Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak se starat o intimní partie miminek? Není potřeba se červenat

Datum přidání: 26. 11. 2017

Péče o intimní partie miminek je důležitá. Již od narození je třeba vědět, jaká je správná péče. Poradíme vám, jak se vyvarovat hlavním mýtům, které okolo tohoto tématu kolují.

Správná technika hned od narození

Hned po narození vašeho děťátka byste se měli naučit správnou techniku péče o jeho intimní partie. Pokud máte doma chlapečka, tak vás může péče o intimní partie děvčátek překvapit a opačně. Ale nebojte, chce to jen cvik a za chvíli si už to bude rutina.

Již v porodnici vám jistě správnou techniku ukážou. Genitálie je třeba hned od prvního dne po narození miminku opečovávat. To zahrnuje nejen časté přebalování, ale především důkladné očištění intimních partií. U novorozených holčiček se zaměřte na malé stydké pysky, které byste měli omývat a oddalovat, aby nedocházelo ke srůstům. Problém může způsobit i mázek (smegma), který se v okolí stydkých pysků může objevit a který musí být omýván.

I když se vám to může zdát zprvu zvláštní, tak věřte, že právě důsledná hygiena je opravdu důležitá. Pokud byste hygienu brali na lehkou váhu, mohlo by se stát, že vaši holčičku potká komplikace, která se nazývá Synechia vulvae, což je srůstání malých stydkých pysků. A ta se bohužel odstraňuje pouze operací.

Stejně jako u holčiček, tak také u chlapců platí, že se intimní partie umývají při každém koupání a během dne po stolici. Ideální je oplachovat je pod tekoucí vodou. U chlapečků také dávejte pozor, abyste očistili veškeré záhyby, pokožku pod penisem a penis samotný.

Pozor na výběr kosmetiky

Genitálie oplachujte nejlépe vždy od ústí močové trubice ke konečníku, nikoliv naopak. Mohlo by tak totiž dojít k přenosu bakterií ze stolice. Pokud nemůžete děťátko umýt pod tekoucí vodou, určitě budete mít po ruce vlhčené ubrousky. Dejte si však pozor při jejich výběru. Vybírejte ty bez parfemace a zbytečných přídatných látek, tedy takové, které jsou nejšetrnější k citlivé dětské pokožce. To stejné platí i při výběru dětské kosmetiky.

Přetahovat nebo nepřetahovat a kdy?

To je otázka, kterou si položí každá maminka, které se narodí chlapeček. Jen velmi malé procento chlapečků se narodí s tím, že je jejich předkožka přetažitelná. Takzvané zúžení předkožky je totiž u miminek naprosto normální. Nikdy se proto předkožku nesnažte násilím přetahovat. Zhruba od dvou let, někteří lékaři říkají, že již od prvních narozenin, se doporučuje začít s opatrným přetahováním předkožky přes žalud tak, aby bylo možné jej následně opláchnout. Čím budou vaši chlapečci starší, stane se „přetahování“ nedílnou součástí jejich hygieny.

Z vlastní zkušenosti matky tří synů mohu říct, že vše chce svůj čas. Zatímco u staršího syna nám k plnému přetažení pomohly mastičky a stejným procesem procházíme s nyní čtyřletým druhorozeným synem, tak nejmladšímu synovi šla předkožka stáhnout sama již od narození. Bohužel ve svém okolí máme spoustu případů, kdy se přetahování nedařilo a z přebytečného mazu, který se chlapcům v penisu vytvořil, vznikl zánět, se kterým skončili v nemocnici. Proto pokud máte jakékoliv pochybnosti o přetahování předkožky, poraďte se svým pediatrem, který situaci zhodnotí a případně předepíše mastičky, které mají pomoci k snadnějšímu přetažení.

S dětmi mluvte narovinu

Jak jsou děti větší a učí se základním hygienickým návykům, je dobré jim vysvětlit, proč nemají zapomínat ani na péči v intimní oblasti. Tím, že se nebudete tomuto tématu vyhýbat, nebudou mít děti potřebu studu a navíc díky svému zdravému přístupu jim půjdete příkladem při vnímání vlastního těla.

Podobné články

Učíme se poznávat barvy. Jak a kdy začít s učením barev?

Poznávání barev patří mezi dovednosti, které se děti učí zvládnout velmi brzy. U předškoláků se pak předpokládá, že poznají širokou škálu barev a často z toho bývají například u zápisu do první třídy děti zkoušeny. Jak a kdy tedy začít s učením barev? Celý článek

Domácí porody...ANO nebo NE?

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma? Celý článek

Vyrobte si doma dezinfekční gel na ruce

Díky koronaviru je nejen nedostatek roušek a respirátorů, ale také desinfekčních prostředků. A jak už to většinou bývá, co nelze sehnat v obchodě, snažíme se vyrobit svépomocí. Je to možné i v případě zmiňovaného dezinfekčního gelu k mytí rukou. Celý článek

Komentáře