Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak připravit dítě na vstup do školy? „Hlavně nenásilně, třeba malováním nebo společným čtením,“ říká psycholožka

Datum přidání: 21. 8. 2019

Blíží se začátek školního roku a s ním také pro budoucí prvňáčky zásadní krok – nástup do školy. Je třeba děti na tuto velkou životní změnu připravit? A co vše by mělo umět? Zeptali jsme se psycholožky Elišky Antoš Bachové.

„Není dobré dítě do čehokoliv nutit, protože by se pak mohlo stát, že nebude mít školu rádo ještě dříve, než do ní nastoupí. Ale cvičení lehké grafomotoriky nebo malování není vůbec na škodu. V knihkupectvích jsou dnes k dostání krásné knihy pro předškoláky s pracovními listy. Díky tomu dítě trénuje ručičku a je to skvělá průprava na psaní. Rozhodně není potřeba děti učit číst a psát,“ říká psycholožka Eliška Antoš Bachová, jejíž nejstarší syn letos také poprvé zasedne do školní lavice.

Říkejte dětem pravdu

Dále však dodává, že bychom dětem neměli příliš přibarvovat realitu a vykreslit jim školu jen v růžových barvách. Rodiče totiž často dětem říkají, že ve škole se budou mít lépe než ve školce. Tak se totiž může lehce stát, že školák bude zklamaný, protože bude očekávat něco, co vůbec neodpovídá realitě.

To potvrzuje i učitelka na prvním stupni Eva, která říká: „Za třináct let praxe se mi většinou potvrdilo to, že děti, které se na školu nesmírně těšily, byly na konci září méně motivované než děti, kterým se do první třídy tak úplně nechtělo.

Je dobré s dětmi před nástupem do školy hezky mluvit o tom, co je čeká, ale zároveň si nevymýšlet. Takové děti jsou potom nešťastné, protože jim rodič sliboval, že ve škole bude ohromná zábava. A i když se snažíme, aby vzdělání probíhalo zábavnou formou, tak se zároveň očekává od dětí, že dokážou udržet pozornost a budou plnit zadané úkoly. A právě na to nejsou mnozí z nich připraveni,“ vysvětluje zkušená pedagožka.

Jak vybrat školní tašku

Vybírejte pro děti jen kvalitní zboží, myslete na to, že aktovka musí na záda školáka padnout jako ulitá. Pokud vás tlačí boty, nechodí se vám dobře, nohy se ničí, a to stejné platí u školní aktovky.

Jak připravit budoucího prvňáčka na školu

  • Pokud vaše dítě chodilo do předškolního zařízení a zápisem bez problémů prošlo, mělo by se snadno sžít i s rytmem, který ho ve škole čeká. Nesnažte se proto už během srpna natahovat budík na sedmou hodinu a trénovat si, jestli budete v osm ráno stát před školou.
  • Netrénujte s dítětem sklon písma a věřte tomu, že i ti nejpomalejší prvňáci mají velice dobrý základ právě ze školek a prázdniny mají zasloužené. Nechte svého potomka i během prázdnin malovat, celou abecedu před příchodem do školy umět nemusí.
  • Máte-li pocit, že vaše dítko potřebuje nějakou pečlivější přípravu, měla byste ji dělat nenásilně. Pozorujte své dítě během srpna, jestli se vydrží v klidu alespoň 35 minut zabývat jednou činností. Pokud ano, máte vyhráno.
  • V opačném případě máte stejně čas začít s nácvikem, ale pozvolným. Sedněte si společně, prohlížejte knížky, vydejte se na procházku a vysvětlujte své ratolesti, jak přecházet ulici, na co v městském ruchu dávat pozor.
  • Faktem je, že děti potřebují na konci prázdnin maličko zklidnit. Měli byste tedy znovu dohlédnout na to, aby si nezapomínaly ve správnou dobu mýt ruce, zdravit, zvládnout sebeobsluhu v jídelně nebo v šatně.
  • Co nikdy nedělat? Rozhodně děti nikdy školou nestrašte. Prezentujte nástup do první třídy jako krásný začátek další etapy dětství, kde na ně čekají nové zážitky a kamarádi.

Podobné články

Základní výbava do školky a školy

Září už klepe na dveře. Hektické období především pro maminky dětí, které čeká v září jejich poprvé. Poprvé do školky, poprvé do školy… Co vše je třeba nakoupit a pořídit pro nástup dětí do školek a škol? Přinášíme pár zaručených tipů Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Moje dítě kouše. Jak ho to odnaučit?

Už jste to určitě viděla i vy. Malé dítě s úsměvem doťape k rodiči nebo kamarádovi na pískovišti, obejme ho a hryz. To je ale zlé a nevychované dítě… věřím tomu, že většině z vás tato myšlenka proběhne. Ale ono to tak ve skutečnosti není. Celý článek

Komentáře