Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak s nadhledem zvládnout nákupy s dětmi

Datum přidání: 13. 8. 2018
Monika Čepelková

Píše Monika Čepelková

Určitě to znáte také, ať už jako rodič nebo náhodný kolemjdoucí v obchodě – nakupování s dětmi je leckdy nepřehlédnutelnou aktivitou. Jak to udělat, aby bylo nakupování s dětmi zábava, a ne sprintem mezi regály s myšlenkou, hlavně ať už to mám rychle za sebou?

Když jsem měla jen jedno malé miminko, dokázala jsem se při nakupování klidným, možná až relaxačním tempem procházet po obchodě s mrňousem jen ve „vajíčku“ nebo v kočárku. Dítě většinou spalo nebo se zájmem pozorovalo pestré okolí. Když dítko povyrostlo a dokázalo sedět, tak to byla taky ještě pohodička, většinou chtělo jen vše osahat nebo ocumlat, což se dalo zvládat. Přituhovat začalo v okamžiku, kdy dítě začalo chodit a mluvit. Úplně největší adrenalin byl, když jich začalo být víc!

Kombinace jednoho malého pobíhajícího a jednoho sedícího ve vozíku probíhala ze začátku tak, že jsem se snažila vracet do regálů to, co pobíhající tvoreček stihl v rychlém tempu nanosit, a při tom přidržovat sedícího, aby stále nevylézal z vozíku. Došlo mi, že bude nejlepší děti zaměstnat a dát jim úkoly.

A zde nabízím několik možností, jak děti zabavit a při tom je učit samostatnosti, počítání, orientaci a plánovaní.

Nákupy hrou

Začněte s dětmi už doma. Na nákup jezdíme proto, že potřebujeme koupit potraviny, ze kterých pak připravujeme jídlo. Můžete si udělat plán, co budete vařit a co vše k tomu budete asi potřebovat. Děti se pak mohou snažit v obchodě najít suroviny ze seznamu. A pokud už umějí číst a psát, mohou mít část věcí na svém vlastním seznamu.

Situace k řešení nastává už u vstupu, kdy se většinou dohadují, kdo dá minci do vozíku, kdo ho poveze, atp. Od doby, co vše řešíme s předstihem už doma nebo po cestě autem, to bývá klidnější. Většinou se snažím najít takové řešení, které je pro všechny výhra. Jeden dává minci a vyndává vozík, druhý ho pak vrací, další asistuje u placení.

Před vstupem si připomeneme pravidla: neběháme, nekřičíme, vozíkem do nikoho/ničeho nenarážíme.

Každý má svůj úkol

V obchodě každý zařizuje zhruba 5 položek – záleží, jak velký nákup máme. Je také dobré vyslat děti samostatně pro zboží k pultu, aby si nechaly navážit sýr nebo salám. A jsou nadšené, když mohou vážit ovoce a zeleninu. Z těchto důvodů preferují i ty obchody, kde tuto činnost mohou dělat samy. Trpělivě tak čekám, až dají do pytlíku třeba čtyři cibule a hledají na váze, zda je to zelenina nebo ovoce, atp.

Poslední dobou je největším favoritem nakupování v obchodě, kde mají skener čárových kódů. Pro děti je to zajímavé a pro mě pohodlné. Akorát nám přibyly činnosti na rozdělování. Největší „boj“ je pro mě nepochopitelně o naskenování posledního čárového kódu před pokladnami, který představuje ukončení nákupu. Podobně se dohadovaly i o ovládání obrazovky při placení a převzetí účtenky. Kolikrát spolu během nákupu smlouvají, že vymění vážení zeleniny za placení atp.

Poslední dobou je největším favoritem nakupování v obchodě, kde mají skener čárových kódů. Pro děti je to zajímavé a pro mě pohodlné. Akorát nám přibyly činnosti na rozdělování. Největší „boj“ je pro mě nepochopitelně o naskenování posledního čárového kódu před pokladnami, který představuje ukončení nákupu. Podobně se dohadovaly i o ovládání obrazovky při placení a převzetí účtenky. Kolikrát spolu během nákupu smlouvají, že vymění vážení zeleniny za placení atp.

Stanovte předem pravidla

Samozřejmě každé dítě je rádo, když si v obchodě může vybrat i něco pro sebe. Doporučuji v tomto případě nastavit konkrétní limit. Jednak je to pro vás ekonomicky méně náročné, děti si uvědomí hodnotu peněz a pak je to také na nějakou dobu zaměstná. Vzpomínám si, že když jsem s touto praktikou u dětí začala a řekla jim, že si mohou koupit cokoliv dle vlastní libosti do 20 Kč, byl z toho prostřední syn tak překvapený, že hned po vstupu koukal, co stojí do dvacky a sáhnul po balíčku kysaného zelí.

Když jsem se ho ptala, proč si vybral zrovna kysané zelí, tak mi odpověděl, že na něj má obrovskou chuť. Byly mu tehdy asi 4 roky a pravda, že je to všežravec a sní s velkou chutí úplně vše, co dostane na talíř. Pousmála jsem se a nechala ho vézt studený balíček hrdě v jeho vozíku. Když si pak ke konci nákupu jeho sourozenci vybrali nějaké drobné sladkosti, tak se mě šeptem zeptal, jestli to zelí může jít ještě vrátit a svižně ho vyměnil za balíček žvýkaček.

Učte děti samostatnosti

Od školního věku mám vyzkoušeno, že děti dokážou nakoupit zcela samy. Bohužel nemáme obchod v docházkové vzdálenosti, tak musím čekat někde opodál. Nebo jim rozdělit úkoly v rámci nákupního centra, kam ale nejezdíme zase tak často.

Od třetí třídy (některé děti zvládají i dřív) je pak vysílám hromadnou dopravou na samostatné nákupy, např. na konci prázdnin jedou do města, aby si obstaraly školní potřeby dle seznamu. Když pak doma vybalují nakoupené zboží, tak jim neuvěřitelně září oči.

Děti milují, když jim dopřejeme samostatnost. Stávají se tak zodpovědnějšími. I proto mi u nakupování funguje nechat část zodpovědnosti na nich a pozorovat, jak pěkně dokážou spolupracovat a zařídit vše potřebné.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře