Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jaká je výše alimentů v roce 2019 a jak je vypočítat

Datum přidání: 12. 5. 2019

Píše Tereza Bečková

Jak na výpočet alimentů a v čem vám pomohou tabulky výživného? Výše alimentů nezáleží pouze na příjmech rodičů a je třeba nezapomínat, že i výživné má své náležitosti. Jaké to jsou?

Jaká je výše alimentů? Výživné tabulky vám napoví!

Výše alimentů se odvíjí od domluvy rodičů dítěte nebo rozhodnutí soudu. Soud bere v potaz plat (příjmy) obou rodičů, ale také majetkové poměry a věk potomka. Výpočet alimentů je tedy mnohem komplikovanější proces, než se zpočátku může zdát. Přesnou částku výše alimentů tedy v praxi nezjistíte. Existují ale orientační tabulky schválené Ministerstvem spravedlnosti ČR, které vám napoví.

Výpočet alimentů 2019

Orientační tabulka doporučuje výživné jako procentuální částku z čisté mzdy. Čistá mzda je zjednodušeně průměrný příjem za posledních 6 až 12 měsíců.

  • Dítě ve věku 0-5 let - 9 až 13 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 6-9 let - 11 až 15 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 10-14 let - 14 až 18 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 15-17 let - 17 až 21 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 18 let a více - 20 až 24 % čisté mzdy


Tento nezávazný dokument lze využít pouze v případě, že zjišťujete výši výživného pro jedno až tři děti, přičemž horní hranice stanovuje výživné pro jedno dítě, spodní hranice pro dvě nebo tři děti. Výpočet výživného před samotným rozhodnutím soudu tedy bude vždy pouze přibližný a rámcový a nelze na něj spoléhat.

Alimenty, jejich náležitosti a vymáhání

O výši výživného rozhoduje soud s místní působností dle vašeho trvalého bydliště. Pokud byste po domluvě s druhým rodičem neobdrželi výživné, je možné se obrátit na soud a zákonem ho vymáhat.

Jestliže se neplatič nachází v závažné životní situaci (například ztratil zaměstnání nebo má vážné zdravotní problémy) lze platbu alimentů řešit pomocí splátkového kalendáře. Někteří rodiče bohužel svou povinnost platit alimenty ignorují záměrně, soud v takových případech může nařídit exekuci přímo z platu. Pokud druhý rodič neobdržel platbu výživného za poslední 4 měsíce, může být neplatiči udělen i nepodmíněný trest (podat trestní oznámení má právo postižený rodič či potomek).

Alimenty se platí na kalendářní měsíc dopředu a to až do doby, kdy jsou potomci schopni se o sebe postarat. I po dovršení plnoletosti či 26 let se tak může stále na rodiče vztahovat vyživovací povinnost.

Podobné články

Stěhujeme se na MALL.cz. Čekají na vás jen samé výhody

Milé maminky, máme pro vás důležitou novinku - Stěhujeme se na MALL.cz. A důvod je jednoduchý. Chceme vám poskytnout nejširší nabídku dětského zboží za ty nejlepší ceny na trhu. Celý článek

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

Píše Michaela Černá

Sleva na dítě: Víte, kdy na ni máte nárok a jak ji získáte?

Sociální dávky nejsou jediným způsobem, jak stát podporuje rodiny s dětmi. Jedním ze způsobů, jak se stát v této sféře angažuje, je daňové zvýhodnění neboli sleva na dítě. Kdy se vás daňové zvýhodnění týká a na co máte nárok? Celý článek

Komentáře