Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak si s dětmi bezpečně užít koupání? Nepodceňujte prevenci!

Datum přidání: 5. 7. 2017

K létu neodmyslitelně patří koupání. Prázdniny strávené u vody miluje většina dětí, ať jde o moře, nebo rybník u babičky. Bohužel právě u vody se odehraje velké množství letních tragédií. Děti ještě neumějí odhadnout své síly a rodiče často podceňují nebezpečí a především prevenci. 

Utonutí je v Česku po autonehodách druhou nejčastější příčinou náhodného úmrtí osob mladších 15 let. Proč tomu tak je? Bohužel nezřídka proto, že rodiče na děti nedávají dostatečně pozor, nechají je například pod dozorem staršího sourozence nebo se spoléhají na to, že je ve vodě vždy někdo uvidí.

Nemůže volat o pomoc

Problém ovšem je, že tonutí nemusí zdánlivě vůbec vypadat dramaticky. Většina z nás si představí, že topící se člověk křičí o pomoc, plácá rukama ve vodě a snaží se na sebe jakkoli upozornit. Ve skutečnosti na něco takového nemá ani pomyšlení. Pokud se topí, snaží se zabránit tomu, aby se mu dostala voda do úst, v horším případě už ji tam má, a o pomoc tedy volat nemůže.

Stejně tak se nestane, že by mával rukama nad hlavou, aby si ho někdo všiml. Rukama se naopak snaží udržet nad hladinou, takže je má u těla. Velmi zjednodušeně řečeno by se možná dalo říct, že čím je člověk ve vodě nehybnější, tím větší potíže možná má. Pokud uvidíte ve vodě člověka, který má ústa v úrovni hladiny, případně otevřená se zakloněnou hlavou, má skelný pohled nebo zcela zavřené oči, dýchá rychle nebo po dechu přímo lapá a snaží se neúspěšně přetáčet na záda, okamžitě jednejte.

Zachránce má pak na účinnou pomoc řádově desítky vteřin. Je obecně známo, že zachraňovat topícího se člověka je velmi nebezpečné, protože panika a pud sebezáchovy mu velí pověsit se na každý plovoucí předmět v dosahu, tedy i na zachránce. I dítě bude mít v takovou chvíli nečekanou sílu!

Horký letní den – ochrana před sluncem

 Pro děti ideální počasí, které láká ke koupání. Svlažit se v těchto dnech bude nutností nejen v bazénu, řece nebo na koupališti, ale také musíme dostatečně pít a chránit děti před sluníčkem. Pitný režim a ochrana před sluncem…

Co tedy dělat?

Základem je prevence, prevence a ještě jedou prevence. Nikdy nenechávejte dítě u vody samotné, i kdyby bylo sebelepší plavec! Nikdy ho nenechávejte pod dozorem někoho, komu nemůžete stoprocentně důvěřovat. Rozhodně se neohlídají děti navzájem a stejně tak jeden dospělý na větší počet dětí je málo. I skupina rodičů může být nakonec problém, když si každý myslí, že pozor dává ten druhý.

Dále: Nespoléhejte na to, že je ve vodě mělko. Hloubka nehraje roli, utopit se dá i v pár centimetrech vody, pokud dojde ke zdravotní indispozici, zranění nebo pádu například v malém prostoru. Zde je na místě velmi důrazné varování. V případě malých dětí je největší riziko ani ne tak u moře či rybníka, kde na něj rodiče dávají velký pozor, jako paradoxně doma.

Tragédiím vévodí nezajištěné zahradní bazény (přitom je stačím napevno zakrýt nebo pořídit alarm upozorňující na pád osoby do vody), stačí, abychom dítě na minutu neměli pod dohledem, a neštěstí je hned. Stejně nebezpečná jsou i okrasná zahradní jezírka, ale klidně i obyčejný nafukovací bazének. Děti předškolního věku mají pořád velmi těžkou hlavu oproti tělu, pozměněné těžiště, a pokud přepadnou do vody hlavou napřed, může pro ně být velmi obtížné se postavit. Kapitolou sama pro sebe jsou pak sudy na dešťovou vodu. Z nich nemá dítě šanci se dostat. Proto musí být vždy napevno zajištěny víkem!

Jak pomoci dítěti, které se topilo?

Po úspěšném vytažení z vody (vynášejte je pokud možno s hlavou níže, než je hrudník) zajistíme průchodnost dýchacích cest záklonem hlavy a otevřením úst (toho dosáhneme tím, že předsuneme dolní čelist), zkontrolujeme, zda nezapadl jazyk. Rovněž zkontrolujeme puls, nejlépe je hmatný na vnitřní straně zápěstí nebo na krku. Pokud dítě nedýchá, zahájíme resuscitaci - dýchání z úst do úst a nepřímou srdeční masáž.

Umělé dýchání se liší podle věku dítěte. V případě kojence obejmeme svými ústy jeho nos i ústa a pomalu vdechujeme vzduch zhruba o objemu naší ústní dutiny. U staršího dítěte uzavřeme nosní dírky palcem a ukazovákem a vdechujeme přímo do úst. Ve všech případech sledujeme zdvihání hrudníku, podle něj regulujeme hloubku vdechu. Dbáme rovněž, aby mělo dítě řádně zakloněnou hlavu, jen tak může vdechovaný vzduch putovat volně do hrudníku.

Dojde-li na masáž srdce, platí, že u čerstvých miminek připadají na jeden vdech tři stlačení hrudníku, u kojenců a starších dětí (a rovněž dospělých) je pak poměr dva vdechy a 30 stlačení hrudníku.

Vždy volejte záchrannou službu! Až do jejího příjezdu pokračujte v resuscitaci, pokud je úspěšná, uložte dítě do stabilizované polohy.

Kromě prevence zahrnující pečlivý dozor u vody a zajištění vodních ploch v domácím prostředí dítěti pořiďte kvalitní plavecké pomůcky, pokud je ještě potřebuje, a dejte mu možnost naučit se opravdu dobře plavat v plaveckém kurzu. Nejde jen o správnou techniku plavání či potápění a dýchání pod vodou, ale i nácvik nejrůznějších situací, které mohou u vody nastat. Dítě pak v kritické chvíli nebude mít sklon panikařit a snáze si vybaví, jak se zachovat.

Podobné články

Venku není nuda a dětem prospívá. Proč je vytáhnout do přírody?

Vzpomínáte si ještě, jak vypadaly dny, když jste byli malí? Velmi pravděpodobně jste běhali před domem, hráli si na hřišti a lezli po stromech. A teď si sáhněte do svědomí – jak tráví čas venku vaše děti? Nejsou náhodou více času doma než v přírodě? Celý článek

Oblečení s UV ochranou nebo opalovací krém pro děti? Co je lepší?

Ať už se chystáte na dovolenou k moři nebo hodláte trávit delší dobu u vody na koupališti a zvažujete, jestli pořídit svým dětem oblečení s UV filtrem, tak my máme jasno. Tato investice se totiž vyplatí. Celý článek

Nedonošeňátka... miminka, která potřebují zvláštní péči. Co základního je třeba?

Každé novorozené miminko se nám zdá maličké a křehké. Žasneme nad jeho maličkými prstíky, chodidly, dlaněmi, jeho celá ruka je jako naše dlaň… Ještě menší jsou miminka, která se narodí o týdny dříve. Celý článek

Komentáře