Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak vychovat dítě znalé finanční gramotnosti?

Datum přidání: 3. 12. 2019

Píše Michaela Kocourková

Děti a finance, kdy bychom měli s dětmi začít řešit finance, peníze, hodnotu a celkově finanční gramotnost? Je potřeba, aby se s výukou finanční gramotnosti začalo již v dětství, protože v dospělosti už pak dítě opakuje jen návyky, na které bylo zvyklé z dětství. Vezměte si například rodinu, která všechny finanční problémy řeší půjčkami a žije od výplaty k výplatě, protože jí nezbývají prostředky k utvoření si finanční rezervy.

Dítě, které vyrůstalo v této rodině, bude také všechny nenadálé výdaje řešit za pomoci půjček a úvěrů. Z těchto důvodů je potřeba v dětech utvářet zdravé sebevědomí a nechat je se podílet i na rodinném rozpočtu. Jistě si přejete, aby Vaše děti byly vzdělané a postupně naplňovaly své životopisy kariérními úspěchy a aby dokázaly rozumně finančně zabezpečit sebe a svou budoucí rodinu.

Jak na finanční rezervu?

Je potřeba říct, že v České republice žije stále velké množství rodin velice nezodpovědně a nehospodaří se svými příjmy rozumně. Věděli jste například, že každý jedinec by měl mít finanční rezervu ve výši 3 svých měsíčních příjmů? Pokud je například Vaše čistá mzda 20 000 CZK, měli byste mít finanční rezervu minimálně ve výši 60 000 CZK. Dalším vodítkem může být doporučení, že byste si měli z každé výplaty odkládat stranou 10 % z celkového čistého příjmu. Opět si to ukážeme na příkladu, kdy Váš čistý měsíční příjem je 20 000 CZK, měsíčně byste si tedy měli dát stranou 2 000 CZK. 

V České republice rodiny a jedinci nešetří, nemají finanční rezervu na nenadálé události a dostávají se velmi často do finanční tísně. Finanční tíseň poté řeším půjčkami a úvěry a žijí tzv. od výplaty k výplatě. V momentě, kdy se jim například rozbije pračka a oni si potřebují koupit novou, nemají žádné peníze stranou, musí si vypomoci půjčkou. Mohou si půjčit od rodiny nebo přátel nebo zvolí některou z bankovních či nebankovních půjček. Rodina je od tohoto okamžiku zatížena měsíční splátkou, která výrazně snižuje příjem celé rodiny. 

Jak naučit dítě hospodařit s penězi?

A tady se dostáváme k jádru věci, děti si osvojují naše návyky a v dospělosti žijí podle modelu, který jsme jim vštípili, který u nás pozorovali. Je tedy nutné s dětmi o penězích, o hodnotě peněz, šetření, utrácení a hospodaření mluvit již od útlého dětství, aby pochopily, jak mají s penězi nakládat. 

Dítě musí vědět, že každá sladkost, každá hračka, každé oblečení stojí nemalé peníze, a že není potřeba mít toho něčeho nadbytek, právě naopak. Vezměte si například hračky. Dítě dostane hodnotné dárky k narozeninám, na Vánoce, drobnost k svátku, Mikuláši, na Den dětí, ale po zbytek roku by nemělo dostávat takto hodnotné dárky. V obchodě dítěti dovolte vybrat si jednu sladkost, ne více. Dítě musí vědět, že se věci do nákupního košíku nemohou bezmyšlenkovitě házet a přidávat. Každá věc se musí zaplatit. 

Výuka finanční gramotnosti v ČR

Jako poslední se rozhodl i stát, že rodinám pomůže s finanční gramotnosti u dětí a od roku 2013 je na základních a středních školách finanční gramotnost vyučována formou zábavné výuky. Děti se ve škole učí plánovat, hospodařit s penězi, zakládají fiktivní podniky, nakupují, obchodují, vše formou skupinových prací, projektů a domácích úkolů. Celý tento projekt vznikl pod záštitou Ministerstva financí ČR, program se jmenuje Česká strategie finančního vzdělávání (finanční gramotnost do škol). 

Aby se dítě naučilo samo rozhodovat a samo hospodařit s financemi, je potřeba mu dát k dispozici nějaký finanční obnos. S tím nám může pomoci pokladnička. Z naší zkušenosti víme, že dítě může začít dostávat kapesné již ve věku 2 až 3 let. Nejsou potřeba nějak vysoké obnosy, dejte dítěti do kasičky 20 CZK nebo 50 CZK týdně, vysvětlujte mu, že si poté bude moci něco samo koupit: hračku, knihu, sladkost. Když vyrazíte na společné nákupy, ukažte mu, kolik jednotlivé zboží stojí, když si vybere nějakou hloupost, vysvětlete mu, co jiného by za stejnou částku mohlo mít, atd. 

Do této pokladničky si poté Váš potomek může ukládat i peníze, které dostane například k narozeninám nebo svátku od prarodičů a dalších rodinných příslušníků. 

Jedna stránka finanční gramotnosti je tedy na Vás, kdy musíte jít dítěti příkladem a druhá stránka je na samotném dítěti, kterému musíte nechat volnost a možnost naučit se s penězi zacházet. 

Podobné články

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak rozpoznat opožděný vývoj řeči

V předchozích článcích na téma logopedie jsme se seznámili s různými vadami řeči. Dnes se budeme věnovat tématu opožděného vývoje řeči. Jedná se o velmi rozšířenou vadu řeči. Počet dětí s tímto problémem prudce narůstá. Proč je tomu tak? Celý článek

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

Komentáře