Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak se připravit na pracovní pohovor po mateřské dovolené?

Datum přidání: 11. 11. 2019

Píše Michaela Kocourková

Mateřská dovolená v kombinaci s rodičovskou dovolenou většinu maminek, v některých případech i tatínků, na několik let naprosto odstřihne od kariérního světa. Roky plynou, najednou našeho potomka vítá první den ve školce a nás čeká návrat do pracovního procesu. Pokud se máme kam vrátit, tím lépe a buďme za tuto jistotu šťastné. Může se ale stát, že jsme nucené najít si nové zaměstnání, protože se nemáme kam vrátit nebo protože potřebujeme zaměstnání se zkrácenou pracovní dobou. V těchto případech nás čeká rozesílání životopisů, odpovídání na nabídky práce, psaní motivačních dopisů, telefonáty s personalisty a také kolečko přijímacích pohovorů

Po několika letech na mateřské/rodičovské dovolené je pro nás maminky doopravdy náročné vrátit se zpět do pracovního života a do kariérního koloběhu. Celé ty roky jsme věnovaly našemu dítěti, dětem a nyní se od nás bude očekávat všeobecný přehled, znalosti a schopnosti z našeho oboru vzdělání a praxe a okamžitá schopnost pokračovat tam, kde jsme skončily.

Jak moderně aktualizovat CV po mateřské?

Moment, který vyvolává rozporuplné emoce, asi u každého rodiče po mateřské a rodičovské dovolené. Návrat zpět do pracovního procesu. Po několika letech péče o domácnost a děti se jedná o skutečně zásadní změnu.

Doba se ale posunuje a i ženská emancipace se stále více rozšiřuje. Ženy touží být samostatné, vzdělané a kariéra pro ně začíná být velmi důležitá, téměř nezbytná. Proto mnoho žen během mateřské/rodičovské dovolené ve své práci pokračuje, dělají tzv. práci z domu nebo home office. Mohou dělat vše ze svých domovů podle režimu svého dítěte a své rodiny a například jednou do týdne nebo do měsíce se ukáží fyzicky na svém pracovišti, aby si se svým nadřízeným předali informace a ujasnili další postupy. 

Myslíme si, že toto je ideální stav, kdy se maminka může věnovat svému dítěti a stále ji zbývá čas na svou práci a pořád se udržuje v pracovním procesu. Maminky, které například na 3 až 4 roky nechají kariéru úplně stranou, budou mít doopravdy těžký návrat do pracovního procesu ve všech ohledech, protože s dítětem rozvíjejí své mateřské schopnosti a dovednosti, nikoliv ty kariérní.

Co musíme udělat před návratem do práce po mateřské/rodičovské dovolené?

  • aktualizovat a upravit si svůj životopis
  • rozhodnout se, zda budeme hledat práci na plný, zkrácený, částečný nebo home office úvazek
  • začít odpovídat na nabídky práce
  • pomalu se připravit na pracovní pohovor, který nás může v nejbližších dnech očekávat

Jak se připravit na pracovní pohovor? 

Pokud je to doopravdy první pohovor po mateřské nebo rodičovské dovolené, věnujte připravě větší pozornost a nepodceňte ji. Můžete se například i poradit s některou ze svých kamarádek, která má s pohovorem v nedávné minulosti zkušenosti nebo je jen v současnosti v plném pracovním nasazení. Počítejte, že Vaše pozornost bude pořád odbíhat k Vašemu dítěti, ale během pohovoru musíte být naprosto soustředěná a pozorná.

  • projděte si svůj životopis a osvěžte si stěžejní informace o Vašem vzdělání a praxi
  • zjistěte si všechny dostupné informace o firmě a pracovní pozici, na kterou se hlásíte
  • vyzkoušejte si cestu nanečisto do místa konání pohovoru, ať se Vám nestane, že dorazíte pozdě
  • připravte si vhodné oblečení i s doplňky, které si obléknete na pohovor
  • počítejte s otázkami na Vaši motivaci dělat vykonávat právě tuto práci, na Vaše silné a slabé stránky a připravte si otázky, které naopak zajímají Vás
  • s malým dítětem si stanovte pevně pracovní dobu, kterou jste schopná v rámci Vašich časových možnostech pokrýt

Zaměstnavatel nemá právo se Vás ptát na Váš rodinný stav, časový harmonogram, péči o dítě nebo plány do budoucna, například, zda plánujete další dítě. Tyto faktory by vůbec neměly ovlivňovat rozhodnutí, zda Vás na danou pozici přijmou nebo ne. Na druhou stranu buďte upřímní a podejte základní informace, jako například, že Vaše dítě právě nastoupilo do školky, že ho budete stačit vyzvedávat po práci. 

Zaměstnavatelé se nejčastěji bojí možné časté nemocnosti Vašeho dítěte, ani tento fakt by neměl rozhodovat o tom, zda Vás přijmou nebo ne. Pokud máte například babičku, babičky, které Vám nemocné dítko rády pohlídají, můžete tuto skutečnost zmínit. Pokud nikoho na hlídání nemáte, raději se do tohoto tématu nepouštějte. Zaměstnavatel si je sám velmi dobře vědom, že jakékoliv dítě může onemocnět a že Vy jako rodič máte nárok na tzv. Ošetřovné. 

Maminky, nemějte strach při hledání nového zaměstnání. Vy sami nejlépe víte, jak moc jste nadané, organizačně schopné a že dokážete s klidem a rychle řešit náročné situace. Udělejte z Vašich mateřských - rodičovských schopností Vaše pracovní přednosti a uplatněte je. Maminky obecně patří mezi nejpracovitější, nejsvědomitější a nejlepší zaměstnance a i tento fakt zaměstnavatelé moc dobře vědí. 

Přejeme Vám hodně štěstí při hledání Vašeho nového zaměstnání!

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

Píše Michaela Tilton

Porozumět dítěti je důležité

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Celý článek

Komentáře