Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak vybrat dětskou autosedačku? Jen správná autosedačka bude bezpečná

Datum přidání: 15. 4. 2020

Obecně platí, že se při výběru autosedačky nevyplatí šetřit, jde o ochranu vašeho dítěte. Už z porodnice jeďte bezpečně s autosedačkou. Mít autosedačku nám „velí“ zákon, ale především zdravý rozum a láska k dětem. Autosedačka musí být bezpečná, variabilní (v případě, že používáme více aut) a především vhodná pro dítě (věku, váze, výšce).  

Jen správná autosedačka, odpovídající dítěti (velikost, váha) a správně ukotvená, udělá službu, kterou od ní očekáváme.

Bezpečné autosedačky

Na každé bezpečné sedačce najdete oranžovou zkušební značku (obsahuje výrobce, jméno produktu). To znamená, že autosedačka prošla testy a je bezpečná. Všechny autosedačky musí splňovat bezpečnostní standardy, ty mají certifikáty ECE (ECE R129, ECE R44-04 nebo ECE R44-03).

Rozdíly váhové kategorie vs. i-Size označení

Poprvé je bylo možné na trhu zaregistrovat v roce 2013 sedačky s označením i-Size. Ty podléhají normě ECE R129 a zde se jako hlavní parametr při výběru autosedačky bere výška dítěte nikoli jeho váha. Tato směrnice je považována za nejvyšší evropský bezpečnostní standard.

Původní norma (směrnice ECE R44/04) zůstává nadále v platnosti a autosedačky se tedy dělí podle váhy dítěte (tradiční dělení na skupiny 0, 0+, I, II, III a jejich kombinace).

Dělení podle váhy dítěte

Podle hmotnosti rozdělujeme sedačky do ECE skupin 0, 0+, I, II a III. Na současném trhu můžeme najít i tzv. rostoucí sedačky, které pokryjí více skupin.

Skupina 0, 0+ (0 – 13 kg) je pro děti od narození do 1 roku

Běžně se užívají názvy vajíčka nebo skořepiny. Autosedačky se umisťují proti směru jízdy pomocí pásu vozidla nebo základny (základna zůstává ve voze a autosedačka se na ni jednoduše zacvakne). Umístěné jsou většinou na zadních sedadlech. Na přední sedadlo spolujezdce jdou také umístit, jen při vypnutí airbagu.

Pomocí adaptérů můžeme připevnit na kočárek, vajíčka díky rukojeti jdou lehce přenášet, fungují jako kolébka, dobře v ní také dítě např. na cestě nakrmíme.

Skupina 0/I (0 – 18 kg) je pro děti od narození

Může se stát, že miminko nebude v této autosedačce spokojené. Ne každému se jezdí proti směru jízdy dobře. Pak můžete volit autosedačku, která pokrývá dvě skupiny, tedy 0/I (0 – 18 kg). Sedačka se umisťuje po směru jízdy. Pohodlí a bezpečí pro novorozence zaručí zmenšení polstrováním, které poskytuje správnou podporu hlavičce, bokům a nožičkám dítěte.

Jak vybrat kočárek? Rady a tipy pro správný výběr

V dnešní nabídce kočárků pro děti, kterou na trhu najdeme, se můžeme lehce „ztratit“. Volit můžeme z dvojkombinací či trojkombinací, v nabídce jsou nejen klasické čtyřkolky, ale i trojkolky. Můžete pořídit kočárek pro jedno miminko, ale také pro dvojčata...

Skupina I (9 – 18 kg) pro děti od cca 1 roku do 4 let

Sedačka se umisťuje po směru jízdy na zadní sedadlo. Dítě má oporu ze všech stran. Sedačky se upevňují autopásem nebo pomocí ISOFIXu (Systém ISOFIX = pevné úchyty – kotevními body vozidla).

