Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak připravit děti na nebezpečné situace

Datum přidání: 28. 4. 2019

Poměrně často kolují po sociálních sítích zprávy o tom, že se někdo snažil nalákat děti do auta. Ačkoliv tyto zprávy dost často nebývají aktuální a sdílí se dokola, v žádném případě není radno toto téma podceňovat. Ať už máte doma dítě předškolního či školního věku, je dobré připravit ho i na to špatné, s čím se může setkat. Zkušenost hovoří jasně – nepoučené dítě je pro pachatele daleko snazší získat na svou stranu. 

Malé dítě je třeba poučit, ale nevystrašit

Děti, které ještě nechodí do školy není vůbec snadné dobře připravit na nezvyklé situace. Jednak si musíte poradit se samotným obsahem sdělení, a zároveň nemůžete tuto debatu podcenit, protože děti velmi rychle zapomínají. Pro začátek si ujasněte, kdo to vůbec cizí člověk je. Vysvětlujte na jednoduchých příkladech, které dítě kolem sebe běžně vidí, jako např. v obchodě nebo na autobusové zastávce. Nezapomeňte však zdůraznit, že cizí člověk nerovná se zlý člověk.

Trénujte a hrajte si

Opakování je matkou moudrosti a pokud chcete, aby se dítěti vzorec chování opravdu zažil, budete jej muset opakovat. Když jdete po ulici, zkoušejte si říct, kdo je a není cizí, doma si pak klidně nacvičte rozhovory. Dítě by mělo vědět, že nemá chodit s nikým cizím ani si k němu sedat do auta, ať už by mu dotyčný slíbil cokoliv. Mělo by se stát pravidlem, že s cizími lidmi se nebaví, ani si od nich nic nebere, pokud u toho není maminka, tatínek či jiná blízká osoba, se kterou dítě tráví hodně času. Čím menší okruh bezpečných lidí stanovíte, tím lépe si jej dítě zapamatuje.

Naučte jej, na koho se může obrátit

Dítě má kolem sebe téměř vždy nějakou bezpečnou osobu, i když u něj zrovna vy nejste. Přesto si děti v nouzi nebývají jisté, komu vlastně můžou říct s žádostí o pomoc. Může jít o učitele, prodavače, a především o policii či ochranku. Pokud se ztratí, téměř vždy je v dosahu nějaký obchod, do kterého může přijít požádat o pomoc. S tím souvisí, že by mělo co nejdříve znát své jméno, příjmení, adresu a alespoň jedno důvěrné telefonní číslo.

Nezapomeňte na starší děti

Může se zdát, že největší riziko hrozí malým dětem, které ještě nemají rozum, nicméně nezapomínejte s osvětou ani u těch starších. Možná by vás překvapilo, jak jednoduché může být zlákat školáka či dokonce středoškoláka k něčemu nebezpečnému. Zdůrazněte mu, že se na vás může kdykoliv obrátit, když se mu ozve někdo cizí. Protože starší děti mívají často problém se svěřením se rodičům, zmiňte možnost i jiných dospělých - např. učitele nebo vedoucího kroužku, kterému důvěřujete.

Nebezpečné situace přichází nečekaně a mnohdy rozhoduje o dalším dění zlomek vteřiny. Děti by měly vědět, že pokud se jim cokoliv nezdá, nemusí cizímu člověku ani odpovídat a klidně mohou vzít nohy na ramena a utéct. Pokud by se za nimi dotyčná osoba vydala nebo je začala obtěžovat či dokonce osahávat, je na místě křik, zejména zvolání: Pomoc, to není můj tatínek! Útěk by pak vždy měl směřovat mezi lidi, ne na opuštěná místa z centra ven.

Podobné články

Spojte hru a zábavu s učením. LEGO® DUPLO® je skvělou pomůckou

Drtivá většina dětí si od nejmenšího věku ráda skládá kostičky a staví z nich nejrůznější výtvory. Vy jim můžete nabídnout ke hře kostičky, které lze nejen skládat, tvořit z nich komíny, „nakládat“ vagonky vláčků nebo stavět výtvory plné fantazie. Celý článek

Pásový opar u dětí. Vznik a léčba v kostce

Ačkoliv se v posledních dnech všude skloňuje především téma šíření koronaviru, ostatní onemocnění ze světa nevymizela. Mít se na pozoru je potřeba nejen u dospělých, ale samozřejmě i u dětí, které jsou velmi náchylné k virovým nemocem různého typu. Celý článek

Čeká vás party nebo oslava? Nesmí vám chybět dokonalá hra

Určitě už jste byli na party, na níž přišla na řadu nějaká ta hra, a tak bylo o zábavu postaráno. Jestliže máte výbornou hru, skvělá zábava se vám zaručeně nevyhne. Celý článek

Komentáře