Jak se s dětmi doma učit? „Hlavně v klidu a bez stresu,“ radí učitelka

Datum přidání: 20. 9. 2017

Když můj syn nastoupil loni do první třídy, tak jsem sice byla připravená na to, že bezstarostné období skončilo a každé odpoledne se budeme muset učit, ale že to bude až tak náročné, to mě opravdu překvapilo. Pomohlo mi až vysvětlení paní učitelky, co je smyslem domácí přípravy.

Když nastupoval syn do první třídy, tak rozhodně neznal celou abecedu, počítal do deseti a uměl se pouze podepsat. Proto jsme začínali opravdu od začátku a můžu říct, že mu to šlo celkem dobře. Žádné větší potíže v učení neměl. O to horší byla úprava sešitů, když měl psát domácí úkoly (což bylo denně). Protože málokdy napsal vše hned napoprvé správně, nechávala jsem ho nejprve psát domácí úkoly tzv. nanečisto. Tím se psaní domácích úkolů samozřejmě protáhlo. Stresovalo to nejen mě, ale i syna. Až do chvíle, kdy mi jeho paní učitelka vysvětlila, že tento postoj není dobrý pro nikoho. Domácí úkoly totiž slouží k procvičení učiva, vede děti k zodpovědnosti a ne ke zbytečnému stresu.

Hlavně ne nanečisto

„Psát domácí úkoly nanečisto je hloupost. Pokud děti udělají chybu, což je naprosto normální, zvlášť u prvňáčků, tak má dítě chybu škrtnout a opravit ji přímo v sešitě. Domácí úkoly učí děti povinnostem, ale nemají jim učení znechutit. Důležité pro mě je vidět, že se dítě na školu doma připravilo. To, že není sešit dokonalý, nevadí. Děti se vše teprve učí,“ říká učitelka prvního stupně pražské základní školy.

Prostor na učení a společná pravidla

V ideálním případě to vypadá tak, že se dítě věnuje přípravě do školy a úkolům v pravidelnou denní dobu. Děti si zvyknou na režim a učení se pro ně stane běžnou součástí dne. Také je dobré, když má dítě na psaní úkolů svůj prostor, nejlépe vlastní psací stůl, kde má veškeré školní pomůcky. Psát úkoly v obýváku nebo u jídelního stolu není optimální variantou. Děti by měly vědět, kde mají učebnice a sešity a školní aktovku by si měly chystat již samy. Je jasné, že v prvních letech se bez dohledu rodičů ještě neobejdou. 

Školáka nepřetěžujte a neporovnávejte

Ano, neporovnávejte, i když to může být těžké. Každé dítě je jiné a vyžaduje jiný přístup, a to i v učení. Vím, o čem mluvím, mám tři syny a každý je naprosto odlišný. To, co funguje u jednoho, u druhého má opačný efekt.

Snažte se vycházet z potřeb vašeho dítěte a nesrovnávejte ho. Stejně tak se vyvarujte přetěžování. Škola je sama o sobě náročná, odpoledne má většina dětí nějaké aktivity a trávit další hodinu u učení je pro malé školáky opravdu náročné. Snažte se proto přizpůsobit program tak, aby dítě mělo čas na odpočinek a přitom energii na učení. Pokud vidíte, že váš potomek přišel pozdě z tréninku nebo je unavený, nenuťte ho do učení, stejně by to nikam nevedlo.

„V takovém případě se v klidu domluvte na tom, že si dítě půjde odpočinout a úkoly uděláte například brzy ráno. Sice to není nejvhodnější, ale věřte, že vám za to dítě bude vděčné a ráno půjde všechno snáz. Dohodněte se, že si společně přivstanete a úkoly vypracujete.  Výsledky učení v době, kdy je dítě velmi unavené, jsou mizivé a vy se jen zbytečně rozčílíte,“ radí například rodičům Mgr. Marie Tomanová na webu Jdemedoškoly.cz.

Nezapomínejte na pochvalu

Nikdo nejsme dokonalí, a i když se jako rodiče snažíme, tak když dítěti vysvětlujeme již podesáté učivo a ono pojedenácté udělá stejnou chybu, dojde trpělivost i tomu největšímu kliďasovi. I v takových chvílích se ale snažte zachovat klidnou hlavu. Buďte jim oporou a podporujte v nich přirozenou touhu po učení a objevování. Nezkazte jim jejich chuť učit se zbytečným drilováním. A chvalte! Pochvala je totiž tou nejlepší motivací pro každého.

To, že vaše dítě ve škole zatím nijak nevyniká nebo se mu nechce učit a vy si říkáte „Co z něj jenom bude?“, vůbec nic neznamená. Vzpomeňte si na sebe a své spolužáky a třeba vás to uklidní.

Podobné články

Péče o miminkovské genitálie. Nepodceňujte ji

Opruzeniny, ale i větší problémy mohou vzniknout při nesprávné péči o dětské genitálie. Nejčastějším problémem je opruzení zadečku, ale nejen zadečku, i třísel, podbřišku, zkrátka oblasti kryté plenkami. Kůže je podrážděná, zarudlá, svědí a bolí. Celý článek

Mami, tati, podívejte se, co už umím v roce a půl!

Uteklo to jako voda a z vašeho kojence je již batole, které rozumí tomu, co mu říkáte. V tomto období se již naplno rozvíjí jeho osobnost, začíná si prosazovat svou, což je občas pěkně náročné zejména pro rodiče, ale na druhou stranu se můžete radovat z malých Celý článek

Píše Nikol Podhorská

Přimějte děti jíst z talířů. Příborem!

Boj s dětmi a jídlem je nekonečný. Kaše je na zemi, na dětech, na vás. Brokolice létá přes celou místnost. Každodenní rutina. Když ale dětem pořídíte správné nádobí a půjdete jim příkladem, uvidíte, že budou za chvíli jíst přesně podle vašich pravidel. Celý článek

Komentáře