Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak zvládnout rodinné hospodaření? Mějte systém a kontrolu

Datum přidání: 1. 4. 2020

Rodinný rozpočet je velmi užitečná bilance, na základě které můžeme snadno ovlivnit hospodaření celé domácnosti. Většina z nás nosí příjmy a výdaje v hlavě, ale nikdy neuškodí mít vše přehledně sepsané na papíře nebo ještě lépe v nějaké chytré aplikaci. Obzvlášť pokud cítíme, že by bylo potřeba změnit napjatou finanční situaci v náš prospěch.

Sestavení příjmů a výdajů

Prvním krokem je sepsání všech příjmů, které rodina má a samozřejmě také výdajů. Především výdaje se hodí rozdělit do několika přehledných skupin. Začněte pevnými výdaji jako je nájem, inkaso či splátky hypoték a půjček, dále sepište odhad měsíčních výdajů za nákupy potravin, oblečení a také všech služeb. Pokud nedokážete odhadnout pohyblivé výdaje, můžete zkusit po dobu jednoho měsíce sepisovat jednotlivé útraty a na konci období je roztřiďte do jednotlivých skupin. Dejte si však pozor, aby šlo v rámci možností o průměrný měsíc, je jasné, že jiné výdaje má každá rodina v prosinci a jiné v březnu.

Jak si užít dovolenou s dětmi, aniž by to odnesla vaše peněženka

Poradíme vám, jak si vybrat takovou dovolenou, která nezatíží váš rodinný rozpočet, aniž byste přitom museli slevit ze svých požadavků.

Jak by měl rozpočet ideálně vypadat?

Bilance by jednoznačně měla vycházet ve prospěch příjmů. Pokud vám po odečtení výdajů vychází kladné číslo jen tak tak či se dokonce výdaje příjmům rovnají, měli byste zvážit změny v hospodaření domácnosti. Obecně doporučená úspora na mimořádné situace odpovídá 3 - 5 měsíčním příjmům, což má ovšem naspořeno jen minimum českých domácností.

Obraťte rozpočet ve svůj prospěch

Jestliže vám v rozpočtu vychází záporná čísla nebo se vám nedaří dát stranou část peněz na horší časy, máte dvě možné cesty - snížit výdaje a nebo zvýšit příjmy. A jak na to prakticky? Zaměřte se nejprve na výdaje, neboť tam je velká pravděpodobnost, že mezi nimi půjde najít skulinku. Obědy v restauraci, nové a nové oblečení, časté popojíždění autem…, oblastí, kde by se dalo ušetřit může být mnoho. Pokud se vám však nepodaří dostatečně hnout s výdaji, zaměřit se budete muset na příjmy.

Získat půjčku je možné i v průběhu mateřské dovolené

Do situace, kdy potřebujeme alespoň malou finanční pomoc se může dostat ze dne na den každý z nás. To se týká i žen na mateřské dovolené.

Nejjednodušší cestou by se mohlo zdát vzít si půjčku, nárazová pomoc by však byla vykoupena dalším měsíčním nákladem v podobě pravidelných splátek. Nejprve tedy zvažte, zda využíváte veškeré možnosti získání příjmů - nemusí se jednat pouze o mzdu nebo plat, poohlédněte se po nabídce státní sociální podpory.

Pokud se ani po obdržení všech možných příspěvků nedaří dostatečně navýšit příjmy, nezbývá nic jiného než si hledat přivýdělek či poohlížet se po práci s vyšším finančním ohodnocením. V každém případě se snažte situaci aktivně řešit, protože finanční problémy za vás nikdo jiný nevyřeší.

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

VašeVýživné.cz

Píše VašeVýživné.cz

Najednou sama s dítětem na ulici. A co dál?

Ocitla jste se z ničeho nic sama s dítětem na ulici? Partner vás bez studu nechal na pospas osudu? Přinášíme vám tipy, jaké kroky můžete podniknout a jak se dostat „z nejhoršího ven“. Celý článek

Komentáře

JS Jitka Sluková napsal(a)

No nám se to dlouho nedařilo obrátit rozpočet v náš prospěch, dlouho jsme s tím bojovali a v podstatě do dneška ještě stále dáváme dohromady finanční rezervu, kterou teda už teď díky Partners poradci máme lepší, ale furt ještě nejsem schopná říct, že bych cítila, že jsme 100% finančně zabezpečený, ale obrat je u nás určitě k lepšímu, to joo :-)