ISOFIX může být podpořen ještě dalším upevňovacím bodem pomocí popruhu. Toto uchycení má např. autosedačka Britax Römer Advansafix IV M, která by měla být vhodná pro každý vůz se systémem ISOFIX (bližší informace najdete opět na stránkách výrobce).

Dítě je v těchto sedačkách upevňováno 5 bodovým pásem nebo předním pultem.

Můžete se setkat i s tzv. podpůrnou nohou u autosedaček. Slouží k větší stabilitě, zabraňuje překlopení, zmírňuje pohyb dítěte směrem vpřed a snižuje hodnoty zatížení v případě nehody. Najdete u sedaček Römer Safefix.

A kdy začít hledat větší sedačku?

  • Při výběru sedačky se řiďte především váhou a výškou dítěte. Jakmile dítě váží více než je doporučené nebo hlavička přesahuje přes okraj sedačky.
  • Kompatibilita s vozidlem a pohodlí nejen pro dítě jsou další neméně důležité faktory (materiál, výhled z okna, manipulace, upevňování…).

Skupina II (15 – 25 kg) pro děti od cca 4 do 7 let

Skupina III (22 – 36 kg) od 6 do 12 let nebo do výšky 150 cm

Tyto dvě skupiny II a III nejsou na trhu samostatně příliš rozšířené. Najdeme spíše kombinované sedačky, které pokrývají obě skupiny II/ III vhodné pro děti od 15 – 36 kg.

Dítě se do sedačky upevňuje 3 bodovým autopásem. I tyto autosedačky je možno do vozu připoutat pomocí systému ISOFIX.

Při výběru volte sedačky s možností výškově nastavit opěrku zad, polohování do lehu. Bonusem je možnost šířkové nastavení v ramenou, najdete např. u sedaček Chicco Oasys v nabídce i se systémem ISOFIX.

Téměř ke všem autosedačkám můžete dokoupit dodatečný pás a upevnit tak autosedačku k hlavové opěrce plus, některé modely mají už tento dodatečný pás přímo v balení a je možné, tento pás nátáhnout ke kotevnímu bodu v kufru auta. Např. autosedčky Cybex 15-36 Pallas a Solution je možné dokoupit dodatečně pás (upotání za hlavovou opěrku).

Rostoucí sedačky

Další skupinou jsou rostoucí sedačky. Autosedačky skupiny I/II/III (9 – 36 kg), pro děti od cca 9 měsíců do 12 let (nebo 150 cm výšky).

Podsedák

Velké děti, které odrostou klasickým autosedačkám, ale ještě nesplňují váhu a výšku pro „samostatné“ sezení musí mít ve voze podsedák. Ten jim umožní, že jsou výš a autopás nemají přes krk a přes břicho.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sedačku nepoužívejte po nehodě, volte nové autosedačky, kde znáte historii, doporučená doba užívání je 4 – 6 let.

Podobné články

Spojte hru a zábavu s učením. LEGO® DUPLO® je skvělou pomůckou

Drtivá většina dětí si od nejmenšího věku ráda skládá kostičky a staví z nich nejrůznější výtvory. Vy jim můžete nabídnout ke hře kostičky, které lze nejen skládat, tvořit z nich komíny, „nakládat“ vagonky vláčků nebo stavět výtvory plné fantazie. Celý článek

Pásový opar u dětí. Vznik a léčba v kostce

Ačkoliv se v posledních dnech všude skloňuje především téma šíření koronaviru, ostatní onemocnění ze světa nevymizela. Mít se na pozoru je potřeba nejen u dospělých, ale samozřejmě i u dětí, které jsou velmi náchylné k virovým nemocem různého typu. Celý článek

Čeká vás party nebo oslava? Nesmí vám chybět dokonalá hra

Určitě už jste byli na party, na níž přišla na řadu nějaká ta hra, a tak bylo o zábavu postaráno. Jestliže máte výbornou hru, skvělá zábava se vám zaručeně nevyhne. Celý článek

Komentáře