Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak se připravit na pracovní pohovor po mateřské dovolené?

Datum přidání: 11. 11. 2019

Píše Michaela Kocourková

Mateřská dovolená v kombinaci s rodičovskou dovolenou většinu maminek, v některých případech i tatínků, na několik let naprosto odstřihne od kariérního světa. Roky plynou, najednou našeho potomka vítá první den ve školce a nás čeká návrat do pracovního procesu. Pokud se máme kam vrátit, tím lépe a buďme za tuto jistotu šťastné. Může se ale stát, že jsme nucené najít si nové zaměstnání, protože se nemáme kam vrátit nebo protože potřebujeme zaměstnání se zkrácenou pracovní dobou. V těchto případech nás čeká rozesílání životopisů, odpovídání na nabídky práce, psaní motivačních dopisů, telefonáty s personalisty a také kolečko přijímacích pohovorů

Po několika letech na mateřské/rodičovské dovolené je pro nás maminky doopravdy náročné vrátit se zpět do pracovního života a do kariérního koloběhu. Celé ty roky jsme věnovaly našemu dítěti, dětem a nyní se od nás bude očekávat všeobecný přehled, znalosti a schopnosti z našeho oboru vzdělání a praxe a okamžitá schopnost pokračovat tam, kde jsme skončily.

Jak moderně aktualizovat CV po mateřské?

Moment, který vyvolává rozporuplné emoce, asi u každého rodiče po mateřské a rodičovské dovolené. Návrat zpět do pracovního procesu. Po několika letech péče o domácnost a děti se jedná o skutečně zásadní změnu.

Doba se ale posunuje a i ženská emancipace se stále více rozšiřuje. Ženy touží být samostatné, vzdělané a kariéra pro ně začíná být velmi důležitá, téměř nezbytná. Proto mnoho žen během mateřské/rodičovské dovolené ve své práci pokračuje, dělají tzv. práci z domu nebo home office. Mohou dělat vše ze svých domovů podle režimu svého dítěte a své rodiny a například jednou do týdne nebo do měsíce se ukáží fyzicky na svém pracovišti, aby si se svým nadřízeným předali informace a ujasnili další postupy. 

Myslíme si, že toto je ideální stav, kdy se maminka může věnovat svému dítěti a stále ji zbývá čas na svou práci a pořád se udržuje v pracovním procesu. Maminky, které například na 3 až 4 roky nechají kariéru úplně stranou, budou mít doopravdy těžký návrat do pracovního procesu ve všech ohledech, protože s dítětem rozvíjejí své mateřské schopnosti a dovednosti, nikoliv ty kariérní.

Co musíme udělat před návratem do práce po mateřské/rodičovské dovolené?

  • aktualizovat a upravit si svůj životopis
  • rozhodnout se, zda budeme hledat práci na plný, zkrácený, částečný nebo home office úvazek
  • začít odpovídat na nabídky práce
  • pomalu se připravit na pracovní pohovor, který nás může v nejbližších dnech očekávat

Jak se připravit na pracovní pohovor? 

Pokud je to doopravdy první pohovor po mateřské nebo rodičovské dovolené, věnujte připravě větší pozornost a nepodceňte ji. Můžete se například i poradit s některou ze svých kamarádek, která má s pohovorem v nedávné minulosti zkušenosti nebo je jen v současnosti v plném pracovním nasazení. Počítejte, že Vaše pozornost bude pořád odbíhat k Vašemu dítěti, ale během pohovoru musíte být naprosto soustředěná a pozorná.

  • projděte si svůj životopis a osvěžte si stěžejní informace o Vašem vzdělání a praxi
  • zjistěte si všechny dostupné informace o firmě a pracovní pozici, na kterou se hlásíte
  • vyzkoušejte si cestu nanečisto do místa konání pohovoru, ať se Vám nestane, že dorazíte pozdě
  • připravte si vhodné oblečení i s doplňky, které si obléknete na pohovor
  • počítejte s otázkami na Vaši motivaci dělat vykonávat právě tuto práci, na Vaše silné a slabé stránky a připravte si otázky, které naopak zajímají Vás
  • s malým dítětem si stanovte pevně pracovní dobu, kterou jste schopná v rámci Vašich časových možnostech pokrýt

Zaměstnavatel nemá právo se Vás ptát na Váš rodinný stav, časový harmonogram, péči o dítě nebo plány do budoucna, například, zda plánujete další dítě. Tyto faktory by vůbec neměly ovlivňovat rozhodnutí, zda Vás na danou pozici přijmou nebo ne. Na druhou stranu buďte upřímní a podejte základní informace, jako například, že Vaše dítě právě nastoupilo do školky, že ho budete stačit vyzvedávat po práci. 

Zaměstnavatelé se nejčastěji bojí možné časté nemocnosti Vašeho dítěte, ani tento fakt by neměl rozhodovat o tom, zda Vás přijmou nebo ne. Pokud máte například babičku, babičky, které Vám nemocné dítko rády pohlídají, můžete tuto skutečnost zmínit. Pokud nikoho na hlídání nemáte, raději se do tohoto tématu nepouštějte. Zaměstnavatel si je sám velmi dobře vědom, že jakékoliv dítě může onemocnět a že Vy jako rodič máte nárok na tzv. Ošetřovné. 

Maminky, nemějte strach při hledání nového zaměstnání. Vy sami nejlépe víte, jak moc jste nadané, organizačně schopné a že dokážete s klidem a rychle řešit náročné situace. Udělejte z Vašich mateřských - rodičovských schopností Vaše pracovní přednosti a uplatněte je. Maminky obecně patří mezi nejpracovitější, nejsvědomitější a nejlepší zaměstnance a i tento fakt zaměstnavatelé moc dobře vědí. 

Přejeme Vám hodně štěstí při hledání Vašeho nového zaměstnání!

Podobné články

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Komentáře