Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Datum přidání: 8. 8. 2020

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder co nejvíc zpříjemnit.

Dbejte na kvalitu ložního prádla i pyžamka

V létě ještě více než jindy platí, že syntetické materiály do dětské postýlky prostě nepatří. Nesají pot, zato pachy ukládají až moc dobře. Používejte proto povlečení z čistě přírodních materiálů, ideálně ze stoprocentní bavlny.

Totéž platí i pro pyžamko. Není pravdou, že dítěti bude nejlépe nahatému, ve vedru, kdy se potí, je lepší mít mezi sebou a ložním prádlem vrstvu odvádějící pot přímo na těle. Navíc během noci se přece jen ochladí a dítě by mohlo nastydnout. Pořiďte pyžamko nebo overálek s krátkými rukávy a nohavicemi, opět čistě bavlněné.

Tip Proděti.cz

Někteří lidé si dávají ložní prádlo či pyžamo před spaním do lednice. U malých dětí, které ještě neumějí vyjádřit tělesné pocity, to příliš nedoporučujeme. Se starším potomkem se můžete domluvit, možná to rovněž ocení.

Používejte tu nejlehčí přikrývku. Dospělí často volí prostěradlo, to ale může být pro malé dítě příliš tvrdé. Ideální je samotné povlečení (pečlivě zapnuté!) bez vnitřní deky. Zaměřte se i na matraci. Měla by být prodyšná, například z kokosových vláken, a ideálně se snímatelným pratelným povrchem.

Zkuste změnit místo, kde dítě spí

Zcela maličkému miminku je jedno, kde jeho postýlka právě stojí. Pokud jste ji na jaře postavili k oknu, kde celý den svítí slunce, zkuste ji na letní období přemístit, i když to pak v ložnici nebude esteticky dokonalé. Postýlka by měla stát na stinném, chladnějším místě v pokoji, kam slunce nepraží. Pozor ale na průvan!

Starší děti už jsou na změny citlivější, takže pokud víte, že jejich postýlka není na úplně ideálním místě, začněte nápravu řešit už raději v předstihu. Pokud nelze hýbat postýlkou, určitě se vyplatí investovat do kvalitního zastínění. Základem jsou obyčejné žaluzie, ještě lepší variantou pak venkovní roleta, přes kterou se dá i bez problémů větrat.

Před spaním dopřejte dítěti vlažnou sprchu

I řada dospělých podléhá omylu, že nejlepší na vedro je ledová sprcha. V daný okamžik sice přináší příjemnou úlevu, po pár minutách má ale přesně opačný efekt, než jsme chtěli. Tělo musí vyrovnat teplotní šok a začne se zevnitř zprudka zahřívat, takže ve finále je organismus přehřátý víc než na začátku.

Dítěti ale rozhodně prospějete, když ho před uložením do postýlky osprchujete příjemně vlažnou vodou. Ta skutečně osvěží a pro organismus je prospěšná.

Ochlaďte postýlku

Starší dítě může dostat s sebou do postýlky například namražený termofor nebo chladicí sáček, který si může přikládat na tělo. Malá miminka chodíme otírat ručníkem namočeným v chladné vodě, to jim uleví.

Větrejte s rozmyslem

Dobře vyvětraná místnost je základem kvalitního spánku. V létě je to samozřejmě složitější. Větrejte ideálně jen v době, kdy je vzduch ještě chladnější, třeba brzy ráno po probuzení. Větrat během dne nebo večer před spaním, když je vzduch ještě horký, nemá žádný smysl, teplota v místnosti se tím nijak nesníží.

Dopřejte dětem otevřené okno po celou noc

Pokud není noc větrná nebo nehrozí bouřka, klidně nechte okno dokořán. Přizpůsobte tomu oblečení a přikrývku v postýlce. Platí, že je určitě příjemnější chladnější vzduch od okna a vrstva oblečení, než zabedněný pokoj a nahaté dítě. Samozřejmostí je ovšem bezpečnost, otevřené okno si můžeme dovolit jen u dětí ve věku, kdy rozhodně nehrozí, že by z okna mohly vypadnout.

Dbejte na pitný režim

V parných dnech by všichni lidé bez rozdílu měli více pít a u dětí to platí dvojnásob. Hlídejte proto pečlivě pitný režim svých ratolestí. Staršímu dítěti můžete dát na noc láhev k ruce, mladšímu vodu klidně během noci nabídněte, pokud spí neklidně a budí se horkem.

Odlehčete jídelníček

V době veder děti rozhodně nepřekrmujte a dopřávejte jim spíše lehčí jídla, obzvláště večer při posledním jídle. Omezte maso, přílohy a omáčky, koření (to ale k malým dětem beztak nepatří), pálivá jídla, snižte na čas spotřebu mléčných výrobků. Vše, co se déle a těžce tráví, tělo zatěžuje, a to se projeví i na kvalitě spánku. Podávejte více zeleniny a ovoce, i kvůli obsahu tekutin.

Kojení

U miminka počítejte, že jeho potřeba kojení se může nárazově prudce zvýšit, a neodmítejte ho. Pokud budete kojit kdykoli na jeho požádání, není třeba dodávat žádné jiné tekutiny než mateřské mléko.

Důsledně dodržujte hygienu

V létě se miminko mnohem více potí, a pokud nebude dokonale čisté a v suchu, mohou ho potrápit různé kožní problémy jako potničky nebo opruzeniny. S těmi se pak spí opravdu velmi špatně. Předejděte potížím důkladnou hygienou, čistým oblečením a promazáváním pokožky.

Také při denním spaní venku v kočárku nic nepodceňujte

Kromě výše uvedených rad hlídejte především to, aby bylo miminko stále ve stínu. Zároveň mějte na paměti, že hluboký kočárek se stříškou je poměrně malý uzavřený prostor, kde vzduch příliš necirkuluje, a může být proto ještě teplejší než mimo korbičku. Pokud obstaráváte zastínění například plenkou, vždy ponechte dostatečně velké otvory, aby vzduch volně proudil.

Podobné články

Plazení, lezení, otáčení okolo své osy: Kdy to děti zvládají a pár tipů, jak je v jejich snažení podpořit

Aby se děti mohly správně vyvíjet a měly naučené správné pohybové vzorce, je důležité s nimi správně manipulovat. Jak na to, vám ve videu ukáže lektorka a zakladatelka Babyogy Lenka Gajdoštíková. Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak rozpoznat opožděný vývoj řeči

V předchozích článcích na téma logopedie jsme se seznámili s různými vadami řeči. Dnes se budeme věnovat tématu opožděného vývoje řeči. Jedná se o velmi rozšířenou vadu řeči. Počet dětí s tímto problémem prudce narůstá. Proč je tomu tak? Celý článek

Boty na cvičení nebo do bazénu? Slipstop capáčky i pro školáčky

Školní rok je již v plném proudu a s ním začínají i různé kroužky, kam děti chodí, aby na chvíli odložily tablety a jiné technické vymoženosti. Gymnastika, judo, plavání, … Na vše je třeba výbava, legíny, plavky, dres a boty. Celý článek

Komentáře