Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Datum přidání: 28. 5. 2020

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Jak vyzrát na usínání miminek, tak, aby bylo spokojené dítě i matka?

Každé dítě je jiné

Nejvýraznějším faktorem, který ovlivňuje dětské usínání je spánková potřeba. U novorozenců může být až 20 hodin denně a není na tom nic neobvyklého, přičemž potřeba spánku se postupně zkracuje. Koncem třetího měsíce může dítě přes noc spát až 10 hodin s pauzami na kojení, v horším případě může mít tento noční cyklus posunutý do denní doby. Ať už je na tom vaše miminko jakkoliv, nejdůležitější je najít takový režim spánku, který bude vyhovovat i vám. Jednoduše není dlouhodobě udržitelné, aby se matka v noci nevyspala, žádná z nás prostě není nadčlověk bez potřeby vlastního spánku.

Problémy se spánkem – nafouknutá bublina nebo realita?

Důvodů, proč se vám nedaří nastavit přijatelný spánkový režim může být několik. Spánek dítěte ovlivňuje už období těhotenství, dále samozřejmě porod, kojení, životní styl rodičů… Pak je tu také neustálý tlak, který na nás vyvíjí média, internetové diskuze a naše okolí. Tento nátlak je však potřeba brát s velkou rezervou! Obzvláště na internetu umí být ženy velmi ostré, přitom v reálném životě by vám maximálně pochválily outfit miminka a do žádného konfliktu by se vůbec nepouštěly. Na internetu můžete čerpat množství informací, nezapomeňte je však zdravě filtrovat.

Tipy na klidný spánek dětí i rodičů...

Spánek. Tak obyčejná věc, a přesto ten dětský často děsí budoucí rodiče ještě před samotným narozením dítěte. Není snad žádná maminka, která by se neobávala, jak bude miminko spát, jestli ji nechá odpočinout a zda zvládne při péči o něj i nějakou práci.

Naslouchejte vlastní intuici

Uspávání děťátka je přirozeně ženskou záležitostí. Všechno to kolébání, pohupování, prozpěvování i konejšení provází uspávání dětí od nepaměti a každá maminka nakonec najde to, co vyhovuje jí i miminku. Některá miminka dokonce usínají sama, většina se k tomu však pod láskyplným vedením matky postupně dopracuje. Přestože mnoho odborníků doporučuje intenzivně pracovat na samostatném usínání od 4. měsíce dítěte, toto samo o sobě nic nezaručuje vašemu miminku. Nebojte se uspávat své miminko po svém a zůstaňte v klidu, když se bude váš režim v průběhu měsíců měnit.

Jak tedy na spánek dítěte vyzrát?

Nepodceňte sílu rituálů a rutiny – čas předcházející spánku by měl zahrnovat už jen klidné aktivity jako je krmení, koupel a prohlížení knížek. Dokud dítě nevnímá čas, jsou to právě rituály, které mu ukazují, co bude následovat. Při uspávání buďte trpělivá a důsledná, nikdy však dítě nenechávejte vybrečet v postýlce. Pokud by dítě opakovaně usínalo ve stresu z opuštění, mohlo být v budoucnu potíže při usínání nebo i jiné psychické bloky.

A ať už vám uspávání, jakkoliv nepůjde, vy budete nevyspaná a miminko ubrečené, neztrácejte naději. Každá fáze u miminka je přechodná, i ty nejhorší dny uplynou a vy budete moci s čistým svědomím konstatovat, že vaše forma usínání je pro vás a vaše miminko ta nejlepší.

Kolik hodin by měly spát děti a kolik spánku stačí dospělým?

Spánek a jeho kvalita ovlivňuje celý náš život. Díky němu může tělo odpočívat, dochází k regeneraci organismu, a navíc se během něj ukládají nové informace a vědomosti do mozku. Kolik hodin spánku je však tak akorát?

Podobné články

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak rozpoznat opožděný vývoj řeči

V předchozích článcích na téma logopedie jsme se seznámili s různými vadami řeči. Dnes se budeme věnovat tématu opožděného vývoje řeči. Jedná se o velmi rozšířenou vadu řeči. Počet dětí s tímto problémem prudce narůstá. Proč je tomu tak? Celý článek

Boty na cvičení nebo do bazénu? Slipstop capáčky i pro školáčky

Školní rok je již v plném proudu a s ním začínají i různé kroužky, kam děti chodí, aby na chvíli odložily tablety a jiné technické vymoženosti. Gymnastika, judo, plavání, … Na vše je třeba výbava, legíny, plavky, dres a boty. Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

Komentáře