Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak připravit děti do školy a školky. Rituály mohou pomoci

Datum přidání: 6. 8. 2019

Nástup do školky nebo školy je jeden z nejvýznamnějších kroků v našem životě. Je to období, které není lehké ani pro děti ani pro jejich rodiče. Jak tento přelom v životě malých školáčků zvládnout a jak jim usnadnit první dny v novém prostředí?

Začněte prvně u sebe

Pokud se jako rodiče nedokážete ovládnout a první den ve školce nebo škole budete smutní, nervózní nebo nejistí, věřte, že dítko vaše pocity rychle vycítí a přenese je na sebe. Vystupujte co nejpozitivněji. Čím klidnější budete, tím klidnější bude i vaše dítě.

Buďte oporou a projevujte zájem

Hodně si s dítětem povídejte, mluvte o jeho pocitech, zjišťujte jeho obavy a hledejte řešení. Váš potomek potřebuje vědět, že se o něj zajímáte i ve chvílích, kdy spolu nejste. Nikdy nestrašte dítě slovy: „Počkej, ve školce/škole Tě naučí…!“, „Když budeš zlobit, nechám Tě tam déle!“ apod. Dítě by nemělo tato zařízení vnímat jako trest. Mluvte spolu o tom, co ho ve školce/škole čeká a připravte ho na různé situace, které ho mohou potkat. Čím více se toho dítě o novém režimu dozví, tím lépe ho bude snášet.

Nacvičujte ranní vstávání a další rituály

Trénujte s dětmi ranní vstávání a učte děti samostatnosti. Navrhněte dítěti sled povinností, které by mělo každé ráno splnit (čištění zubů, oblékání, …) a raději si přivstaňte, než abyste se vypravovali ve spěchu a zmatku. Můžete si vytvořit jakýsi seznam úkolů, doplnit ho obrázky nebo fotkami a snažte se ho dodržovat. Seznam můžete připnout na ledničku nebo na místo, kde k němu bude mít dítě dobrý přístup. 

Neprotahujte loučení a držte slovo

Pro dítě znamená dlouhé loučení další emoční vypětí a stres, proto neprotahujte okamžik loučení déle, než je nutné. Nikdy neodcházejte tajně, aby se nenarušila důvěra dítěte a vždy vyzvedávejte dítě tak, jak slíbíte.

Poprvé do školy

Nástup dítěte do první třídy je pro každou rodinu velkou událostí. Především při přípravě do školy je důležitá pomoc rodičů.

Do školky a školy po prázdninách s úsměvem a v pohodě. Víte, jak na to?

Jsou dvě skupiny rodičů – jedna už pomalu stříhá kalendář a počítá dny do začátku září, kdy dětem začnou povinnosti, druhá by zase byla nejraději, aby konec prázdnin byl v nedohlednu. Ke které patříte vy?

Jak pomoci školáčkům s přípravou na další den

Někteří rodiče se mylně domnívají, že prvňáčkovi stačí pár dní skládat věci do aktovky a pak už si bude umět vše připravovat sám. Některé děti zvládnou tuto novou povinnost za pár týdnů, jiné potřebují pravidelnou pomoc a kontrolu celý školní rok. Měli byste dítěti nejprve ukázat, jak se taková aktovka chystá, co do které přihrádky patří, a pak na dítě pouze dohlížet a vést k samostatné přípravě potřebných věcí na další den. Je důležité, abyste společně zkontrolovali rozvrh a připravili pomůcky, které bude dítě druhý den potřebovat. Podívat se, jestli má školáček nějaký domácí úkol a zkontrolovat, zda má v pořádku psací potřeby. Společná příprava dává dítěti jistotu, že na to není samo, cítí ve vás podporu, je klidnější a lépe se mu pracuje.

Doporučená doba přípravy

Dobu přípravy byste si s dítětem měli domluvit předem a tento dohodnutý termín důsledně dodržovat. Doporučuje se, aby příprava do školy proběhla během odpoledne. Při psaní domácího úkolu byste měli být s dítětem, povzbuzovat ho a chválit. Pokud domácí úkol trvá déle, jak deset minut, mělo by následovat krátké přerušení (2 – 3 minuty). Deset minut je totiž doba, po kterou vydrží šestileté dítě soustředěně vykonávat určitou činnost. Aby děti zvládly školní povinnosti, je od rodičů potřeba trpělivost a důslednost.

Podobné články

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Moje dítě kouše. Jak ho to odnaučit?

Už jste to určitě viděla i vy. Malé dítě s úsměvem doťape k rodiči nebo kamarádovi na pískovišti, obejme ho a hryz. To je ale zlé a nevychované dítě… věřím tomu, že většině z vás tato myšlenka proběhne. Ale ono to tak ve skutečnosti není. Celý článek

Dát děti na měsíc zpět do školy a školky nebo raději „neriskovat“?

Spousta rodičů řeší dilema, díky možnosti opětovného zahájení „klasické“ školní výuky, stejně jako docházení do mateřské školy po koronavirové nucené uzavírce. Rodiče mají na výběr, docházka není povinná. Celý článek

Komentáře