Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak vytvořit přípravné prostředí na způsob Montessori

Datum přidání: 6. 1. 2018
kakaová Vafle

Píše kakaová Vafle

Pocit jistoty a bezpečí je pro děti neskutečně důležitý, je třeba aby se dítě mohlo obklopovat čistým, hezkým prostředím, které má svůj řád a smysl. Spousta rodin v těhotenství přemýšlí nad oblečením a plenkami. Ale už neřeší připravené prostředí pro děti – většinou to tedy skončí ohrádkou v obyváku a postýlkou v ložnici.

Pro děti je naopak důležité, aby mohly zkoumat a prozkoumat všechny části bytu a naučit se v něm pohybovat bezpečně. Úprava prostor bytu je v podstatě nekončící proces, u nás doma stěhujeme neustále :). Např. květiny, u nás doma jsme je zhruba do roka dali na vyvýšené místo a poté zpět na podlahu, aby se dítě naučilo o květiny starat (zalévat, utírat na listech prach, kropit apod.) - tím se učí, že o květiny se pečuje a hlína se nerozhazuje po obyváku, ani nejí :) :)

Nejen, že se snažíme dětem vytvářet prostředí, které je bezpečné a mohou se učit poznávat, ale také jim připravujeme takové prosředí, které je učí být samostatné

Spaní

Dle M. Montessori by děti měly spát na zemi na matraci, aby měly volný pohyb a mohly se kdykoli přemístit samy. U nás jsme to tak praktikovali přes den na volné matraci, ale v noci byly děti s námi v přiražené postýlce nebo mezi námi na velké posteli. Stačilo pořídit nepropustné prostěradlo pro případ nehody a bylo po starostech :) 

Oblíbený prvek je také zrcadlo, které se miminkům věší na zeď k "posteli" a ony mají možnost se pozorovat. Určitě zde opět dbejte velké bezpečnosti a pořiďte folii proti rozbití.  

Pokojík

Čím jednodušeji, tím lípe. Maria Montessori dbala na estetičnost, přírodní materiály a žádné divoké barvy a vzory. Důležité je přizpůsobit dítěti nábytek např. židli a stůl, aby nemuselo čekat až bude posazeno, ale mohlo se rozhodovat samo. Dětská židlička Wendy je multifunkční a pokud koupíte dva kusy, otočením vznikne stoleček k židli. Alternativou pro už pohyblivější děti je rovnou rostoucí židle, která dítěti vydrží až do školního věku, tedy rozhodně investice, která se vyplatí.

Nábytek obecně by měl být nízký a otevřený, aby vše, co je umístěno dítě jednoduše vidělo a našlo. To stejné platí o výzdobě pokojíku, obrázky, tabule, samolepky na zeď dávat do výšky dítěte.

Koupelna a WC

Základní vybavení pro děti, které už dokáží samotné stát a dosáhnou na umyvadlo (cca 1,5 roku) je stupátko pro pohodlnou samoobsluhu u umyvadla (pokud máte možnost regulace teploty vycházející z kohoutku, snižte na teplotu, která je pro dítě snesitelná, když zapne horkou vodu) a zrcadlo, aby se dítě při čištění zubů a umývání vidělo. Pokud máte drahé velké zrcadlo, které nechcete posunovat, opřete o umyvadlo alespoň menší kosmetické zrcadlo. 

Na WC je stupátko také potřeba a pořiďte neklouzavou redukci na mísu. V případě, že dítě chodí ještě na nočník, doporučuji vedle nočníku položit menší lavor, kde si dítě dá oblečení v případě nehody (popř. jej rovnou naučit kde je prádelní koš). 

Na koupání se nám nejvíc osvědčil koupací kyblík – prvotní strach jsme překonali a obě děti byly naprosto spokojené až do roka – dítě je ponořené celé v teplé vodě až po bradičku (a bylo po problémech s nafouknutým bříškem).

Kuchyň

I ty děti, které nezabaví naprosto nic, zabaví právě příprava jídla v kuchyni. Děti do kuchyně rozhodně patří, takže doporučuji, aby se už od mala aktivně zapojily. 

Můžou si sami nalévat pitíčko, mačkat svačinky, chystat příbory na prostírání, dávat dobroty do krabičky na výlet, míchat, sypat, přelévat, ... fantazii se meze nekladou. Doporučuji rovnou skleničky a hrníčky, ne nádobky s násoskou – děti by si měly co nejdřív uvědomit souvislost s příčinou a následkem – pokud se napiju špatně – jsem mokrý – musím se převléct – prádlo nechat uschnout – rozlitou vodu utřít. Tak si během pár nezdařilých pokusů uvědomí, co a jak a nebudete muset u dítěte stát s hrůzou, že něco vylije někomu, kdo tu sklenici na stole opravdu má. 

Obývák

Jak jsem již psala, důležité je dětem byt přizpůsobit, a ne že by se měly děti přizpůsobit bytu a vy neustále trnout odkud spadnou a do čeho narazí. Doporučuji proto na rohy stolů a komod dočasně přilepit chrániče a zásuvky zaslepit

Když byly děti malé, měli jsme v obyváku jednoduchou jednobarevnou podložku, kde si hrály a mohly se volně pohybovat. Kdo má rád barevnost a neodpustí si ji ani při zařizování koutku v obyváku, zvolte např. cestovní podložku 5v1, která má i jednobarevné části a dětem nebudou hračky splývat se vzorem na matraci.

Větším dětem doporučuji pořídit křesílko – ve chvíli, kdy už dokáží sedět, ale mají problém vyšplhat na sedačku – ideální řešení na odpočinek i čtení knížek. U nás hit od roka do cca čtyř let, pak začalo být křesílko malé a pořídili jsme sedací vak nebo sedí děti s námi na sedačce.

Důležité je si uvědomit že děti chtějí dělat, ne udělat – a to platí naprosto ve všem, tak hodně zdaru a trpělivosti :)

Podobné články

Plazení, lezení, otáčení okolo své osy: Kdy to děti zvládají a pár tipů, jak je v jejich snažení podpořit

Aby se děti mohly správně vyvíjet a měly naučené správné pohybové vzorce, je důležité s nimi správně manipulovat. Jak na to, vám ve videu ukáže lektorka a zakladatelka Babyogy Lenka Gajdoštíková. Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak rozpoznat opožděný vývoj řeči

V předchozích článcích na téma logopedie jsme se seznámili s různými vadami řeči. Dnes se budeme věnovat tématu opožděného vývoje řeči. Jedná se o velmi rozšířenou vadu řeči. Počet dětí s tímto problémem prudce narůstá. Proč je tomu tak? Celý článek

Boty na cvičení nebo do bazénu? Slipstop capáčky i pro školáčky

Školní rok je již v plném proudu a s ním začínají i různé kroužky, kam děti chodí, aby na chvíli odložily tablety a jiné technické vymoženosti. Gymnastika, judo, plavání, … Na vše je třeba výbava, legíny, plavky, dres a boty. Celý článek

Komentáře