Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Jaká je výše alimentů v roce 2019 a jak je vypočítat

Datum přidání: 12. 5. 2019

Píše Tereza Bečková

Jak na výpočet alimentů a v čem vám pomohou tabulky výživného? Výše alimentů nezáleží pouze na příjmech rodičů a je třeba nezapomínat, že i výživné má své náležitosti. Jaké to jsou?

Jaká je výše alimentů? Výživné tabulky vám napoví!

Výše alimentů se odvíjí od domluvy rodičů dítěte nebo rozhodnutí soudu. Soud bere v potaz plat (příjmy) obou rodičů, ale také majetkové poměry a věk potomka. Výpočet alimentů je tedy mnohem komplikovanější proces, než se zpočátku může zdát. Přesnou částku výše alimentů tedy v praxi nezjistíte. Existují ale orientační tabulky schválené Ministerstvem spravedlnosti ČR, které vám napoví.

Výpočet alimentů 2019

Orientační tabulka doporučuje výživné jako procentuální částku z čisté mzdy. Čistá mzda je zjednodušeně průměrný příjem za posledních 6 až 12 měsíců.

  • Dítě ve věku 0-5 let - 9 až 13 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 6-9 let - 11 až 15 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 10-14 let - 14 až 18 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 15-17 let - 17 až 21 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 18 let a více - 20 až 24 % čisté mzdy


Tento nezávazný dokument lze využít pouze v případě, že zjišťujete výši výživného pro jedno až tři děti, přičemž horní hranice stanovuje výživné pro jedno dítě, spodní hranice pro dvě nebo tři děti. Výpočet výživného před samotným rozhodnutím soudu tedy bude vždy pouze přibližný a rámcový a nelze na něj spoléhat.

Alimenty, jejich náležitosti a vymáhání

O výši výživného rozhoduje soud s místní působností dle vašeho trvalého bydliště. Pokud byste po domluvě s druhým rodičem neobdrželi výživné, je možné se obrátit na soud a zákonem ho vymáhat.

Jestliže se neplatič nachází v závažné životní situaci (například ztratil zaměstnání nebo má vážné zdravotní problémy) lze platbu alimentů řešit pomocí splátkového kalendáře. Někteří rodiče bohužel svou povinnost platit alimenty ignorují záměrně, soud v takových případech může nařídit exekuci přímo z platu. Pokud druhý rodič neobdržel platbu výživného za poslední 4 měsíce, může být neplatiči udělen i nepodmíněný trest (podat trestní oznámení má právo postižený rodič či potomek).

Alimenty se platí na kalendářní měsíc dopředu a to až do doby, kdy jsou potomci schopni se o sebe postarat. I po dovršení plnoletosti či 26 let se tak může stále na rodiče vztahovat vyživovací povinnost.

Podobné články

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Komentáře