Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jaká je výše alimentů v roce 2019 a jak je vypočítat

Datum přidání: 12. 5. 2019

Píše Tereza Bečková

Jak na výpočet alimentů a v čem vám pomohou tabulky výživného? Výše alimentů nezáleží pouze na příjmech rodičů a je třeba nezapomínat, že i výživné má své náležitosti. Jaké to jsou?

Jaká je výše alimentů? Výživné tabulky vám napoví!

Výše alimentů se odvíjí od domluvy rodičů dítěte nebo rozhodnutí soudu. Soud bere v potaz plat (příjmy) obou rodičů, ale také majetkové poměry a věk potomka. Výpočet alimentů je tedy mnohem komplikovanější proces, než se zpočátku může zdát. Přesnou částku výše alimentů tedy v praxi nezjistíte. Existují ale orientační tabulky schválené Ministerstvem spravedlnosti ČR, které vám napoví.

Výpočet alimentů 2019

Orientační tabulka doporučuje výživné jako procentuální částku z čisté mzdy. Čistá mzda je zjednodušeně průměrný příjem za posledních 6 až 12 měsíců.

  • Dítě ve věku 0-5 let - 9 až 13 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 6-9 let - 11 až 15 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 10-14 let - 14 až 18 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 15-17 let - 17 až 21 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 18 let a více - 20 až 24 % čisté mzdy


Tento nezávazný dokument lze využít pouze v případě, že zjišťujete výši výživného pro jedno až tři děti, přičemž horní hranice stanovuje výživné pro jedno dítě, spodní hranice pro dvě nebo tři děti. Výpočet výživného před samotným rozhodnutím soudu tedy bude vždy pouze přibližný a rámcový a nelze na něj spoléhat.

Alimenty, jejich náležitosti a vymáhání

O výši výživného rozhoduje soud s místní působností dle vašeho trvalého bydliště. Pokud byste po domluvě s druhým rodičem neobdrželi výživné, je možné se obrátit na soud a zákonem ho vymáhat.

Jestliže se neplatič nachází v závažné životní situaci (například ztratil zaměstnání nebo má vážné zdravotní problémy) lze platbu alimentů řešit pomocí splátkového kalendáře. Někteří rodiče bohužel svou povinnost platit alimenty ignorují záměrně, soud v takových případech může nařídit exekuci přímo z platu. Pokud druhý rodič neobdržel platbu výživného za poslední 4 měsíce, může být neplatiči udělen i nepodmíněný trest (podat trestní oznámení má právo postižený rodič či potomek).

Alimenty se platí na kalendářní měsíc dopředu a to až do doby, kdy jsou potomci schopni se o sebe postarat. I po dovršení plnoletosti či 26 let se tak může stále na rodiče vztahovat vyživovací povinnost.

Podobné články

Těhotenské obavy: Sauna, barvení vlasů, stres v těhotenství… Co s nimi?

Pokud čekáte své první miminko, určitě vás napadá spousta otázek, která s těhotenstvím souvisí. Na tom není nic neobvyklého, obavy jsou na místě. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejčastější, abyste mohla být klidnější. Celý článek

Eva: Po dětech netoužím, moje okolí mě nechápe. Já mám ale jasno

Každá žena chce dítě a ta, která říká, že po něm netouží, je divná. Tak přesně s takovými předsudky se setkává šestatřicetiletá Eva, když odpovídá na otázku, kdy konečně bude mít děti. Celý článek

Kolik hodin by měly spát děti a kolik spánku stačí dospělým?

Spánek a jeho kvalita ovlivňuje celý náš život. Díky němu může tělo odpočívat, dochází k regeneraci organismu, a navíc se během něj ukládají nové informace a vědomosti do mozku. Kolik hodin spánku je však tak akorát? Celý článek

Komentáře