Jak říct dítěti jasné NE

Datum přidání: 28. 11. 2017

Spolupracujeme s Nevýchova.cz

Nesahej na to! Nestrkej tam prsty! Nejez to! Neolizuj to! Nechoď tam! Výčet negací by mohl pokračovat snad donekonečna, zvlášť pokud máte doma malé dítě. Možná máte pocit, že vás neposlouchá schválně. Nebo že by tomu pokynu nerozuměl? Tak proč prostě neposlechne? Možná, že je problém v tom, že používáte jedno ze čtyř ,,rodičovských ne”. Že jste o nich nikdy neslyšela?

První NE

První vážné ne z vás nejspíš vypadlo, když bylo dítěti pět až šest měsíců. Už neleží jen tak na zádíčkách, a tak se velice rychle dostane k něčemu, co by mu mohlo ublížit. Ať už jde o krém na zadeček, který si strká do pusinky nebo o keramického andílka, po kterém se natahuje. A tak prostě řeknete to, co je nasnadě.

Ne, tohle nedělej.

Neříkáme to nijak tvrdě, možná do věty zapojíme oslovení broučku nebo zlatíčko. Jenomže časem je dítě aktivnější, a tak se NE dostává do našeho slovníku čím dál častěji. Čím dál častěji je však také bez výsledku a pokud už je příkaz uposlechnut, jedná se především o poslechnutí ze strachu před tím, že by se máma s tátou hněvali. Hlavním problémem je, že dítě netuší, proč by tohle a tamto nemělo dělat.

Moralistické NE

Tohle ne přichází krátce po tom prvním, na rozdíl od něj se snahou vštípit dítěti obecnou pravdu.

Ne, tohle se nedělá.

Pastelky se do pusy nestrkají.

Sem se prsty nestrkají.

Možná máte pocit, že jste to řekli dost jasně, jenomže opět - dítě možná uposlechne, ale nepochopí. No a k čemu vedou takové obecné pravdy, to nejspíš sama znáte ze svého života.

„Proč jsi to neřekl paní učitelce, že potřebuješ nutně na záchod?“

„Protože při písemce se nesmí mluvit.“

„Ty, a proč na tu schůzku jdeš, když ti není vůbec dobře?“

„Přece to nezruším na poslední chvíli, to se nedělá.“

„Proč jsi to nikomu neřekla, že spolužačce ubližujou?“

„To se přece nemá. Nechtěla jsem žalovat.“

Vyděračské NE

Tohle ne některé maminky s oblibou užívají klidně až do puberty dítěte, ne-li po celý jeho život.

Tohle nedělej, to bych byla moc smutná.

Nechej toho, tatínek se bude zlobit a ty víš, jak toho má moc i bez tebe.

Ne! Budu moc zklamaná, když s tím nepřestaneš.

Jako by mělo naše ne větší váhu, když k němu přidáme trochu citového vydírání, že?

A skutečně, najednou se to dítěte dotýká. Slyší, že když tohle dělá, způsobuje bolest někomu druhému. Ale pomůže mu tenhle nepříjemný pocit nějak rozumět situaci a mámě s tátou? Bohužel ne. Zato pomalu a jistě zaseje do vztahu mezi rodičem a dítětem úzkost, abych mamince neublížila, abych tátu nezklamal.

Zaobalené NE

Tohle ne je takové nepřímé, dalo by se říci schované.

Kresli jen na papír (namísto Nečmárej po zdi).

Pojď, radši si něco přečteme (namísto Netrhej tu knížku).

Ztlumíme trošku hlas, jo (namísto Nekřič tady).

Na první dobrou to zní o dost líp, než když pořád jen zakazujeme. Jenomže děti nejsou hloupé a velice rychle poznají, že i za takovou větou se skrývá zákaz a že se s ním snažíte do jisté míry manipulovat.


Jak tedy na to, abychom se výše zmíněným NE vyhnuli a zároveň dosáhli svého?

