Jak tráví volný čas dnešní děti? S knížkou nebo tabletem…

Datum přidání: 27. 1. 2019

Všichni rodiče si přejí, aby se jejich děti dobře bavily, pokud možno v rámci správné výchovy. U nejmenších dětí způsob trávení volného času snadno ovlivníme. Větší děti jsou pohlceni dnešní elektronickou dobou, která může působit špatně, ale vše má své.

Je výchova a výchova, každá rodina je jiná, každá si vytváří „svůj svět“, který žije. Někteří sportují, jiní si zase rádi čtou, další dovolí dětem mobil, tablet… Tabulky na ideální rodinu neexistují, odsuzovat proto není dovoleno :-) Co jediné je, a to platí na 100 %, vzorem pro své děti jsme my, rodiče.

Nejmenší děti

Připusťte, že ani nejmenší děti nemají stále volno. Spoustu času tráví spánkem, ale i jídlem, později kousáním, čeho jen jde kvůli rostoucím zoubkům nebo poznávání světa pusinkou, kdy vše žužlají. Jejich volný čas plně organizujeme my, dospělí. A ruku na srdce, kdo jim občas nepustí televizi.

Batolátka

V batolecím věku bychom dítku měli umožnit vybrat si, jak bude svůj volný čas trávit. Vedeme ho tím k samostatnosti, a i pro nás rodiče, je tato informace důležitá. Dozvíme se, co dítě baví a v čem ho můžeme podporovat. Batolátka milují interaktivní hračky, holky si hrají na maminky, kluci rádi opravují, řídí, závodí. Všechny děti milují kamínky, písek, vodu, pohyb….

Před třetím rokem už jsou batolata zkušená, dokonce už od roku a půl jsou některé schopny zabavit se také telefonováním, hrami na tabletu – zvláště, pokud mají starší sourozence. Měli byste ale vždy sedět u nich a kontrolovat, s čím se „na síti“ baví. Najít můžete užitečné hry a aplikace, které budou děti učit mnoha dovednostem a tablet či počítač nebudete zatracovat. Stejně tak malé děti milují pohádky v televizi, na internetu… I když nám tím vzniká čas pro vlastní práci, nenechávejte děti u televize vysedávat hodiny. Všeho s mírou.

Tříleťáci – předškoláci

Takhle velké děti už dobře vědí, co je baví. Některé ukazují svůj vrozený talent pro tanec, zpěv, jiné kreslí, staví nádherné výtvory z Lega či jiných stavebnic. Chodí-li do školky, často je motivuje spolužák k nové zálibě. Ať už je to např. sport, péče o zvířata (např. když v místě bydliště máme jezdecký klub s koňmi), rybaření, kroužek dobrovolných hasičů… Šestileté dítě už hravě zvládne připravit si potřebné věci do kroužku, zvláště pak, když jej baví. Samozřejmě, chce to vaši kontrolu, ale pokud je dítě do koníčku zapálené a těší se na něj, je skutečně šikovné.

I tady ale nacházíme zábavu, která se nám nemusí líbit. Máme to tak ale i my dospělí, také se nebavíme jen knihou nebo cvičením.

Větší děti se velmi rády propojí s kamarády prostřednictvím videohovoru. Video chat umožňují mnozí poskytovatelé zdarma. Děti si tak spolu mohou hrát na dálku. Vaše dítě si tak na dálku může hrát s dítkem, které by rádo vidělo častěji, ale časově nebo vzdálenostně to není možné.

Denně by si děti tohoto věku přály hrát online hry, sledovat televizi, začíná je bavit muzika. Nemá smysl striktně jim v těchto aktivitách bránit. Dříve nebo později se k nim dostanou díky spolužákům. Zaměřte se na to, aby dítko používalo portály s kvalitními hrami. Stejně tak kontrolujte sledování televize.

Ať už máte děti jakkoli staré, jděte jim příkladem. Chcete-li, aby sportovali, dopřejte jim společné chvilky u sportu, pokud chcete, aby stavěli, pořiďte jim zábavné stavebnice. Chcete-li, aby netrávily celé dny u počítačů nebo s telefonem v ruce, nedělejte to také. Upjaté děti, které si hrají stále „slušně“ a jsou tichounké občas vyprovokujte k akci. A ty děti, které občas vyvedou lumpárnu netrestejte přísně. Budou v životě průbojné a jejich akčnost se jim jistě vrátí, budou-li dobře vedeny.

Podobné články

Monika z U nás na kopečku

Píše Monika z U nás na kopečku

Malý praktický dárek, který potěší

Fixy, pastelky a hlavně nové penály, které si mohou neustále měnit a dekorovat podle svého. Ty udělaly radost velikou. Penály mají součástí mini kostičky, kterými děti pouzdra samy vyzdobí. Jmenují se Pixie Crew, ale holky jim říkají Lego penály. Celý článek

Je vhodné dávat dětem sliby?

Jestliže nám dá slib partner, kamarádka či kdokoli jiný dospělý, můžeme nést velmi špatně jeho nedodržení. U dětí, které svým rodičům naprosto důvěřují, může být zklamání ještě větší. Čím více slibů porušíte, tím víc je důvěra narušena a k jejímu opětovnému... Celý článek

Píše Adam Šmíd

Angličtina u dětí... kdy je vhodné začít a jaké jsou výhody a obtíže?

Odborníci z různých oborů se prozatím rozchází v tom, kdy je ideální věk zahájit výuku druhého jazyka. Vývojoví psychologové se však více méně shodují na doporučeném nejnižším věku dítěte. Výuka angličtiny by neměla začít u menších než tříletých dětí Celý článek

Komentáře