Jak „slavíme“ Velikonoce aneb když máte doma dcery

Datum přidání: 17. 4. 2019

Píše David a Michal (@dvatátové)

Když cizincům popíšete, jaké sadistické hrátky se v Česku odehrávají o Velikonocích, absolutně nechápou. Dívky a ženy stavíme do dveří, nechají se zbít a ještě násilníkům dají odměnu. Jak probíhají tyto svátky u nás doma?

Přiznám se, že ohledně oslavy velikonočních svátků u nás byly menší rozbroje. Já tvrdím, že jde o tradici, která se v Česku prostě takhle slaví roky. Holky jsou doma, malují vajíčka, pečou výslužku pro koledníky, chystají pentle, které jim navážou na pomlázky, a kluci si zase pořídí karabáč, připraví košík a brzy ráno obejdou ves (ve vší slušnosti a bez záměrného ubližování). A ačkoli jsem obecně veliký zastánce genderové vyrovnanosti a rovných příležitostí, dívkám prostě do ruky pomlázka nepatří, rodičovská lítost nelítost.

Davida to ale zase mrzelo, že by holky o Velikonocích jen ostatní podělily a samy nic nedostaly, a tak chtěl, abychom Marušce a Ádě koledování dopřáli. Nakonec jsme se vyhnuli sporu a sáhli po americké tradici, což není žádná tragédie vzhledem k tomu, že dcerky stejně mají české i americké občanství. O Vánocích nám nosí dárky také Santa Claus, proč by o Velikonocích nemohly na zahradě hledat vajíčka zapomenutá od zajíčka? Holky si prostě odměnu najdou samy a bez pomlázky a obcházení sousedů. Vlk se nažere a zbytek znáte.

Samotné velikonoční pondělí mě pak vždycky bezpečně dojme. Sledovat ty malé slečny, jak statečně vítají svoje kamarády, každý rok o něco větší, a jak po lehkém vymrskání samy sahají do ošatky a zmateně dopřávají prvním koledníkům prakticky všechno, co mají na koledu nachystáno. A ten děs v očích malých kloučků, kteří vyrazili za doprovodu otců na koledu a absolutně nechápou, proč mají dávat holčičkám přes zadek, když zbytek roku slyší od rodičů, že bít je špatné. A tak většinou tátu poslechnou, vytasí pomlázku vpřed, ale jen tak lehce s ní máchají ve vzduchu, aby se neřeklo.

V podstatě je to zvláštní, že v moderní z většiny ateistické české společnosti slavíme takový křesťanský svátek, pečeme beránky a mazance, do kterých nikdy nezapomeneme zakrojit křížek, a muži legálně bijí ženy za podpory všech přihlížejících. A že zrovna tohle bude oslavovat gay, co vychovává s partnerem dcery. Ale nemůžu si pomoct, prostě je to tak.

Takhle to slavíme a pokud jsou rány symbolické a koledníci z řad dospělých nejsou opilí a agresivní, tak se mi to líbí jako tradice, která spojuje sousedy, podporuje společenský život a předává se z generace na generaci spolu s recepty, zvyky i říkankami.

Podobné články

Píše David a Michal (@dvatátové)

Co děláme s dětmi, když prší

Každý deštivý den je v dobách sucha, které zažíváme, spásou. Rodiče menších dětí to ale často berou jinak a nevědí, jak by svá dítka zabavili. Tak přidávám naše tipy, co s holkami podnikáme, když venku leje. Celý článek

Píše David a Michal (@dvatátové)

Představy o rodičovství vs. realita: Co jste si mysleli, že NIKDY nebudete dělat?

Když nemáte děti a vlastně se na ně zatím ani moc nechystáte, mívá člověk plnou hlavu představ o tom, co nikdy s vlastními potomky dělat nebude, případně co ti jeho NIKDY dělat nebudou. No a pak se ty dětí narodí a vy zjistíte, v jakém omylu jste roky žili.. Celý článek

Píše David a Michal (@dvatátové)

Boj o Barbie: Budou „kazit“ i naše holky?

Přednesl jsem doma, že by naše dcery-dvojčata mohly dostat ke třetím narozeninám konečně pořádné panenky Barbie. Jenže David byl proti, protože jsou prý špatným vzorem ideálu krásy. A tak začal doma menší boj kdo s koho... Celý článek

Komentáře