Řekněte po pravdě a bez obalu, CO požadujete a řekněte mu také PROČ

Není potřeba hledat žádné složité formulace, na které v běžném shonu stejně není čas. Jde o to, abyste jasně řekla, co chcete, aby se stalo.

Nechci, abys strkala pastelky do pusy.

Zdá se vám to podobné, jako výše zmíněné zákazy? Rozdíl je v tom, že jste to popředí dala sebe. Není potřeba zakrývat, že něco chcete vy. Jste to vy, kdo má za dítě odpovědnost a kdo ví, co je potřeba dělat. Tak se nebojte to říct. Zároveň by však taková věta neměla zůstat v tomto stavu. Je potřeba za ni ještě něco dodat.

Nechci, abys strkala pastelky do pusy. Bojím se, že si ublížíš. Mohla by ses třeba píchnout, hrot tužky je ostrý.

Jak už jsme napsali, děti nejsou hloupé a velice rychle pochopí, že by taková situace nebyla pro ně dobrá. Pochopí snadno, proč je to pro vás i pro něj důležité. Pokud zařadíte takové a podobné věty do komunikace s dítětem, velice rychle oceníte otevřenost, která se najednou ve vašem vztahu objeví. Navíc jsou upřímnost a otevřenost dost nakažlivé, takže se pravděpodobně velmi brzy dostaví i od dítěte.


Jenomže co když je dítě ještě moc malé?

Závěrem si přečtěte příklad ze života čtenářky Lucie, ono to totiž opravdu není závislé na věku dítěte.

… dožehlila jsem a jdu si k malé lehnout na deku. Přebalím ji a při tom namažu mastičkou ekzém, který se jí nedávno udělal. Vše hotovo. Rozhodla jsem se z velké piksly masti odebrat trochu do menší cestovní velikosti. Malá na mě tiše kouká. Pak natáhne ručičky, že ji ta malá mastička zajímá. Koukám na ni, zhluboka se nadechnu a jdu to zkusit:

„Vidím, že se ti ta mastička líbí a chceš si s ní pohrát, viď? Tak já ti ji půjčím, ale jenom na osahání, ano? Kdybys ji dala do pusinky, tak se bojím, že by se ti udělalo špatně.“

Uh, podala jsem jí malou mastičku. 6měsíční mimino všechno, VŠECHNO, strká do pusy, je to jeho přirozenost. Terezka (na břiše) bere do rukou kulatou piksličku s mastičkou. Různě ji otáčí a pozoruje, pak ji zvedá a zahazuje, různě se s ní točí dokola a honí ji, než ji zaujme jiná hračka, kterou potkala cestou po dece. Ta šla okamžitě do pusy. Ale mastičku k puse ani nepřiblížila. Neuvěřitelné.

Podobné články

Píše Michaela Tilton

Vytvořte si správnou vazbu se svým miminkem

"Teorie vazby" vychází z toho, že dítě k přežití i rozvoji potřebuje dospělou osobu, ke které si od narození vytváří vazbu. Tato vazba může být „bezpečná“ nebo „nejistá". Děti, které si jako miminka vytvořily bezpečnou vazbu se svými rodiči mají mnoho výhod. Celý článek

Píše Zuzana Horáková

Konec rodičovské... Jak se vrátit v klidu zpět do práce

Rodičovská dovolená pomalu končí a vám se blíží nástup zpět do pracovního kolotoče. Jste připravená na trh práce 2018? Podívejte se na to, co vás může zaskočit a jak se připravit. Celý článek

Kdy je ten správný čas pro… poprvé?

V životě malého miminka je spousta zlomových okamžiků. Mnoho maminek řeší, kdy je ta správná chvíle, kdy má nastat nějaké POPRVÉ. Nemáme teď na mysli notoricky známé milníky, ale spíše drobnosti, nad kterými jste možná dosud nepřemýšlela. Celý článek

Komentáře