Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak připravit děti na nebezpečné situace

Datum přidání: 28. 4. 2019

Poměrně často kolují po sociálních sítích zprávy o tom, že se někdo snažil nalákat děti do auta. Ačkoliv tyto zprávy dost často nebývají aktuální a sdílí se dokola, v žádném případě není radno toto téma podceňovat. Ať už máte doma dítě předškolního či školního věku, je dobré připravit ho i na to špatné, s čím se může setkat. Zkušenost hovoří jasně – nepoučené dítě je pro pachatele daleko snazší získat na svou stranu. 

Malé dítě je třeba poučit, ale nevystrašit

Děti, které ještě nechodí do školy není vůbec snadné dobře připravit na nezvyklé situace. Jednak si musíte poradit se samotným obsahem sdělení, a zároveň nemůžete tuto debatu podcenit, protože děti velmi rychle zapomínají. Pro začátek si ujasněte, kdo to vůbec cizí člověk je. Vysvětlujte na jednoduchých příkladech, které dítě kolem sebe běžně vidí, jako např. v obchodě nebo na autobusové zastávce. Nezapomeňte však zdůraznit, že cizí člověk nerovná se zlý člověk.

Trénujte a hrajte si

Opakování je matkou moudrosti a pokud chcete, aby se dítěti vzorec chování opravdu zažil, budete jej muset opakovat. Když jdete po ulici, zkoušejte si říct, kdo je a není cizí, doma si pak klidně nacvičte rozhovory. Dítě by mělo vědět, že nemá chodit s nikým cizím ani si k němu sedat do auta, ať už by mu dotyčný slíbil cokoliv. Mělo by se stát pravidlem, že s cizími lidmi se nebaví, ani si od nich nic nebere, pokud u toho není maminka, tatínek či jiná blízká osoba, se kterou dítě tráví hodně času. Čím menší okruh bezpečných lidí stanovíte, tím lépe si jej dítě zapamatuje.

Naučte jej, na koho se může obrátit

Dítě má kolem sebe téměř vždy nějakou bezpečnou osobu, i když u něj zrovna vy nejste. Přesto si děti v nouzi nebývají jisté, komu vlastně můžou říct s žádostí o pomoc. Může jít o učitele, prodavače, a především o policii či ochranku. Pokud se ztratí, téměř vždy je v dosahu nějaký obchod, do kterého může přijít požádat o pomoc. S tím souvisí, že by mělo co nejdříve znát své jméno, příjmení, adresu a alespoň jedno důvěrné telefonní číslo.

Nezapomeňte na starší děti

Může se zdát, že největší riziko hrozí malým dětem, které ještě nemají rozum, nicméně nezapomínejte s osvětou ani u těch starších. Možná by vás překvapilo, jak jednoduché může být zlákat školáka či dokonce středoškoláka k něčemu nebezpečnému. Zdůrazněte mu, že se na vás může kdykoliv obrátit, když se mu ozve někdo cizí. Protože starší děti mívají často problém se svěřením se rodičům, zmiňte možnost i jiných dospělých - např. učitele nebo vedoucího kroužku, kterému důvěřujete.

Nebezpečné situace přichází nečekaně a mnohdy rozhoduje o dalším dění zlomek vteřiny. Děti by měly vědět, že pokud se jim cokoliv nezdá, nemusí cizímu člověku ani odpovídat a klidně mohou vzít nohy na ramena a utéct. Pokud by se za nimi dotyčná osoba vydala nebo je začala obtěžovat či dokonce osahávat, je na místě křik, zejména zvolání: Pomoc, to není můj tatínek! Útěk by pak vždy měl směřovat mezi lidi, ne na opuštěná místa z centra ven.

Podobné články

Tajemství mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte

Mateřské mléko jako nejlepší výživa pro miminko v sobě skrývá stále řadu tajemství. I když již známe jeho složení poměrně dobře, stále se objevují nové a nové složky, jejichž vliv na vývoj a zdraví dítěte jsou i nadále předmětem řady výzkumů. Celý článek

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Komentáře