Jak vybrat dětské zábrany a na co si dát pozor?

Datum přidání: 21. 10. 2018

Píše Michaela Kratochvílová

Baby Dan Prostorová zábrana Flex M, 90-140 cm - černá
Baby Dan Prostorová zábrana Flex M, 90-140 cm - černá

Děti jsou radost, ale v momentě, kdy se začnou objevovat svět a nezůstanou na jednom místě, musíte myslet i na bezpečností prvky, které vaše dítka ochrání před každodenními nástrahami. Zábrany jsou praktickým pomocníkem. A zachránily už nejeden karambol.


Dětské zábrany ochrání vaše děti před tím, aby se dostaly někam, kde pro ně nebude úplně bezpečno. Vyrábí se do věku 24 měsíců dítěte. Ať už se jedná o schody, krbová kamna či sporáky, zábrany vám pomohou udržet dítka v dostatečné vzdálenosti od jakýchkoliv nebezpečných elementů. Na co se ale při výběru zaměřit a jaké druhy dnešní trh nabízí?

Typy zábran

Existuje několik druhů zábran pro děti. Tou nejčastější bývají zábrany do dveří. Používají se jako taková vrátka, která otevřete v případě, že potřebujete projít. Své místo mají před schodišti, strmými plochami i ve dveřích obývacích místností. Kromě těch do dveří můžete vybírat i zábrany prostorové, které umístíte tam, kde běžná otvorová zábrana nestačí svojí délkou či způsobem upevnění.

Praktické jsou zábrany rozšiřitelné, kdy můžete délku upravit pomocí rozpínacího mechanismu. A pokud hledáte řešení praktické, pak oceníte zábrany rolovací. Ty jsou téměř nepostřehnutelné v případě, že je právě nepotřebujete. Stačí je vysunout z bočního panelu, až přijde jejich chvíle. Poté je jednoduše můžete srolovat zpátky a prostor zůstane nenarušen. Velkou výhodou je fakt, že zkrátka nepřekáží. Pokud navíc často cestujete, hodit se vám budou i zábrany cestovní, které jednoduše vezmete s sebou na dovolenou či návštěvu.

Otevírání

Může otevírat a zavírat několika způsoby. Buď jsou zábrany vybaveny klasickým ručním zavíracím mechanismem nebo můžete zvolit i zavírání a otevírání automatické. V takovém případě je lze otevřít pouze jednou rukou, stačí stisknout dvě místa současně a nadzvednout.  Při zavírání zábranu přitlačte, dokud nezaklapne.

Zábrany bývají také samozavírací, abyste měli jistotu, že nezůstanou nikdy otevřené. Pohlídejte si také praktické zavírání v obou směrech, pokud to dispozice prostoru umožňuje.

Montáž

Klasické dveřní zábrany se připevňují na 4 místech do zdi. Můžete vybrat takové, které je třeba na krajích přivrtat. Ale také nemusíte. Mnoho výrobců nabízí zábrany do dveří, které pracují na principu přítlaku. Pokud se rozhodujete, kterému upevnění dáte přednost, pak vězte, že přivrtané zábrany bývají přece jen pevnější než ty rozpínací. Více se proto hodí k horní části schodiště. U té spodní vám postačí třeba právě ty rozpínací. Samotná montáž není nikterak složitá, dveřní zábrana k vám většinou doputuje již ve smontovaném stavu, na vás je pouze její upevnění.  

Jak by měla vypadat bezpečná zábrana?

Na prvním místě musí výrobek zajistit bezpečí vašich dětí, je třeba si proto hlídat kvalitní zpracování. Přístupné hrany by neměly být ostré, stejně tak si pohlídejte, aby hroty, šrouby či hřebíky nevyčnívaly, aby se o ně nemohly poranit. Jednotlivé příčky by měly být dostatečně blízko u sebe, aby jimi dítě nemohlo prolézt nebo se do otvoru zaklínit. Zároveň nesmí obsahovat opory pro nohy, aby se nedaly přelézt. Provedení výrobku musí být jednoduché a praktické, bez výraznějších prvků či předmětů, které by mohly poutat dětskou pozornost a ty si tak chtěly se zábranou třeba hrát.  Naprosto nezbytná je pojistka proti otevření. Dobře si prostuduje příbalové informace k výrobku. Pokud na nich naleznete platnou normu EN 1930:2011, pak máte jistotu, že výrobek splňuje aktuální požadavky pro bezpečnost.

Příslušenství

K samotným zábranám si můžete dokoupit i příslušenství. Třeba prodlužující nástavce. Existují také rampy k zábranám, které umožňují snadnější překročení přes upevněnou zábranu bez rizika, že zakopnete.

Podobné články

Jak podpořit kreativitu dětí

Kreativní myšlení je žádaným „artefaktem“ u dospělých v mnoha profesích. Někdo jej má, někdo téměř vůbec. I když nelze dělat zázraky, u většiny z nás se dá kreativní myšlení podpořit. Ideální však je, když se na zlepšení kreativity podílí již rodiče v dětství Celý článek

Zdravá, uklizená domácnost není sterilní domácnost

Všichni spořádání lidé se snaží doma udržovat pořádek tak, aby se jim spokojeně žilo, neměli kolem sebe chuchvalce prachu a špíny, zaschlé skvrny na kobercích, gaučích, upatlaný nábytek, nic nezapáchalo… K čisté domácnosti stačí běžný a pravidelný úklid. Někdy Celý článek

Mgr. Martina Kolmanová, klinická logopedka

Píše Mgr. Martina Kolmanová, klinická logopedka

Moje dítě nechce opakovat. Je to problém?

Dítě se neučí řeč opakováním, ale nápodobou. A proto na často používaný povel “Řekni…”, nepřichází odpověď. Dítě se řeč učí životem. Slyšená slova spojuje se situacemi, které prožívá. A tyto prožitky a vjemy, když bude připravené, samo pojmenuje. Celý článek

Komentáře