Jaká je výše alimentů v roce 2019 a jak je vypočítat

Datum přidání: 12. 5. 2019

Píše Tereza Bečková

Jak na výpočet alimentů a v čem vám pomohou tabulky výživného? Výše alimentů nezáleží pouze na příjmech rodičů a je třeba nezapomínat, že i výživné má své náležitosti. Jaké to jsou?

Jaká je výše alimentů? Výživné tabulky vám napoví!

Výše alimentů se odvíjí od domluvy rodičů dítěte nebo rozhodnutí soudu. Soud bere v potaz plat (příjmy) obou rodičů, ale také majetkové poměry a věk potomka. Výpočet alimentů je tedy mnohem komplikovanější proces, než se zpočátku může zdát. Přesnou částku výše alimentů tedy v praxi nezjistíte. Existují ale orientační tabulky schválené Ministerstvem spravedlnosti ČR, které vám napoví.

Výpočet alimentů 2019

Orientační tabulka doporučuje výživné jako procentuální částku z čisté mzdy. Čistá mzda je zjednodušeně průměrný příjem za posledních 6 až 12 měsíců.

  • Dítě ve věku 0-5 let - 9 až 13 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 6-9 let - 11 až 15 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 10-14 let - 14 až 18 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 15-17 let - 17 až 21 % čisté mzdy
  • Dítě ve věku 18 let a více - 20 až 24 % čisté mzdy


Tento nezávazný dokument lze využít pouze v případě, že zjišťujete výši výživného pro jedno až tři děti, přičemž horní hranice stanovuje výživné pro jedno dítě, spodní hranice pro dvě nebo tři děti. Výpočet výživného před samotným rozhodnutím soudu tedy bude vždy pouze přibližný a rámcový a nelze na něj spoléhat.

Alimenty, jejich náležitosti a vymáhání

O výši výživného rozhoduje soud s místní působností dle vašeho trvalého bydliště. Pokud byste po domluvě s druhým rodičem neobdrželi výživné, je možné se obrátit na soud a zákonem ho vymáhat.

Jestliže se neplatič nachází v závažné životní situaci (například ztratil zaměstnání nebo má vážné zdravotní problémy) lze platbu alimentů řešit pomocí splátkového kalendáře. Někteří rodiče bohužel svou povinnost platit alimenty ignorují záměrně, soud v takových případech může nařídit exekuci přímo z platu. Pokud druhý rodič neobdržel platbu výživného za poslední 4 měsíce, může být neplatiči udělen i nepodmíněný trest (podat trestní oznámení má právo postižený rodič či potomek).

Alimenty se platí na kalendářní měsíc dopředu a to až do doby, kdy jsou potomci schopni se o sebe postarat. I po dovršení plnoletosti či 26 let se tak může stále na rodiče vztahovat vyživovací povinnost.

Podobné články

Maminka má pipinku a tatínek pindíka aneb nahota v rodině u malých dětí

Chodíte před svými dětmi předškolního věku doma nazí nebo naopak si nedokáže představit, že by vás vaše dítě vidělo v rouše Evině a Adamově? A jak s malými dětmi mluvit o rozdílech mezi pohlavím? A je to vůbec potřeba? Celý článek

Alternativní menstruační pomůcky: Jak funguje mořská houba nebo menstruační kalíšek?

Tampónům a klasickým vložkám odzvonilo? Zatím to tak nevypadá, ale čím dál více se do popředí zájmu dostávají také alternativní menstruační potřeby. Stejně jako u kosmetiky nebo potravin řešíme složení a balení... Celý článek

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Social freezing. Myslete na budoucnost. Nechejte si zamrazit své pohlavní buňky.

Nejproduktivnějším věkem ženy je období mezi 20.–30. rokem života, po 35. roce věku plodnost ženy začíná prudce klesat. U mužů je situace o něco příznivější, i u nich se kvalita spermií s přibývajícím věkem zhoršuje. Díky preventivní metodě social freezing... Celý článek

Komentáře