobné články

Odkladem povinné školní docházky můžeme dítěti pomoct, ale i ublížit

Každoročně zvažuje mnoho rodičů předškoláků, zda žádat o odklad nástupu jejich dítěte do první třídy základní školy, nebo ne. Důvody mohou být různé, od nevyzrálosti dítěte, kdy je hravé a stále „krásně dětské“, přes mezery ve výslovnosti, až po neschopnost... Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak pomoci dítěti s procvičováním správné výslovnosti hlásek CSZ A ČŠŽ

Správná výslovnost hlásek CSZ a ČŠŽ se vyvíjí mezi čtvrtým a pátým rokem věku. Když se výslovnost hlásek vyvíjí podle normy, naučí se dítě nejdříve vyslovovat ČŠŽ. Až potom se se spontánně tvoří CSZ. Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak pomoci dítěti s nácvikem správné výslovnosti - hláska Ř

Hláska Ř se spontánně vyvíjí mezi pátým až sedmým rokem věku. Důležitým předpokladem pro správný vývoj hlásky Ř je správná tvorba hlásky R. Občas se stává, že některé děti umí správně vyslovovat hlásku Ř, ale hláska R se nedaří. Celý článek

Komentáře