Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jak zvládnout rodinné hospodaření? Mějte systém a kontrolu

Datum přidání: 1. 4. 2020

Rodinný rozpočet je velmi užitečná bilance, na základě které můžeme snadno ovlivnit hospodaření celé domácnosti. Většina z nás nosí příjmy a výdaje v hlavě, ale nikdy neuškodí mít vše přehledně sepsané na papíře nebo ještě lépe v nějaké chytré aplikaci. Obzvlášť pokud cítíme, že by bylo potřeba změnit napjatou finanční situaci v náš prospěch.

Sestavení příjmů a výdajů

Prvním krokem je sepsání všech příjmů, které rodina má a samozřejmě také výdajů. Především výdaje se hodí rozdělit do několika přehledných skupin. Začněte pevnými výdaji jako je nájem, inkaso či splátky hypoték a půjček, dále sepište odhad měsíčních výdajů za nákupy potravin, oblečení a také všech služeb. Pokud nedokážete odhadnout pohyblivé výdaje, můžete zkusit po dobu jednoho měsíce sepisovat jednotlivé útraty a na konci období je roztřiďte do jednotlivých skupin. Dejte si však pozor, aby šlo v rámci možností o průměrný měsíc, je jasné, že jiné výdaje má každá rodina v prosinci a jiné v březnu.

Jak si užít dovolenou s dětmi, aniž by to odnesla vaše peněženka

Poradíme vám, jak si vybrat takovou dovolenou, která nezatíží váš rodinný rozpočet, aniž byste přitom museli slevit ze svých požadavků.

Jak by měl rozpočet ideálně vypadat?

Bilance by jednoznačně měla vycházet ve prospěch příjmů. Pokud vám po odečtení výdajů vychází kladné číslo jen tak tak či se dokonce výdaje příjmům rovnají, měli byste zvážit změny v hospodaření domácnosti. Obecně doporučená úspora na mimořádné situace odpovídá 3 - 5 měsíčním příjmům, což má ovšem naspořeno jen minimum českých domácností.

Obraťte rozpočet ve svůj prospěch

Jestliže vám v rozpočtu vychází záporná čísla nebo se vám nedaří dát stranou část peněz na horší časy, máte dvě možné cesty - snížit výdaje a nebo zvýšit příjmy. A jak na to prakticky? Zaměřte se nejprve na výdaje, neboť tam je velká pravděpodobnost, že mezi nimi půjde najít skulinku. Obědy v restauraci, nové a nové oblečení, časté popojíždění autem…, oblastí, kde by se dalo ušetřit může být mnoho. Pokud se vám však nepodaří dostatečně hnout s výdaji, zaměřit se budete muset na příjmy.

Získat půjčku je možné i v průběhu mateřské dovolené

Do situace, kdy potřebujeme alespoň malou finanční pomoc se může dostat ze dne na den každý z nás. To se týká i žen na mateřské dovolené.

Nejjednodušší cestou by se mohlo zdát vzít si půjčku, nárazová pomoc by však byla vykoupena dalším měsíčním nákladem v podobě pravidelných splátek. Nejprve tedy zvažte, zda využíváte veškeré možnosti získání příjmů - nemusí se jednat pouze o mzdu nebo plat, poohlédněte se po nabídce státní sociální podpory.

Pokud se ani po obdržení všech možných příspěvků nedaří dostatečně navýšit příjmy, nezbývá nic jiného než si hledat přivýdělek či poohlížet se po práci s vyšším finančním ohodnocením. V každém případě se snažte situaci aktivně řešit, protože finanční problémy za vás nikdo jiný nevyřeší.

Podobné články

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Píše Michaela Kocourková

Home office s dětmi doma aneb jak se co nejlépe organizovat

V minulosti bylo home office zaměstnání výsadou jen menšiny vyvolených zaměstnanců, kterým bylo toto pracovní uspořádání umožněno nebo těch, kteří si svou kancelář zařídili u sebe doma a jsou si sami sobě nadřízenými. Tito zaměstnanci vědí, jak nejlépe... Celý článek

Píše Michaela Kocourková

Jak může nemoc ovlivnit vaši výplatu?

Chřipkových epidemií, viróz a dalších chronických nachlazení je v tomto období hodně. K těmto onemocněním jsou nejvíce náchylné děti předškolního a školního věku, které navštěvují školská zařízení a jsou každý den ve větším kolektivu jedinců. Celý článek

Komentáře

JS Jitka Sluková napsal(a)

No nám se to dlouho nedařilo obrátit rozpočet v náš prospěch, dlouho jsme s tím bojovali a v podstatě do dneška ještě stále dáváme dohromady finanční rezervu, kterou teda už teď díky Partners poradci máme lepší, ale furt ještě nejsem schopná říct, že bych cítila, že jsme 100% finančně zabezpečený, ale obrat je u nás určitě k lepšímu, to joo :-)