Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak se připravit na první Vánoce s miminkem

Datum přidání: 22. 12. 2019

Vánoce – nejkrásnější svátky roku. Chystáte-li se na ně poprvé s miminkem, pak jsou o to krásnější. Pokud si je chcete užít, je nutné připravit se na změny, které nový člen domácnosti přinese.

Vy se těšíte, jakou radost bude mít vaše miminko z dárků, rozzářeného stromečku a vánoční atmosféry vůbec. Skutečnost ale bývá o poznání jiná. Nejmenší miminka nemají sebemenší problém štědrý den proplakat, kojence a batolata pak víc než cokoli jiného zaujme trhání balicího papíru z dárků, tahání za větvičky stromku a likvidace vánočních ozdob. Co příchod nového člena rodiny změní?

V první řadě nezapomínejte na režim svého dítěte, ocení ho nejen děti, ale i vy. 

Štědrovečerní večeře

Obraťte obvyklé pořadí večerního dění a nejprve si rozbalte dárky, popř. zasedněte k menší večeři s dětmi. Teprve až usnou ve svých postýlkách, dopřejte si slavnostní večeři ve dvou.

Pokud jste zvyklí na štědrovečerní večeři ve společnosti celé rodiny, staňte se pro tento rok hosty, nikoli hostiteli. Nechte se hýčkat dokonalou atmosférou i dobrým jídlem a nebojte se využít pomoci babiček a dalších příbuzných, kteří vás rádi na chvilku zastanou v péči o miminko. Opět myslete na režim miminka.

U nás doma jsem řešila, kam dám malou během večeře, na Vánoce jí byly necelé 3 měsíce a v lehátku na zemi mi to přišlo hloupé... Jak jednoduché je vzít kočárek ke stolu, přisunout postýlku... ale hormony dělaly své :o)

Rybu, symbol vánoční večeře, vaše ratolest ochutnat může. Jako vždy je však i tady hned několik „ale“. Do jídelníčku kojence rozhodně nepatří ryba smažená, u starších dětí jen ve velmi malém množství. Pokud vaše dítě rybu ještě neochutnalo, raději si vyberte jiný den k zařazení této nové potraviny, vyhnete se tak možným alergiím a návštěvě pohotovosti. Volte ryby sladkovodní, ideálně čerstvé, ze kterých odstraníte všechny kosti.

Pozor dejte také na drobnosti, jako je miska oříšků na stole, čokoládové figurky pověšené na stromečku nebo cukroví ponechané v dosahu dítěte. O horkém punči nebo svařáku nemluvě.

Vánoční výzdoba

Váš domov každoročně o Vánocích vypadal jako ze stránek časopisů o bydlení a vy měli vždy perfektně uklizeno a výzdobu sladěnou do posledního detailu? Můžete se sice
o podobnou atmosféru pokusit i letos, máte-li ale dítě, které se již dokáže samo pohybovat po bytě, brzo si výzdobu přizpůsobí k obrazu svému.

Stromeček volte menší, upevněte jej do stabilního stojanu (nebo si kupte ten v květináči) a skleněným zdobám přidělte místa co nejvýše od nenechavých ručiček. Můžete stromek postavit do dětské ohrádky, umístit ho na skříňku, nebo své ratolesti dobře hlídejte, zda zrovna neprocvičují své dovednosti na této „nové hračce“.

Adventní věnce, prskavky a svíčky nikdy nenechávejte bez dozoru a umístěte je tak, aby se k nim dítě v žádném případě nedostalo.

Ubrus (nejen slavnostní) nechte ve skříni, nebo jej upevněte ke stolu tak, aby jej dítě nemohlo strhnout.

Svou oblíbenou vánoční hvězdu vyhazovat nemusíte. Skutečná otrava hrozí až po konzumaci velkého množství listů, přesto i ji zabezpečte.

Užívejte si společné chvíle

I když možná nebudete mít pečlivě uklizený byt, budete se muset omezit v jídle i výzdobě, to nejdůležitější si prožijte naplno. Vydejte se na vánoční procházku, pokochejte se výzdobou v ulicích, je-li to možné, navštivte alespoň na chvilku adventní koncert, zazpívejte si doma koledy. Co na tom, že vaše miminko ještě význam svátků nechápe, vaše dobrá nálada se přenese i na něj. Zkontrolujte si baterie v mobilech, fotoapaárátech a foťte, foťte, foťte. Ať už dopadnou první Vánoce podle vašich představ, nebo ne, prostě si je užijte.

Jak jste prožili Vánoce s malými děťátky u vás doma? Nějaké rady a tipy na co nezapomenout, na co si dávat pozor, co určitě nedělat...

Podobné články

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Jak reagovat, když vaše dítě dbá o svůj vzhled a čistotu přespříliš?

Děti jsou různé, stejně jako my dospělí. Najdete mezi nimi takové, které se rády brodí loužemi, nevadí jim, když se umažou od bláta nebo písku a naopak z toho mají obrovskou legraci. Celý článek

Komentáře